Czwartek, 11 sierpnia
Imieniny: Lecha, Zuzanny
Czytających: 7202
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: KSON podsumował miniony rok

Czwartek, 15 maja 2014, 8:28
Aktualizacja: 8:33
Autor: KSON
Jelenia Góra: KSON podsumował miniony rok
Fot. KSON
Na XXII Walnym Zebraniu Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, członkowie tej organizacji (11 rejestrowych organizacji pozarządowych z miasta i powiatu) podsumowali rok 2013. – To w zasadzie najlepszy rok w dotychczasowej 13–letniej historii Sejmiku – mówił Stanisław Schubert, prezes KSON.

Większość zaplanowanych działań została zrealizowana. Na 15 aplikacji, 12 było skutecznych. Dotyczyły one, nie tylko lokalnych zadań aktywizujących społeczno-zawodową działalność osób niepełnosprawnych, ale także miały charakter ponadregionalny, jak np. Biuletyn „Niepełnosprawni Tu i Teraz” czy projekt Międzyregionalnego Centrum Informacji i Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. - Gazetę „Tu i Teraz” realizowaliśmy już ósmy rok, a w kwietniu ukazała się ona ponownie, po raz pierwszy w tym roku w nowej szacie graficznej i ciekawszych treściach – podkreślał Stanisław Schubert.

Sztandarowym projektem Sejmiku jest działalność informacyjno- pomocowa, realizowana przez Regionalne Ośrodki Informacji i Wsparcia na terenie ośmiu dużych miast naszego kraju, tj. oprócz Jeleniej Góry w: Sopocie, Toruniu, Krakowie, Cieszynie, Zielonej Górze, Gorzowie Wlkp. i Szczecinie.

W ubiegłym roku nasi doradcy (prawnicy i psychologowie) pomogli rozwiązać problemy wielu tysiącom osób z niepełnosprawnością i ich rodzinom. Nowością była możliwość uzyskania takich informacji online tj. za pomocą poczty e-mail. Pozytywną rolę ułatwiającą kontakt z nami odegrała również bezpłatna infolinia: 800 700 025, która już wrosła w świadomość potrzebujących. Rzeczywiście - mówił Piotr Sadowski obsługujący infolinię - ludzie dzwonią właściwie z terenu całego kraju, a żaden problem nie pozostawiany jest bez pomocy.

W pozamiejscowych sprawach interweniujemy w MOPS-ach, PCPR-ach, urzędach gmin, a także działamy przez nasze zaprzyjaźnione organizacje pozarządowe. Głównym celem tego projektu jest to, aby w miarę możliwości we wszystkich miastach lub regionach standardy postępowania w sprawach osób niepełnosprawnych były jednakowe, a ta informacja dotarła do wszystkich. Dotyczyć, to może na początek takich spraw jak: parkingi czy ulgi w przejazdach komunikacją miejską.

Dobre były też ekonomiczne wyniki działalności Sejmiku. Rok zakończyliśmy dodatnim wynikiem finansowym w wysokości 36 000,00 złotych, a wysokość uzyskanych dotacji wyniosła ponad 80 0000,00 złotych. Przy realizacji tych zadań Sejmik musiał wnieść własny wkład w wysokości przeszło 90 000,00 złotych, z czego wkład finansowy to około 20 000,00 złotych a na kwotę ponad 70 000,00 złotych wyceniony został wkład pracy wolontariuszy.

Tradycyjnie już wolontariat stanowi główną siłę KSON, a z ponad 40 wolontariuszami zawarte są umowy wolontaryjne. Aż 14 wolontariuszy - pretorian jest z nami od początku tj. od 13 lat.

Walne Zebranie wybrało również władze na nową 4-letnią kadencję. Zebrani uznali, że obecny skład Zarządu daje gwarancję prawidłowej realizacji celów statutowych i zadań Sejmiku na lata przyszłe, dlatego wszyscy jednomyślnie głosowali za Zarządem w składzie: Waldemar Wiśniewski, Andrzej Broniszewski, Marek Dębski, Paweł Gluza, Ryszard Grek, Stanisław Schubert. Do Zarządu wybrano również Ewę Kaźmierczak-Wojtasiewicz, która zajmować się będzie problematyką edukacji niepełnosprawnych dzieci i młodzieży. Na prezesa KSON wybrano Stanisława Schuberta, wiceprezesami zostali: Andrzej Broniszewski i Waldemar Wiśniewski, skarbnikiem - Marek Dębski, a Paweł Gluza ponownie objął funkcję sekretarza organizacji.

Przypominany, że Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych jest organizacją pożytku publicznego, a jako związek stowarzyszeń skupia aktualnie 11 innych organizacji rejestrowych: Zarząd Rejonowy Stowarzyszenia Diabetyków, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków - Koło Miejskie w Jeleniej Górze, Towarzystwo Karkonoskie, Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Ruchowo i Intelektualnie „Przyjaciele”, Stowarzyszenie Niedosłyszących „LIRA”, Jeleniogórskie Stowarzyszenie Inwalidów Wzroku, Stowarzyszenie Tłumaczy i Wykładowców Języka Migowego „GEST”, Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych „Światełko”, Stowarzyszenie Jeleniogórska Promenada Bobru, Fundacja „Tu i Teraz” w Jeleniej Górze, Klub Seniora 60 w Szklarskiej Porębie.

Sejmik zrzesza również w formie członkostwa wspierającego 37 organizacji pozarządowych, instytucji, zakładów pracy lub osób fizycznych, które utożsamiają się z celami statutowymi tej organizacji. Uczestniczą one w życiu KSON w zależności od swojej dobrej woli i potrzeb. To bardzo ważna część członkostwa w Sejmiku, którą doceniamy i rozwijamy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group