Piątek, 24 września
Imieniny: Gerarda, Teodora
Czytających: 2808
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Kryty basen przy "Jedenastce" już bezpieczny

Środa, 17 grudnia 2014, 8:36
Aktualizacja: Czwartek, 18 grudnia 2014, 8:07
Autor: Angela
Jelenia Góra: Kryty basen przy "Jedenastce" już bezpieczny
Fot. Angela
W imieniu swoim, jak i pozostałych rodziców, których dzieci korzystają z basenu przy Szkole Podstawowej nr 11 w Jeleniej Górze, chciałabym się dowiedzieć, co wykazały próbki wody pobrane z basenu – pisze nasza Czytelniczka. – Basen przez tydzień był nieczynny, a przyczyna owiana jest wielką tajemnicą – dodaje Czytelnika. Joanna Kasjaniuk z jeleniogórskiego sanepidu uspokaja: Nie ma powodu do niepokoju. W basenie było za mało chloru.

- Na pytanie, co znajdowało się w wodzie rodzice otrzymali odpowiedź, że "mamy się nie martwić" – pisze nasza Czytelnika. - Ale pływają tam nasze dzieci i chyba jako rodzice mamy prawo wiedzieć, co jest w wodzie. Ponadto pomimo zamknięcia basenu w ubiegłym tygodniu, doszły nas słuchy, że woda w basenie nawet nie została wymieniona, a jedynie zalana ogromną ilością… chemii (aż ciężko było wysiedzieć na trybunach, bo zapach był tak intensywny) - dodaje jeleniogórzanka.

Starszy asystent higieny komunalnej Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Jeleniej Górze Joanna Kasjaniuk wyjaśnia, że obecnie nie ma przepisów prawnych, które określałyby normy jakości wody w basenach kąpielowych.

– Obecnie te przepisy są tworzone, dlatego my dbając o bezpieczeństwo dzieci i opierając się na własnym doświadczeniu, co miesiąc badamy poziom bakterii wskaźnikowych w tym basenie – mówi Joanna Kasjaniuk.

- Jeśli są one obecne, świadczy to o tym, że w wodzie jest za mało chloru, który chroni użytkowników przed przenoszeniem się bakterii z innych osób. Mimo badań wykonywanych raz w miesiącu, takich bakterii dotąd na tej pływalni nie wykrywaliśmy. W tym roku po raz pierwszy zdarzyło się to 3 grudnia. Wówczas poziom chloru wynosił 0,15 mg/l, a powinien wynosić około 0,5 mg/l. Dlatego zaleciliśmy, by zarządca basenu zamknął obiekt i popracował nad jakością wody. Z naszej strony nie było konieczności zalecania wymiany wody, bo tych bakterii wskaźnikowych zbyt dużo nie wykryliśmy - dodaje pracownica sanepidu.

Jak zapewniają pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Jeleniej Górze, drugie badanie wody, które przeprowadzono 9. grudnia bakterii wskaźnikowych już nie wykazało.

- Basen może być więc bezpiecznie użytkowany – mówi Joanna Kasjaniuk.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group