Wtorek, 23 lipca
Imieniny: Bogny, Brygidy
Czytających: 11732
Zalogowanych: 48
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: KSON: O chorbach otępiennych

Poniedziałek, 14 maja 2018, 6:14
Aktualizacja: 15:01
Autor: KSON
W jeleniogórskim Karkonoskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych spotykają się przede wszystkim ludzie starsi. Na comiesięcznych spotkaniach staramy się – mówi Elżbieta Bukat, sekretarz Stowarzyszenia Inwalidów Wzroku – omawiać te problemy, które wynikają nie tylko z naszej niepełnosprawności, ale również staramy się oswajać starość.

- To właśnie temat chorób otępiennych, zwanych demencją spowodował, że zaprosiliśmy na to spotkanie psychologa Tomasza Misiaka z Wrocławia - podkreśla Elżbieta Bukat.

To właśnie temat chorób otępiennych zwanych demencją spowodował, że KSON zaprosił na to spotkanie psychologa Tomasza Misiaka z Wrocławia.

Jak się okazuje to „nie taki diabeł straszny” chociaż choroby demencyjne są wyjątkowo dolegliwe ale nie wszystko to co się wiąże z zapominaniem to już choroba demencyjna. Warto jednak wiedzieć, że choroby demencyjne pomimo trudności jakich dostarczają, dają się w pewnym stopniu leczyć i rehabilitować. Ważne jest, że nie zawsze to co wiąże się z zapominaniem w okresie senioralnym, musi oznaczać jedną z chorób otępiennych. Chociaż pogoń za życiem „wyścig szczurów” powoduje, że choroba ta zatacza coraz większe kręgi nie oszczędzając także ludzi młodych nawet 30 – 40 letnich. Choroba dotyczy coraz większej liczby pacjentów, ze względu na zmiany demograficzne i wydłużający się okres życia człowieka. Tylko 2% przypadków chorób demencyjnych dotyczy osób poniżej 60 roku życia. Bardzo rzadko ale mogą zdarzyć się przypadki zachorowań u 30-40 latków.

Jak wynika z raportów NIK z 2016 r. brak jest danych statystycznych w tym zakresie c może oznaczać, że i w tej dziedzinie systemowa opieka lekarska jest niedostateczna. Symptomami zbliżającej się choroby Alzheimera, która jest najczęściej występującą postacią demencji to zaburzenia pamięci epizodycznej (związanej z wydarzeniami z życia człowieka), szczególnie w kwestii zapominania.
Problemy w optymalnym działaniu procesów poznawczych np. pamięci mogą dotyczyć także ludzi młodych, a także często studentów, którzy przeżywają obniżenie nastroju, zaburzenia snu, brak apetytu, zamykanie się w sobie, płaczliwość. To coraz częściej spotykane objawy charakteryzujące młode pokolenie wchodzące w życie.

Główne przyczyny powstawania problemów w funkcjonowaniu procesów poznawczych u ludzi młodych to zaburzenia nastroju, w tym m.in. depresja. Wśród potencjalnych możliwości, które mogą powodować trudności w funkcjonowaniu psychicznym u ludzi młodych to nieradzenie sobie z wypełnianiem swoich ról- pracownika, ucznia, rodzica. Na pewno szybkie tempo życia i wysoki poziom stresu, nie wpływają pozytywnie na optymalne funkcjonowanie psychiczne. W wielu przypadkach, kiedy człowiek nie radzi sobie z trudnościami jakie są przed nim stawiane, ważne jest aby szukać pomocy u odpowiedniego specjalisty.
Do pokonania dolegliwości o podłożu psychologiczno- somatycznym jest zrozumienie siebie i własnych emocji. Do tego niezbędny jest kontakt z drugim człowiekiem oraz współpraca pacjenta z psychoterapeutą, który udzieli wsparcia psychicznego.

Na Zachodzie wizyta u psychologa jest całkowicie refundowana przez Państwo i jest traktowana jak wizyta u dentysty czy ginekologa . W Polsce w wielu przypadkach choroby psychiczne są ukrywane przez rodzinę czy otoczenie, a jak już ktoś idzie do psychologa lub psychiatry jest dziwnie postrzegany.
Szacuje się, że w Kotlinie Jeleniogórskiej żyje od 3 do 4 tys. osób dotkniętych zaawansowanymi chorobami psychicznymi.

W nowoczesnej psychoterapii coraz częściej lub równolegle z farmakologią stosowane są metody rehabilitacyjne polegające na ćwiczeniach pamięci spowalniających proces zapominania.
Planujemy- mówi Monika Żak z KSON zorganizowanie warsztatów terapeutycznych w pierwszej kolejności dla opiekunów chorych na tę dolegliwość. Istotną w tym projekcie rolę będą odgrywały „Warsztaty Wytchnieniowe” przybliżające opiekunom (także rodzinom) problemy związane z rehabilitacją. Warsztaty w swoim założeniu mają nie tylko nauczyć postępowania z chorym ale również dać szansę opiekunom (zazwyczaj rodzinie) odpocząć od pełnej stresów codzienności.
Zdaniem psychologów najlepszym lekarstwem na spowalnianie procesów zapominania przypisanych jednak procesowi starzenia jest wszelka aktywność ruchowa, uczestnictwo w życiu kulturalnym (kino, teatr, koncerty), a przede wszystkim unikanie samotności poprzez uczestnictwo np. w działalności Organizacji Pozarządowych.

- W Sejmiku- mówi Andrzej Wójcik z Klubu Seniora i Wolontariusza spotykają się co najmniej 4 razy w tygodniu członkowie Organizacji zrzeszonych w KSON ale otwarci jesteśmy również dla tych, którzy dotychczas nigdzie się nie zrzeszyli. Tu rodzą się przyjaźnie i zwykłe koleżeństwo nie tylko w czasie spotkań tematycznych ale także podczas wycieczek turystyczno- krajoznawczych czy wspólnych wyjść do kina, teatru, Filharmonii. Organizujemy też wyjazdy do Opery i Operetki we Wrocławiu. Te wydarzenia są finansowane z kieszeni naszych członków ale zawsze otrzymujemy duże ulgi na zakup biletów.

Wszystkie osoby zainteresowane współpracą z psychologiem informujemy, że w ramach projektu PFRON Sejmik prowadzi doradztwo psychologiczne i w tej sprawie można umówić się na konsultacje w poniedziałki od 10.00 do 12.00 oraz w środy od 12.00 do 16.00.

Zapraszamy także do kontaktu od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 16.00 pod numerem telefonu 75 75 242 54, bezpłatna infolinia 800 700 025, mailowo na biuro@kson.pl lub osobiście w siedzibie KSON ul. Osiedle Robotnicze 47 A w Jeleniej Górze

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz koleją?

Oddanych
głosów
424
Tak, często
14%
Czasami
46%
Nigdy
8%
Nie, wolę autobus
3%
Nie, bo mam samochód
28%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Ile wody powinniśmy pić w ciągu doby?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Aktualności
Pełnia w Karkonoszach. Czy komuś przeszkadza księżyc?
 
Aktualności
Z Jeleniej Góry w Himalaje
 
Turystyka
Z taśmy do kolejki
 
Aktualności
Pograli, posprzątali i pojechali
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group