Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 4163
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Krajowy Geopark w KPN

Wiadomości: SZKLARSKA PORĘBA
Sobota, 11 września 2010, 10:10
Aktualizacja: 10:10
Autor: Gabi
Fot. Gabi
Certyfikat Geoparku Krajowego dla obszaru Karkonoskiego Parku Narodowego i jego otuliny uroczyście podpisano i wręczono wczoraj w Szklarskiej Porębie w obecności głównego geologa kraju podsekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska dr Henryka Jacka Jezierskiego. To znaczące wyróżnienie dla obszaru chronionego w Karkonoszach.

Z tej okazji w Karkonoskim Centrum Edukacji Ekologicznej KPN w Szklarskiej Porębie odbyła się wczoraj konferencja pt. „"Georóżnorodność Karkonoszy dla rozwoju regionu". Oprócz Henryka J. Jezierskiego w wydarzeniu wzięli udział wicemarszałek dolnośląski Jerzy Łużniak, starosta jeleniogórski Jacek Włodyga, dyrektor KPN Andrzej Raj i wielu innych gości.

Konferencja rozpoczęła się o godzinie 11 wystąpieniem Romana Rąpały. O geologii Karkonoszy mówił dr hab. prof. Uniwersytetu Wrocławskiego Paweł Aleksandrowski. Bardzo ciekawie o świecie minerałów opowiadał doktor A. Szuszkiewicz. Pokazał na slajdach m.in. złoto, fluoryt, szafir, izeryn. Interesującą prezentację przedstawił prof. dr hab. Piotr Migoń, który opowiedział o geomorfologicznym dziedzictwie Karkonoszy.

Później nastąpiło podpisanie przez głównego geologa kraju Certyfikatu Geoparku Krajowego dla obszaru Karkonoskiego Parku Narodowego i jego otuliny. Henryk Jezierski wręczył podpisane dokumenty Jerzemu Łużniakowi, Andrzejowi Rajowi i Jackowi Włodydze. Certyfikat jest dostępny na stronie internetowej Ministerstwa Środowiska. – Przyda się on m.in. właścicielom hoteli i pensjonatów, ponieważ będą oni mogli pochwalić się tym, że teren ten został wpisany do Geoparku Krajowego – zauważył Henryk J. Jezierski.

Warto zauważyć także, że KPN jest trzecim parkiem w Polsce, który został wpisany na tę listę. Dzięki temu Karkonoski Park Narodowy będzie mógł także aspirować do wpisania na listę UNESCO. – Jest to dla nas wielkie wyróżnienie, ale także wyzwanie i postaramy się sprostać oczekiwaniom państwa – dziękował za przyznanie certyfikatu dyrektor parku Andrzej Raj.

Główny geolog kraju Henryk Jezierski dodał także, że Karkonosze są wyjątkowym terenem. Ludzie coraz częściej wybierając miejsce podróży sprawdzają różne listy i szukają ciekawych miejsc, które oferują bardzo dużo. – Nie poprzestaniemy tylko na tym projekcie. Chcemy realizować ich jak najwięcej, aby mieszkańcy naszego terenu i turyści mogli wynieść jak najwięcej korzyści z pobytu na tym terenie dodał Andrzej Raj.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22) Dodaj komentarz

