Niedziela, 2 października
Imieniny: Dionizego, Sławomira
Czytających: 5040
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Krew darem życia

Poniedziałek, 16 października 2006, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 16 października 2006, 16:09
Autor: Angelika Grzywacz
Jelenia Góra: Krew darem życia
Fot. Arkadiusz Piekarz
Ponad sto pięćdziesiąt osób przyszło w niedzielę do Sanktuarium Świętego Krzyża, by uczcić Dzień Papieski przez oddanie krwi.

Kolejne czterdzieści zadeklarowało oddanie krwi w punkcie krwiodawstwa podczas przedłużonej do końca tygodnia akcji. W niedzielę udało się zebrać ponad trzydzieści pięć litrów życiodajnego płynu.

Stację krwiodawstwa od dawna nie odnotowały tak dużej frekwencji podczas podobnych akcji oddawania krwi. Służba zdrowia była na tyle zaszokowana ilością chętnych, że nie była w stanie wszystkich obsłużyć.
Dlatego ponad trzydzieści osób po kilku godzinach czekania musiała odejść do domów.

Podczas niedzielnej akcji w sumie przebadanych zostało sto dziesięć osób, z czego siedemdziesiąt siedem zostało zakwalifikowanych do oddania krwi. W kolejce dawcy czekali nawet trzy godziny. Nikomu to jednak nie przeszkadzało. Czekali cierpliwie w wyjątkowej, wręcz rodzinnej atmosferze.

– Robię to dla pamięci naszego Ojca Świętego – mówiła w niedzielę jedna z dawczyń. – Poczekam tak długo, ile trzeba będzie.
Akcja została bardzo dobrze przygotowana. Zdaniem dyrekcji wałbrzyskiego Centrum Krwiodawstwa w ramach podobnych działań zgłaszało się najwyżej 80 osób.

W opinii organizatorów wielu ludzi przyszło ze względu na miejsce i charakter akcji.
– Ludzie mówili mi, że nie poszliby do szpitalnego punktu, aby oddać krew, ale że było to właśnie w sanktuarium, to włączyli się – mówi siostra Krystyna.

Z samego „Żeroma” krew oddało ponad dziesięć osób. W obsłudze poza wałbrzyską i jeleniogórską jednostką krwiodawstwa pomagali wolontariusze. Do akcji włączyły się też trzy jeleniogórskie cukiernie, które dostarczyły w tym dniu słodkości.

Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy przyszli i cierpliwie czekali, aby oddać krew, oraz tym, którzy pomagali w realizacji przedsięwzięcia. Tych, którzy nie zdążyli zostać obsłużeni, lub nie dotarli w niedzielę zapraszają natomiast do Centrum Krwiodawstwa przy ulicy Ogińskiego. Tam akcja potrwa jeszcze do końca tygodnia.

Serdecznie podziękowano również księdzu profesorowi Pawłowi Bortkiewiczowi, dziekanowi Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Poznańskiego.
W trakcie akcji głosił w kościele garnizonowym homilie dotyczące sensu dawania nadziei innym poprzez oddanie krwi.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group