Niedziela, 2 października
Imieniny: Dionizego, Sławomira
Czytających: 6770
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: KSONalia rozpoczęte – to już 15 lat!

Środa, 12 października 2016, 9:00
Aktualizacja: Czwartek, 13 października 2016, 8:47
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: KSONalia rozpoczęte – to już 15 lat!
Fot. Przemek Kaczałko
Zdaniem wielu, powstanie Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych było strzałem w dziesiątkę, zatem z okazji 15–lecia organizacji, w niebo pofrunęło 150 balonów. Wczoraj (11.10) oficjalnie rozpoczęły się KSONalia, podczas których środowisko będzie się integrować oraz pokazywać pełnosprawnym jak wiele zdziałali.

Obchody 15-lecia KSON-u zapoczątkował Bal Seniorów, który odbył się 7 października w sali Arka (Zabobrze). Wczoraj przyszedł czas na ceremonię otwarcia KSONaliów, czyli szeregu wydarzeń mających przybliżyć mieszkańcom kotliny działalność sejmiku oraz zintegrować środowisko osób niepełnosprawnych.

Prezes Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych Stanisław Schubert podkreśla, że te 15 lat to dobry przyczynek do tego, żeby podsumować dotychczasowe działania. - Zawsze staraliśmy się być blisko osób niepełnosprawnych. Oprócz takich spektakularnych elementów, jak droga do Równi pod Śnieżką, czyli otwieranie gór – jest wiele innych elementów jak chociażby: kursy komputerowe, dzięki którym ponad 450 osób nie musi stać w kolejkach, bo potrafią doskonale posługiwać się komputerem. Wydajemy od dziewięciu lat gazetę Niepełnosprawni Tu i Teraz, realizujemy od czterech lat program Karkonoskiej Telewizji Integracyjnej, która jest zbiorem dobrych i nie zawsze pocieszających elementów składających się na obraz niepełnosprawności – mówił Stanisław Schubert.

Równie istotnym celem jest aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych. - Od dwóch lat realizujemy skutecznie programy mające przynieść zatrudnienie osobom niepełnosprawnym. Z tym oczywiście jest najgorzej, bo na 450 osób zarejestrowanych w Społecznej Agencji Zatrudnienia pracę udaje się załatwiać dla 10-15 osób w skali roku – przyznał prezes KSON-u. Obecnie w projekcie związanym ze stażami, finansowanymi przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, objętych jest 140 osób z trzech okolicznych województw, co ma skutkować zatrudnieniem 30 osób.

Jaki jest cel KSONaliów? - Chcemy pokazać, że dzielimy czas - jak benedyktyni – na 3 części: praca, zabawa i wypoczynek – stwierdził Stanisław Schubert przypominając, że w Jeleniej Górze co czwarta osoba jest niepełnosprawna, w województwie to 450 tysięcy osób, a w całej Polsce to ponad 5 milionów osób. - To, że widać niepełnosprawnych na ulicach, to zasługa wszystkich organizacji pozarządowych. Coraz rzadziej ludzie wstydzą się swojej niepełnosprawności i chociaż miasto Jelenia Góra niekoniecznie jest miastem zupełnie otwartym dla osób niepełnosprawnych, to trzeba odnotować, że jest coraz lepiej w tej materii – dodał S. Schubert.

Wśród uczestników panuje pozytywna opinia o działalności sejmiku. - Dużo czytam, m.in. „Tu i Teraz”. Nie wyobrażam sobie Jeleniej Góry bez KSON-u. To okazja do pełnej integracji na zasadzie jedna pani drugiej pani – mówiła Eugenia.

Po ceremonii otwarcia KSONaliów uczestnicy udali się do nowego ogródka przy siedzibie organizacji, gdzie uczyli się jak zdrowo grillować.

W środę (12.10) diabetycy zapraszają na spacer rekreacyjny na Wzgórze Kościuszki (godz. 12:00), po czym w ogrodzie KSON-u odbędzie się piknik, a trzeciego dnia będą rozgrywane różnego rodzaju zawody organizowane przez Karkonoską Akademię Aktywnych Seniorów. Finałem obchodów 15-lecia będzie piątkowa gala (14.10, godz. 15:00) w Zdrojowym Teatrze Animacji pod hasłem „15 lat minęło”, gdzie będzie okazja do podziękowań dla zasłużonych dla organizacji, wręczone będą tytuły Ambasadorów Ludzi Otwartych Serc. Po uroczystości zgromadzeni obejrzą spektakl pt. „Dekameron”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group