~ruchacz 11-09-2010 10:58
Mmmmmmm ta Pani na pierwszym zdjęciu (pierwsza od prawej strony zdjęcia) - POEZJA. A te NOGI ahhhhhhhhhh. Gdybym spotkał się z nią w cztery oczy i by mi te słodkie nóżki rozchyliła mmmm, ale bym BRAŁ !!! Chyba pójdę pracować w lesie, w kpn ^^
~do wyżej 11-09-2010 13:11
Lepiej spójrz w lustro i to bez majtek ! Trochę samokrytyki !!! W lesie możesz pracować jako pokarm dla padlinożerców bo twoje słowa cuchną szkaradnie ! Tylko takie zboki jak ty ślinią się ,a nie podziwiają prawdziwego piękna .Ze swoimi zbukami możesz psuć tylko powietrze i normalne komentarze w Jelonce.
Piipi Jelonkowa 11-09-2010 14:41
.."Salon zielonej myśli" .. się powiększył ! .. ¡¡POWODZENIA!!
~ 11-09-2010 15:11
DOLNOŚLĄZAK. Odbyła się celebra z udziałem leśników i samorządowców. Podpisano "Certyfikat Geoparku Krajowego dla obszaru Karkonoskiego Parku Narodowego i jego o t u l i n y........." Mam pytanie do leśników, samorządowców oraz wszelkiego autoramentu ochroniarzy krajobrazu, przyrody, fauny i flory itp. itd. Czy Rudawski Park Krajobrazowy wraz z KOPALNIĄ POL-SKAL stanowi również otulinę KPN. Jeśli tak to ten certyfikat nie jest wart przysłowiowego "funta kłaków". A uroczyste podpisanie certyfikatu może stanowić kanwę do kabaretowego scenariusza. Jeżeli jeleniogórski Teatr poszukuje kabareciarzy - to nie musi daleko ich szukać. Przy okazji cieplutkie pozdro... dla Wójta "aby do emerytury" Gminy Mysłakowice.
Piipi Jelonkowa 11-09-2010 20:11
..a Pan Raj ! .. biały jak gołąbek !
~ 11-09-2010 22:11
odpowiadam na pytanie - Rudawski Park Krajobrazowy nie jest w otulinie KPN :)
Piipi Jelonkowa 11-09-2010 22:28
..dobrze,że Średniowiecze już przemineło,bo .. wtedy w Sowiej Dolinie wydowywano kamienie szlachetne !
Piipi Jelonkowa 11-09-2010 22:33
..do -[ Autora postu z godz.22:11.9 .. mam również pytanie ! ~Czy pozwolicie na ruch samochodowy .. na trasie do schroniska "Orle" ? ~Stasio.. tam dojazdza samochodem,ale ..co z turystami ?
~dreptak 11-09-2010 23:21
fot. 13 - iście Rajski Uśmiech! A swoją drogą: czy podniesienie KPN do tak Wysokiej Rangi Certyfikowanego Geoparku nie będzie zachętą do podniesienia opłat za wstęp na górskie ścieżki? Okazja!!!
~ 12-09-2010 10:38
ad. post 11.09.2010 z godz. 20:11. Odpowiedź jest sprzeczna z informacjami na < http://www/kpnmab.pl/pl/kpn,82 >
~ 12-09-2010 10:48
cd. z godz. 10.38. W/w strona internetowa, jest to oficjalna strona Karkonoskiego Parku Narodowego, opatrzona znakiem firmowym-logo KPN. Do strony dołączona jest mapa Karkonoskiego Parku Narodowego. W treści opisu parku podano, cyt.: "Wokół Parku utworzona jest otulina o powierzchni 11.266 ha." ..... i dalej ..."Od 1986 r. Karkonosze wraz z Gorami Izerskimi tworzą obszar chronionego krajobrazu, stanowiący strefę ochronną dla terenów KPN. PODOBNĄ ROLĘ SPEŁNIA UTWORZONY W 1989 R. RUDAWSKI PARK KRAJOBRAZOWY, STYKAJĄCY SIĘ Z TERENAMI KPN OD STRONY WSCHODNIEJ." koniec cytatu. DOLNOŚLĄZAK. cdn.
~ 12-09-2010 11:01
cd. z godz.10:38. W kontekscie tych informacji nie znajduję uzasadnienia w jaki sposób właściele KOPALNI POL-SKAL przekonali -różnego szczebla - urzędniko-samorządowców do uruchomienia w 1987 r. kopalni w Rudawskim Parku Krajobrazowym, stanowiącym otulinę KPN. Decyzje urzędniko-samorządowców pozostają w sprzeczności z funkcją przypisaną RPK i KPN. cdn.
Piipi Jelonkowa 12-09-2010 11:04
~DOLNOŚLĄZAK ! .. przykłaem może byc tutaj wspaniała postawa Pana Jaśko z Fajną Bandą mieszkanców Kopanca i okolic ! ~ONI .. przegonili ze swojego terenu "właścicieli tz.kopalni"
