Sobota, 26 września
Imieniny: Łucji, Justyny
Czytających: 5202
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

KSON z listem otwartym do prezydenta Jeleniej Góry

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 29 listopada 2019, 7:02
Aktualizacja: Niedziela, 8 grudnia 2019, 6:05
Autor: KSON
Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych wystosował list otwarty do prezydenta Jerzego Łużniaka w sprawie wyboru członków Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych przy Prezydencie Miasta. Treść listu poniżej.

Szanowny Panie Prezydencie,
W październiku br. Przy Pańskiej akceptacji dokonano wyboru członków Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych przy Prezydencie Miasta.

W dotychczasowej praktyce w skład tej Rady rekomendowani i nominowani byli kandydaci zgłaszani przez organizacje pozarządowe o charakterze inwalidzkim, tj. osoby mające wsparcie w środowisku, z nim się identyfikujące i mające rozeznanie o autentycznych jego potrzebach. Po raz pierwszy w historii funkcjonowania PSRdsON nie uwzględniono zgłoszonych kandydatur przez najliczniejsze i najaktywniejsze organizacje reprezentujące środowisko Osób Niepełnosprawnych.

W ten sposób pozbawiono reprezentacji i głosu doradczego:
1. Polski Związek Emerytów i Rencistów z kandydaturą Pani Zofii Antoszewskiej – około 400 członków z Jeleniej Góry (około 60% populacji emerytów to osoby niepełnosprawne)
2. Polskie Stowarzyszenie Diabetyków z kandydaturą Pana Tadeusza Gardziejewskiego – ponad 200 członków z Jeleniej Góry
3. Karkonoska Akademia Aktywnych Seniorów z kandydaturą Pani Ireny Szydłowskiej – ponad 300 członków z Jeleniej Góry
4. Polski Związek Niewidomych z kandydaturą Pani Iwony Tymiuk – około 400 członków z Jeleniej Góry
5. Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych – z kandydaturą Pana Ryszarda Czosnyki, zrzeszający 12 organizacji pozarządowych o charakterze inwalidzkim. Skupiających około 1000 osób z niepełnosprawnościami, przy równoczesnej zarejestrowanej obsłudze około 3000 niepełnosprawnych mieszkańców Jeleniej Góry w skali roku (zob. DOMINO IV za rok 2018).

Zauważyć trzeba, że w gronie Członków Społecznej Rady znalazły się osoby i organizacje nie mające ścisłego oparcia w szerokim środowisku osób niepełnosprawnych, zajmujące się problemem niepełnosprawności MARGINALNIE. Jedna osoba z nominowanych jest członkiem organizacji z siedzibą poza Miastem Jelenia Góra, a jednej osobie liczące się środowisko osób niepełnosprawnych wcześniej odmówiło rekomendacji.
Taka analiza dokonana w oparciu o zapisy statutowe i rozeznanie opinii środowiska o dotychczasowej aktywności stawia pod znakiem zapytania faktyczną reprezentację interesów niepełnosprawnych Jeleniogórzan.

Nasuwa się logiczny wniosek, że Komisja, która rekomendowała Panu skład nowej Rady, widać nie miała pojęcia o rzeczywistych działaniach organizacji pozarządowych i ich potencjale członkowskim.
Uzasadniając personalny dobór członków Rady informuje Pan, że część kandydatur miała poparcie JFOON-u, przy całym szacunku dla każdej organizacji zauważamy, że ogłoszenie naboru nie wymieniało dodatkowej punktacji za szczególne rekomendacje innych podmiotów, gdyby tak było zadbalibyśmy o rekomendowanie naszych przedstawicieli jako Związek Stowarzyszeń z 18-letnią tradycją, z dużym dorobkiem projektowym na rzecz środowiska, z budżetem ponad 6 mln zł w roku 2018 pozyskiwanym m.in. dla Jeleniogórzan spoza budżetu miasta (zob. sprawozdanie DOMINO IV za rok 2018).

W dniu dzisiejszym dotarła do nas informacja, że na sesji Rady Miasta (29-11-2019) będą podejmowane uchwały w sprawach wydatków na rzecz osób niepełnosprawnych w roku 2020. Dotarliśmy do informacji, że propozycje w tej sprawie zostały zaakceptowane przez nową PSRdsON.

Informujemy Pana, że do dnia dzisiejszego ze strony członków tej Rady nikt nie konsultował tych założeń z członkami naszych organizacji, a wg. naszej wiedzy inne organizacje inwalidzkie również o tych założeniach nie zostały poinformowane.

Istotą ruchu obywatelskiego jaki reprezentują organizacje pozarządowe jest przede wszystkich dialog i konsultacja. Jeżeli już na początku działalności Rady tego elementu zabrakło, to pod znakiem zapytania pozostaje merytoryczny dobór członków tego organu, jej przewidywalne przyszłe działania pozbawione konsultacji ze środowiskiem ON oraz Pana troska o realizację potrzeb tej grupy mieszkańców Jeleniej Góry.

W związku z tym, informujemy Pana, że przystępujemy do powołania, Społecznej Rady Środowiska Osób Niepełnosprawnych o otwartym charakterze, która jako element ruchu obywatelskiego, będzie recenzować, opiniować tworzone przez Pana Urząd dokumenty oraz inicjować działania naprawcze mające na celu ochronę praw i interesów życiowych osób niepełnosprawnych na terenie naszego, wspólnego miasta Jeleniej Góry.

Twoja reakcja na artykuł?

