Sobota, 4 lutego
Imieniny: Andrzeja, Joanny, Weroniki
Czytających: 7235
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

SZKLARSKA PORĘBA: Krajowy Geopark w KPN

Sobota, 11 września 2010, 10:10
Aktualizacja: 10:10
Autor: Gabi
SZKLARSKA PORĘBA: Krajowy Geopark w KPN
Fot. Gabi
Certyfikat Geoparku Krajowego dla obszaru Karkonoskiego Parku Narodowego i jego otuliny uroczyście podpisano i wręczono wczoraj w Szklarskiej Porębie w obecności głównego geologa kraju podsekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska dr Henryka Jacka Jezierskiego. To znaczące wyróżnienie dla obszaru chronionego w Karkonoszach.

Z tej okazji w Karkonoskim Centrum Edukacji Ekologicznej KPN w Szklarskiej Porębie odbyła się wczoraj konferencja pt. „"Georóżnorodność Karkonoszy dla rozwoju regionu". Oprócz Henryka J. Jezierskiego w wydarzeniu wzięli udział wicemarszałek dolnośląski Jerzy Łużniak, starosta jeleniogórski Jacek Włodyga, dyrektor KPN Andrzej Raj i wielu innych gości.

Konferencja rozpoczęła się o godzinie 11 wystąpieniem Romana Rąpały. O geologii Karkonoszy mówił dr hab. prof. Uniwersytetu Wrocławskiego Paweł Aleksandrowski. Bardzo ciekawie o świecie minerałów opowiadał doktor A. Szuszkiewicz. Pokazał na slajdach m.in. złoto, fluoryt, szafir, izeryn. Interesującą prezentację przedstawił prof. dr hab. Piotr Migoń, który opowiedział o geomorfologicznym dziedzictwie Karkonoszy.

Później nastąpiło podpisanie przez głównego geologa kraju Certyfikatu Geoparku Krajowego dla obszaru Karkonoskiego Parku Narodowego i jego otuliny. Henryk Jezierski wręczył podpisane dokumenty Jerzemu Łużniakowi, Andrzejowi Rajowi i Jackowi Włodydze. Certyfikat jest dostępny na stronie internetowej Ministerstwa Środowiska. – Przyda się on m.in. właścicielom hoteli i pensjonatów, ponieważ będą oni mogli pochwalić się tym, że teren ten został wpisany do Geoparku Krajowego – zauważył Henryk J. Jezierski.

Warto zauważyć także, że KPN jest trzecim parkiem w Polsce, który został wpisany na tę listę. Dzięki temu Karkonoski Park Narodowy będzie mógł także aspirować do wpisania na listę UNESCO. – Jest to dla nas wielkie wyróżnienie, ale także wyzwanie i postaramy się sprostać oczekiwaniom państwa – dziękował za przyznanie certyfikatu dyrektor parku Andrzej Raj.

Główny geolog kraju Henryk Jezierski dodał także, że Karkonosze są wyjątkowym terenem. Ludzie coraz częściej wybierając miejsce podróży sprawdzają różne listy i szukają ciekawych miejsc, które oferują bardzo dużo. – Nie poprzestaniemy tylko na tym projekcie. Chcemy realizować ich jak najwięcej, aby mieszkańcy naszego terenu i turyści mogli wynieść jak najwięcej korzyści z pobytu na tym terenie dodał Andrzej Raj.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1206
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group