Piątek, 27 maja
Imieniny: Jana, Juliusza
Czytających: 2452
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: KSON z listem otwartym do prezydenta Jeleniej Góry

Piątek, 29 listopada 2019, 7:02
Aktualizacja: Niedziela, 8 grudnia 2019, 6:05
Autor: KSON
Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych wystosował list otwarty do prezydenta Jerzego Łużniaka w sprawie wyboru członków Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych przy Prezydencie Miasta. Treść listu poniżej.

Szanowny Panie Prezydencie,
W październiku br. Przy Pańskiej akceptacji dokonano wyboru członków Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych przy Prezydencie Miasta.

W dotychczasowej praktyce w skład tej Rady rekomendowani i nominowani byli kandydaci zgłaszani przez organizacje pozarządowe o charakterze inwalidzkim, tj. osoby mające wsparcie w środowisku, z nim się identyfikujące i mające rozeznanie o autentycznych jego potrzebach. Po raz pierwszy w historii funkcjonowania PSRdsON nie uwzględniono zgłoszonych kandydatur przez najliczniejsze i najaktywniejsze organizacje reprezentujące środowisko Osób Niepełnosprawnych.

W ten sposób pozbawiono reprezentacji i głosu doradczego:
1. Polski Związek Emerytów i Rencistów z kandydaturą Pani Zofii Antoszewskiej – około 400 członków z Jeleniej Góry (około 60% populacji emerytów to osoby niepełnosprawne)
2. Polskie Stowarzyszenie Diabetyków z kandydaturą Pana Tadeusza Gardziejewskiego – ponad 200 członków z Jeleniej Góry
3. Karkonoska Akademia Aktywnych Seniorów z kandydaturą Pani Ireny Szydłowskiej – ponad 300 członków z Jeleniej Góry
4. Polski Związek Niewidomych z kandydaturą Pani Iwony Tymiuk – około 400 członków z Jeleniej Góry
5. Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych – z kandydaturą Pana Ryszarda Czosnyki, zrzeszający 12 organizacji pozarządowych o charakterze inwalidzkim. Skupiających około 1000 osób z niepełnosprawnościami, przy równoczesnej zarejestrowanej obsłudze około 3000 niepełnosprawnych mieszkańców Jeleniej Góry w skali roku (zob. DOMINO IV za rok 2018).

Zauważyć trzeba, że w gronie Członków Społecznej Rady znalazły się osoby i organizacje nie mające ścisłego oparcia w szerokim środowisku osób niepełnosprawnych, zajmujące się problemem niepełnosprawności MARGINALNIE. Jedna osoba z nominowanych jest członkiem organizacji z siedzibą poza Miastem Jelenia Góra, a jednej osobie liczące się środowisko osób niepełnosprawnych wcześniej odmówiło rekomendacji.
Taka analiza dokonana w oparciu o zapisy statutowe i rozeznanie opinii środowiska o dotychczasowej aktywności stawia pod znakiem zapytania faktyczną reprezentację interesów niepełnosprawnych Jeleniogórzan.

Nasuwa się logiczny wniosek, że Komisja, która rekomendowała Panu skład nowej Rady, widać nie miała pojęcia o rzeczywistych działaniach organizacji pozarządowych i ich potencjale członkowskim.
Uzasadniając personalny dobór członków Rady informuje Pan, że część kandydatur miała poparcie JFOON-u, przy całym szacunku dla każdej organizacji zauważamy, że ogłoszenie naboru nie wymieniało dodatkowej punktacji za szczególne rekomendacje innych podmiotów, gdyby tak było zadbalibyśmy o rekomendowanie naszych przedstawicieli jako Związek Stowarzyszeń z 18-letnią tradycją, z dużym dorobkiem projektowym na rzecz środowiska, z budżetem ponad 6 mln zł w roku 2018 pozyskiwanym m.in. dla Jeleniogórzan spoza budżetu miasta (zob. sprawozdanie DOMINO IV za rok 2018).

W dniu dzisiejszym dotarła do nas informacja, że na sesji Rady Miasta (29-11-2019) będą podejmowane uchwały w sprawach wydatków na rzecz osób niepełnosprawnych w roku 2020. Dotarliśmy do informacji, że propozycje w tej sprawie zostały zaakceptowane przez nową PSRdsON.

Informujemy Pana, że do dnia dzisiejszego ze strony członków tej Rady nikt nie konsultował tych założeń z członkami naszych organizacji, a wg. naszej wiedzy inne organizacje inwalidzkie również o tych założeniach nie zostały poinformowane.

Istotą ruchu obywatelskiego jaki reprezentują organizacje pozarządowe jest przede wszystkich dialog i konsultacja. Jeżeli już na początku działalności Rady tego elementu zabrakło, to pod znakiem zapytania pozostaje merytoryczny dobór członków tego organu, jej przewidywalne przyszłe działania pozbawione konsultacji ze środowiskiem ON oraz Pana troska o realizację potrzeb tej grupy mieszkańców Jeleniej Góry.

W związku z tym, informujemy Pana, że przystępujemy do powołania, Społecznej Rady Środowiska Osób Niepełnosprawnych o otwartym charakterze, która jako element ruchu obywatelskiego, będzie recenzować, opiniować tworzone przez Pana Urząd dokumenty oraz inicjować działania naprawcze mające na celu ochronę praw i interesów życiowych osób niepełnosprawnych na terenie naszego, wspólnego miasta Jeleniej Góry.

Twoja reakcja na artykuł?

14
64%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
5%
Smuci
4
18%
Złości
3
14%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group