14
64%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
5%
Smuci
4
18%
Złości
3
14%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~Dorsz 29-11-2019 8:06
Dziel i rządź (łac. divide et impera) – stara i praktyczna zasada rządzenia polegająca na wzniecaniu wewnętrznych konfliktów i występowaniu jako rozjemca zwaśnionych stron. Ogólnie rzecz biorąc, jest to taktyka silniejszych i zwierzchnich ośrodków władzy, które bronią swej pozycji, osłabiając walkami opozycję. We współczesnych, demokratycznych systemach politycznych zasada ta jest postrzegana negatywnie, ze względu na jej destrukcyjne efekty i antysolidarystyczne oblicze ( za Wikipedia ).
~ 29-11-2019 9:47
jeśli nie wiadomo,o co chodzi,to chodzi o pieniądze.
~kar o 29-11-2019 13:00
Panie prezesie Stanisławie niech się Pan nie słucha prezesa radnego Zbigniewa..i sam prowadzi dialog w RATUSZU
~pytanie 29-11-2019 15:17
kto to ten Stanisław.bYLI TAKIE NIEJEDEN EW KWPZPR?
~klubooptymista 29-11-2019 19:33
Człowiek ciągle niezadowolony, co by nie robić dobrego - ciągle nezadowolony :(
~ciekawe 29-11-2019 20:48
Słusznie! "Wybór" do Rady to była potwarz dla środowiska niepełnosprawnych!
~UrszulaRagucka 2-12-2019 14:47
O ile jest mi wiadomym zarówno Koło Polskiego Związku Niewidomych jak i Oddział Rejonowy Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Jeleniej Górze są członkami JFOON (PZERiI członkiem wspierającym) i nie wnosiły te organizacje żadnych zastrzeżeń do wyboru członów nowej rady ds. osób niepełnosprawnych przy Prezydencie Miasta. Członkowie tej Rady wchodząc w jej skład nie reprezentują tylko danej organizacji a mają pracować na rzecz wszystkich, nawet niezrzeszonych osób z niepełnosprawnością. Prezydent ma prawo wybrać do rady takie osoby, jakie w jego ocenie gwarantują merytoryczną pracę na rzecz całego środowiska. Po co więc ta wojna? Te 6mln, na jakie się powołuje w tym liście prezes KSON do niczego nie zobowiązują i niczego nie dowodzą. Osobiście uważam, że to w dużej mierze zmarnowane środki publiczne, które by mogły lepiej przysłużyć się osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom np. można by było sfinansować więcej godzin rehabilitacji, sfinansować leczenie ratujące życie i zdrowie, wybudować infrastrukturę opieki wytchnieniowej czy całodobowe domy pomocy społecznej dla seniorów i osób z niepełnosprawnością, bo z tym w Jeleniej Górze mamy poważne kłopoty, na to od lat czeka środowisko.
~Niepełno sprawny 5-12-2019 18:27
I o co ta walka? O miejsce w radzie, która jest ciałem opiniodawczym a w dodatku nic nie robi dla osób niepełnosprawnych? Wystarczy przeczytać programy i sprawozdania - dno. Panie Stanisławie a co do słownictwa to co znaczy wyrażenie charakter inwalidzki? To nie te czasy Panie Stanisławie co było konsultowane, gdy w radzie był kandydat kson? Czy to nie było tak, że kilku z nich odwołał pan z rady bo nie chcieli spowiadać się? I pan śmie tu pisac o ruchu obywatelskim? Czy to przypadkiem nie z pana powodu doszło do rozkładu kson i powstania jfoon? A tak na marginesie to jedni lepsi od drugich Panie Stanisławie chyba mając 80 na karku pora już znalezc kogoś młodego i usunąć się na odpoczynek A do rady krótko, zacznijcie cos robic bo my niepełnosprawni nie odczuwamy ani waszej pomocy ani pomocy urzedu - moze mniej polityki bo juz sie przejadła, mniej swoich ziomkow z PO a wiecej normalności i uwagi
~KSON-Zarząd, Wolontariusze 9-12-2019 13:27
do: ~Niepełno sprawny (18:27)
W wielu przypadkach masz rację. Od dawna zabiegamy o odpartyjnienie ciał doradczych miasta. Rada to nie tajny związek. Przedstawiciel to osoba, która ma za zadanie przekazywać Prezydentowi głos swojej organizacji - środowiska, i w drugą stronę informować swoją organizację - środowisko o kierunkach podejmowanych działań, kto tego nie robił był wycofywany. Do rozkładu KSON nie doszło nigdy, doczekaliśmy pełnoletności i mamy niezaprzeczalne sukcesy. O ile przed 2010 r. były w naszym gronie nieporozumienia, to powodowały je intrygi z reguły tych samych znanych dzisiaj osób, które zainicjowały powstanie JFOON-u i prawdopodobnie są działaczami tej organizacji. KSON dzisiaj buduje zgoda i realizacja wspólnych celów tj. pomocy osobom niepełnosprawnym ponad wszelkimi podziałami. JFOON powstał jak to wynika z dokumentu założycielskiego "w odpowiedzi na zapotrzebowanie władz administracyjnych". Niestety nie znaleźliśmy strony internetowej, aby zapoznać się ze statutem JFOON-u, składem członkowskim i siedzibą, bo pod wskazanym w KRS adresem jest on nieznany. Życzymy mu powodzenia i zapraszamy do współpracy, bo w jedności siła. Nie wiek ludzi, a ich duch o nich świadczy. Prezes KSON mimo swojego wieku jest osobą o wielkim potencjale i nie jedna młoda osoba może mu tego zazdrościć. Do tego dochodzi doświadczenie życiowe i wielkie, otwarte serce. Od 18 lat mimo przeciwności prowadzi wraz z zarządem KSON do kolejnych sukcesów: nagród, wyróżnień. Funkcja prezesa jest od początku społeczna tak samo jak rzecznictwo na rzecz ON i pacjentów ziemi jeleniogórskiej. Wolontariusze, Pracownicy KSON

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group