Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 8832
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kruche eko–cuda u Hauptmannów

Wiadomości: SZKLARSKA PORĘBA
Niedziela, 25 stycznia 2009, 8:37
Aktualizacja: 8:38
Autor: Ania
Fot. rylit
Nietypowe szklane dzieła można podziwiać w Domu Carla i Gerharta Hauptmanów w Szklarskiej Porębie. Swą niecodzienną formą i oryginalnością zachwyciły wszystkich gości, którzy spotkali się w miniony piątek podczas wernisażu. Eksponaty są dowodem, że można tworzyć i jednocześnie dbać o ochronę środowiska, powstały bowiem na „EKOGLASS FESTIWAL”.

Od 22 do 28 września w Leśnej Hucie w Szklarskiej Porębie przebywali światowej sławy artyści z tzw. wrocławskiej szkoły szkła, czyli prof. Zbigniew Horobowy i prof. Małgorzata Dajewska oraz twórcy młodszego pokolenia, doktor Mariusz Łabiński, Marzena Krzemińska i Igor Wójcik. – Ideą tego artystycznego wydarzenia była dbałość o ochronę środowiska naturalnego człowieka i walka z jego postępującym zanieczyszczaniem poprzez przedstawianie możliwości recyklingowego wykorzystania stłuczki szklanej do ponownego wytopu – wspomina o celach „EKOGLASS FESTIWAL” dr Przemysław Wiater, kustosz szklarskoporębskiego oddziału Muzeum Karkonoskiego.

Wystawa szklanych form wzbogacona jest o film i fotografie, ilustrujące wrześniowy plener. Powrócił też mniej pozytywny aspekt dotyczący zamykania hut, który jak się okazuje ma znacznie większy wymiar, bo europejski. – Mówi się, że za kilkadziesiąt lat szklane wyroby z Europy w ogóle zniknął z półek. Nie będzie się też od kogo uczyć, bo zabraknie mistrzów w tej dziedzinie. Zdecydowanie Europejczyków wypierają Chińczycy, bo ich szkło jest tańsze, ale nie zapominajmy, że najczęściej gorszej jakości – mówiła Małgorzata Dajewska.

Wybór Szklarskiej Poręby, jako idealne miejsce na EKOGLASS FESTIWAL jest nie bez znaczenia. W końcu właśnie w tym mieście już na przełomie XIII/XIV wieku pojawiły się huty szkła. Obecnie jednak pod Szrenicą żyje się głównie z turystyki, ale nie przeszkadza to w pielęgnowaniu swego rodzaju tradycji i tworzeniu szklanych dzieł sztuki. Warto wybrać się do Domu Carla i Gerharta Hauptmanów Oddział Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze i zobaczyć, jak tworzy się szklaną historię.

Festiwalowi patronował Marek Łapiński, marszałek województwa dolnośląskiego oraz Arkadiusz Wichniak, burmistrz Szklarskiej Poręby. Partnerami była Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, Karkonoski Park Narodowy, Fundusz Ochrony Środowiska, Urząd Miejski w Szklarskiej Porębie oraz wrocławski Ośrodek Kultury i Sztuki. Eksponaty w Domu Carla i Gerharta Hauptmanów w Szklarskiej Porębie będzie można obejrzeć do 15 marca bieżącego roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~Prawie stały czytelnik 25-01-2009 12:04
Byłem dzień po otwarciu wystawy w Szklarskiej Porębie i oglądałem. Te ciekawe zdjęcia Ani wyrażają dużą przestrzeń. A tak naprawdę wystawa jest kameralna. A poza tym nie było tej lampki czerwonego wina, którą prezentuje zdj. nr 15.
~Prawie stały oglądacz. 25-01-2009 17:02
Do prawie stałego czytelnika. Jak widzisz kolego po podpisie pod zdjęciami to nie sa zdjęcia Ani, tylko rylita. Kieliszek wina to też szkło.
~Do przedmówcy ~Prawie stały czytelnik 25-01-2009 19:38
Dziękuję. Faktycznie to zdjęcia autorstwa pana Rylita, Ania to autorka artykułu. Przepraszam, pomyłka - ludzka rzecz.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group