Poniedziałek, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 7364
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: KSON: Jak bezpiecznie przetrwać pandemię

Sobota, 19 grudnia 2020, 11:07
Autor: KSON
Jelenia Góra: KSON: Jak bezpiecznie przetrwać pandemię
Fot. Archiwum
Ostatnio informowaliśmy, że KSON jeszcze w grudniu. uruchomi specjalny pilotażowy program polegający na wsparciu seniorów, osób niepełnosprawnych i innych wymagających pomocy w czasie pandemii. I udało się przy pomocy środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego zorganizować warsztaty, których głównym celem jest zatrzymanie w domach osób starszych i niepełnosprawnych, aby przez zbędną obecność np. w sklepach nie powodowali poszerzania łańcucha zakażeń.
Programem objętych jest - mówi prezes KSON-u Stanisław Schubert - w tym roku ok. 20 osób. Najczęściej są to członkowie organizacji pozarządowych zrzeszonych w KSON, ale nie tylko. Warunkiem uczestnictwa w projekcie jest posiadanie smartfona lub komputera i umiejętność połączenia się z innym uczestnikami warsztatów na platformie zoom, w czym zresztą wcześniej pomagają nasi wolontariusze. Dość szybko wypełniliśmy listę chętnych, ograniczając się w tym jednak głównie do mieszkańców naszego miasta i do członków organizacji zrzeszonych w KSON, aby pokazać, iż KSON to organizacja, na której pomoc można liczyć także w tych trudnych czasach, nie ograniczając się tylko do zbiórki składek członkowskich czy spotkań przy grillu.

Zajęcia odbywają się oczywiście zdalnie - w domach uczestników - przez komputer lub telefon z wizją i fonią. Uczestników czekają np. bardzo interesujące spotkania z przedstawicielami policji nt. jak chronić się przed oszustem i napadem. W kolejnych cyklach będziemy również w łączności wirtualnej rozmawiać z seniorami z przedstawicielem straży pożarnej, ratownikami medycznymi, fizjoterapeutami i lekarzami. Zaplanowaliśmy również spotkanie z przedstawicielem jednego z banków, który przekaże praktyczną wiedzę na temat zdalnej obsługi płatności i zakupów z instrukcją, jak unikać podejrzanych transakcji, nie zawirusować sprzętu i nie dać się oszukać przez nieuczciwych pseudo-handlowców.

Warsztaty odbywać się będą przez 7 dni (z przerwą świąteczną) ok. 1,5 godziny, a oprócz „suchej” prelekcji będzie możliwość zadawania pytań i uzyskiwania na nie odpowiedzi specjalistów. Po to, żeby zatrzymać uczestników projektu w domu zabezpieczyliśmy na czas trwania projektu całodzienne wyżywienie (zestaw 5. zbilansowanych posiłków). Koszt takiego zestawu wynosi 50 zł., ale ponieważ uważamy, iż darowanie czegokolwiek jest niewychowawcze, ustalono symboliczną odpłatność na poziomie na 5 zł. dziennie za cały zestaw. Zestawy posiłkowe są dostarczane przez wybraną w drodze porównania ofert firmę gastronomiczną do domu każdego uczestnika projektu. W ten sposób przyczyniamy się również do ratowania padającej jeleniogórskiej gastronomii. Dodatkowo uczestnicy będą mogli, już na swój rachunek, dokonać zamówienia niezbędnych im innych produktów.

O ile uda się zrealizować ten projekt w br., to w przyszłym roku, być może, zainicjujemy konkurs na podobne usługi w roku 2021.
Nie jesteś sam - czyli jak bezpiecznie i zdrowo przetrwać pandemię? wspierać będzie również RadioKson, które nie tylko relacjonowało będzie poszczególne bloki tematyczne, ale również zaprosi do studia atrakcyjnych gości, którzy poszerzą wiedzę naszych słuchaczy - mówi redaktorka Katarzyna Pietuszko z RadiaKson. Obecnie przeprowadzono sondaż wśród niepełnosprawnych i starszych mieszkańców regionu, co ich zdaniem powinno się znaleźć w ramówce radia, aby nadawane programy mogły zatrzymać słuchaczy przy głośnikach. I tak wiemy już, że np. zaproponujemy w rozmowę z przewodnikiem turystycznym na temat miejsce na krótki spacer, gdzie będzie można prawie w pełnej intymności dotlenić organizm.

Należy w tym miejscu dodać, że KSON jest, mimo trudnej sytuacji związanej z pandemią, nadal do Państwa dyspozycji. Dyżurują nasi doradcy, prawnicy i psychologowie, a także liderzy organizacji zrzeszonych w KSON, a o szczegółach mogą się Państwo dowiedzieć pod numerem 800 700 025.

Ponieważ z przyczyn losowych zrezygnowało kilka osób, nadal zapraszamy osoby chętne do udziału w warsztatach – prosimy o pilny kontakt: biuro@kson.pl lub tel. 511751185, wolontariusze służą pomocą i wyjaśnią wszystkie niejasne kwestie.

Projekt współfinansowany jest z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Twoja reakcja na artykuł?

1
13%
Cieszy
1
13%
Hahaha
1
13%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
5
63%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
982
Tak
27%
Nie
66%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group