Poniedziałek, 3 października
Imieniny: Teresy, Jana
Czytających: 6316
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Krzysztof Mróz o programie „Rodzina 500 plus”

Środa, 17 lutego 2016, 8:22
Aktualizacja: 13:21
Autor: Przemek Kaczałko
Polska: Krzysztof Mróz o programie „Rodzina 500 plus”
Fot. Archiwum
To jest największy program wspierania rodzin w historii Polski – ocenia senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Mróz przypominając, że na ten cel zostanie przeznaczone w 2016 roku 17 miliardów złotych.

W Senacie zakończyliśmy głosowanie nad tą ustawą w piątek (12.02) przed godz. 22.00, więc została już uchwalona przez obie Izby Parlamentu. Myślę, że w ciągu kilku dni Prezydent RP ją podpiszę i zostanie błyskawicznie opublikowana. - Śpieszyliśmy się, aby dać czas samorządom na przygotowanie się do wdrożenia tej ustawy. Jeszcze w lutym odbędą się bezpłatne szkolenia dla samorządów, organizowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

W tym roku 15 miliardów jest już zarezerwowane w budżetach wojewodów, a 2,3 mld zł jest w rezerwie, aby przesuwać to pomiędzy poszczególnymi województwami dlatego, że jest to program dobrowolny, więc każda rodzina, która spełnia kryteria będzie musiała złożyć wniosek – podkreśla K. Mróz.

- Wielu samorządowców mnie prosiło, aby zwracać uwagę, że jeżeli będą nowe zadania dla samorządów, aby było zabezpieczenie finansowe na obsługę. W tym przypadku takie zabezpieczenie jest - w tym roku będzie to 2 proc. wypłaconych środków, a w przyszłym 1,5 proc. - zaznacza.

Jak mówi senator PiS, w Jeleniej Górze szacuje się, że będzie to ok. 36 milionów do rozdysponowania, więc Miasto dostanie ok. 700 tysięcy na organizację systemu: zatrudnienie dodatkowych osób, przygotowanie biur, pomieszczeń. - Mamy świadomość, że większość ludzi będzie chciała złożyć wnioski jak najszybciej, bo im szybciej je złożą, tym szybciej dostaną pieniądze, a mam sygnały od wyborców, że oczekiwanie na te środki jest gigantyczne – podkreśla polityk partii rządzącej.

- Apeluję do wszystkich samorządowców, aby już zaczęli to organizować. Zgadzam się z panią minister, która powiedziała, że nie wyobraża sobie, żeby samorządowcy jakąś obstrukcję stosowali dlatego, że mieszkańcy ich bardzo rozliczą jak zobaczą, że w jednych gminach te pieniążki są już wypłacane, a w drugich z różnych przyczyn (opieszałości, niedoskonałości) nie są wypłacane – mówił senator zwracając się tym samym do prezydenta Jeleniej Góry Marcina Zawiły, aby władze bardzo szybko zaczęły się do tego przygotowywać. Sugerowałbym, aby było kilka punktów, gdzie można składać wnioski, np. w MOPS-ie, ale też w Cieplicach i na Zabobrzu – dodał senator.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (37)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group