~ 12-09-2010 11:12
c.d. z godz. 11:01. Jako mieszkaniec Kotliny Jeleniogórskiej dostrzegam brak spójnego działania urzędniko-samorządowców. Administratorzy poszczególnych gmin w Kotlinie realizują własne zadania, nie zdając sobie sprawy jak negatywny wpływ ich decyzje mają na gminy sąsiadujące. Wójt "aby do emerytury" Gminy Mysłakowice" wraz z radnymi chyba po dziś dzień nie zdaje sobie sprawy jak strasznie narozrabiał /Oczywiście nie łamiąc prawa/. cdn.
~ 12-09-2010 11:22
cd. z godz. 11:12. Kochani urzędnicy-leśnicy z KPN. Pięknie się prezentujecie na fotkach dołączonych do "JELONKOWEGO" artukułu. Nie zmienia to jednak faktu, że otrzymany certyfikat - przez najblizsze 37 lat - nie jest wart "FUNTA KŁAKÓW". 37 lat to okres ważności koncesji Kopalni POL-SKAL na wydobycie skalenia /mało strategicznego surowca do obydowy toalet/
~ 12-09-2010 11:27
cd. z godz. 11:22. Zblizają się wybory. Warto ażeby mieszkańcy Kotliny Jeleniogórskiej zaczęli się przyglądać tzw. kandydatom na radnych i samorzadowców. Moim zdaniem blisko 80% to figuranci. DOLNOŚLĄZAK
~ 12-09-2010 19:16
DOLNOŚLĄZAK. Czy pan dyrektor Raj może udzielić - na tym forum - informacji jakie są procedury przyznania certyfikatu geoparku i jakie warunki należy spełnić ażeby taki certyfikat uzyskać ?
~ 13-09-2010 23:52
Tak się przypadkowo składa, że oglądałem geopark w Chorwacji. Jest on na liście UNESCO. Sa to Jeziora Plitwickie. Wokół tego parku i w jego otulinie nie ma żadnej kopalni. Pan Raj nie udzieli informacji n.t procedury przyznania certyfikatu geoparku, a także nie wskaże jakie warunki należy spełnić aby taki certyfikat uzyskać, gdyż Ministerstwo Ochrony Środowiska nie ma opracowanych kryteriów w przedmiotowej sprawie. Wizytę geologa w Szklarskiej Porębie traktuję jako weekendowy wypad w Karkonosze. Nic by się nie stało, gdyby świstek papieru - zwany certyfikatem - przesłano pocztą.
~ 14-09-2010 19:51
Drodzy leśnicy i urzędniko-samorządowcy /powiatowi, wojewódzcy i ministerialni/ złóżcie kurtuazyjną wizytę Wójtowi "aby do emerytury" gminy Mysłakowice i przekażcie jemu wiadomość, że w jego gminie jest Rudawski Park Krajobrazowy, stanowiący otulinę Karkonoskiego Parku Narodowego, dla którego krajowy geolog wydał certyfikat Geoparku. Może w końcu dotrze do niego, że powinien zaniechać wspieranie Kopalni "POL-SKAL" w zamian za jakieś błyskotki i świecidełka. Niech ten facet w końcu przejży na oczy. DOLNOŚLĄZAK.
~ 14-09-2010 20:00
Warto też się przyjżeć jaki udział w sprawie ma Nadleśnictwo "SNIEŻKA" w Kowarach Wszak Rudawski Park Krajobrazowy jest zarządzany przez to Nadleśnictwo. DOLNOŚLĄZAK
2007ryszard 17-09-2010 15:00
Dlaczego na zdjęciu nie widać BRACI PRZEWODNIKÓW SUDECKICH ? Chcą wszak zawładnąć wyłącznością przewodnictwa w KPN.Czyżby "zapomnieli" o swojej promocji?czy też KPN"zapomniał"o nich?A może KPN wreszcie zauważył,że to PANOWIE PRZEWODNICY przez pokazywanie swojej władzy spowodują spadek odwiedzających w KPN/ i obniżenie wpływów/?
~AndrzejM 20-09-2010 17:52
do 2007ryszard: Skąd taka informacja jakoby przewodnicy sudeccy "chcieli zawładnąć wyłącznością przewodnictwa w KPN". Nic o tym nie wiadomo i jest to niemożliwe z prawnego punktu widzenia. Prawdą natomiast jest, że wkrócte przewodnicy odbędą szkolenia specjalistyczne w KPN, aby uzyskać specjalne uprawnienia od dyrektora KPN (który ma takie ustwowe prawo) do oprowadzania wysopecjalizowanych kilkuosobowych grup w niektórych miejscach parku - poza szlakami.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group