Wtorek, 31 stycznia
Imieniny: Jana, Marceliny
Czytających: 4283
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Kryta pływalnia w KPSW im. Andrzeja Błachno

Środa, 23 grudnia 2020, 14:25
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Kryta pływalnia w KPSW im. Andrzeja Błachno
Fot. Przemek Kaczałko
Decyzją Senatu Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej, kryta pływalnia otrzymała imię Andrzeja Błachno - wieloletniego dziekana Wydziału Przyrodniczo-Technicznego. W uroczystym odsłonięciu tablicy pamiątkowej - oprócz władz uczelni - wzięła udział rodzina uhonorowanego.
Do Jeleniej Góry przyjechał w 1983 roku i praktycznie od razu zajął się sportem szkolnym i akademickim. W 2007 roku został dziekanem Wydziału Przyrodniczego, który następnie miał nazwę Wydziału Przyrodniczo-Technicznego - wspominała dr n. med. Wioletta Palczewska, rektor KPSW. - W swojej pracy zawsze kładł ogromny nacisk na rozwój młodych ludzi. Urodził się w Grodnie przed II wojną światową. Zawierucha wojenna przeniosła pana dra do Augustowa, gdzie dorastał w otoczeniu pięknej przyrody i to spowodowało u niego umiłowanie do turystyki, którą zaszczepiał zarówno wśród studentów, jak i współpracowników - dodała rektor.
Byłam najbliższym współpracownikiem dra Andrzeja Błachny (gdy był dziekanem, pełniłam funkcję prodziekana)... Był niezwykle sprawiedliwym szefem, bardzo kreatywnym, inspirował swoją kadrę dydaktyczną i administracyjną. Był bardzo dobrym człowiekiem o wysokiej kulturze osobistej. Organizował szereg bardzo ciekawych imprez turystycznych i sportowych. Był świetnym gawędziarzem - można było go słuchać bez końca. Dzięki niemu nauczyłam się jeździć na nartach biegowych - wspominała osobiście kontakt z A. Błachno, Wioletta Palczewska.

Decyzją Senatu KPSW, krytej pływalni przy ul. Lwóweckiej nadano imię Andrzeja Błachny, a w uroczystym odsłonięciu tablicy wzięła udział żona zasłużonego dla uczelni, a także syn i wnuk.

Dr Andrzej Błachno był współtwórcą i dyrektorem Studium Nauczycielskiego w Jeleniej Górze. Współtworzył też Kolegium Nauczycielskie i Kolegium Karkonoskie. Od 1998 roku pełnił funkcję dyrektora Instytutu Pedagogiki. Dr A. Błachno miał też spore zasługi dla jeleniogórskiego sportu. Od 2000 roku pełnił funkcję prezesa klubu AZS Kolegium Karkonoskie. Pod jego wodzą klub awansował, a następnie przez dwa lata grał w ekstraklasie koszykówki kobiet. Za swoją działalność został wyróżniony tytułem „Zasłużony dla KPSW".

Twoja reakcja na artykuł?

8
73%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
9%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
9%
Złości
1
9%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
968
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group