Środa, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 5952
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Krokus Jazz Festiwal rozpoczęty!

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 24 października 2015, 11:07
Aktualizacja: Niedziela, 25 października 2015, 8:02
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Tomasz Raczyński
Potężna dawka dźwięków przy użyciu niekonwencjonalnych metod otworzyła XIV Krokus Jazz Festiwal. Wszystko za sprawą występu jednego z laureatów KJF – Adama Bałdycha, który w piątek (23.10) w sali widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury zagrał wraz z norweskim Helge Lien Trio.

Laureat Złotego Krokusa sprzed 10 lat fantastycznie rozruszał wypełnioną po brzegi salę JCK-u. Owacja na stojąco, jaką publiczność nagrodziła artystów jazzowych – doskonale pokazuje jakie emocje potrafią wywołać w słuchaczach Adam Bałdych (skrzypce), Helge Lien (fortepian), Frode Berg (kontrabas) i Per Oddvar Johansen (perkusja).

Zanim przyszedł czas na występy na scenie, w korytarzu na I piętrze Jeleniogórskiego Centrum Kultury zaprezentowano wystawę fotografii Jana Babela „Jazz Live”, a wśród nich uwiecznione występy takich gwiazd jak: Leroy Jenkins, Herbie Hancock, Pat Metheny czy Woody Allen.

Z kolei w Klubie Kwadrat o godz. 22.00 wystąpili: wirtuoz trąbki Charlie Green i gitarzysta Krzysztof „Puma” Piasecki ze swoim kwartetem.

- Cały czas ten krokus nam się tak rozwija, że jesteśmy przeszczęśliwi. Sale wypełnione po brzegi, sprzedane są praktycznie wszystkie bilety – na dół, na górę (salę widowiskową i Klub Kwadrat – red.) - powiedział rozradowany dyrektor Jeleniogórskiego Centrum Kultury Jarosław Gromadzki.

Do „Powiewu Młodego Jazzu”, czyli części konkursowej zgłosiło się ponad 30 zespołów, z czego wytypowano 16. Zarówno w sobotę, jak i niedzielę od godz. 12.00 będą odbywać się przesłuchania (8 zespołów dziennie), które oceni jury w składzie: Krzysztof Sadowski, Jiri Stivin, Leszek Żądło, Mariusz Bogdanowicz oraz Piotr Rodowicz. - To sól tego festiwalu. Ci muzycy jeszcze nie zarabiają graniem, często studiują. Adam Bałdych zaczynał w 2005 r. w naszym konkursie i proszę zobaczyć, co się teraz dzieje – podkreślił J. Gromadzki.

Oprócz prestiżu, jakie daje zwycięstwo w jeleniogórskim konkursie jazzowym triumfator otrzyma przepiękną statuetkę oraz nagrodę finansową w wysokości 1,5 tys. euro. Ponadto są też nagrody indywidualne, a po konkursie zostanie wydana płyta z zespołami biorącymi udział w „Powiewie Młodego Jazzu”. - Ubiegłoroczny laureat Kamil Piotrowicz Quintet wydał płytę, której recenzja w Jazz Forum rozpoczynała się słowami: laureaci Krokus Jazz Festiwal – zaznacza dyrektor JCK-u podkreślając prestiż Krokusa.

Krokus Jazz Festiwal w rankingu branżowych festiwali jest notowany w okolicach pierwszej dziesiątki na ponad 100 imprez tego typu. Szczegółowy harmonogram Krokus Jazz Festiwalu im. Tadeusza „Errolla” Kosińskiego na stronie: krokusjazzfestiwal.pl

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~jaz 25-10-2015 8:22
zawodowo,profesjonalnie,wiecej, super i brawa dla organizatorów

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group