Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Niedziela, 13 lipca
Imieniny: Małgorzaty, Henryka
Czytających: 9597
Zalogowanych: 64
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: KPN przyjazny osobom niepełnosprawnym

Wtorek, 13 października 2015, 17:06
Aktualizacja: 17:08
Autor: Jel
Region: KPN przyjazny osobom niepełnosprawnym
Fot. Archiwum KPN
W Karkonoskim Centrum Edukacji Ekologicznej w Szklarskiej Porębie trwa konferencja „Edukacja ekologiczna osób niepełnosprawnych w polskich parkach narodowych – nowe metody i najlepsze praktyki edukacyjne na obszarach cennych przyrodniczo”.

Wnioski z tej konferencji są bardzo ważne. Niepełnosprawni potrzebują nie tylko przystosowanych dla nich obiektów, ale też informacji, na czym to przystosowanie polega. Jeśli to jest kładka albo podjazdy, to jaką mają szerokość. Czy niewidomi też mogą tam bezpiecznie przejść? Okazuje się bowiem, że nawet samych wózków jest wiele rodzajów, mają różne rozstawy kół i tam gdzie wjedzie zwykle pchany przez kogoś wózek spacerowy nie zrobi tego człowiek jadący na wózku aktywnym.

- Potrzebne są dokładne informacje o tym, co jest przystosowane i - jak mówi Adam Dudzin z Lasów Państwowych: Sam miałem taki przypadek, że wjechałem na wózku do obiektu, w którym umożliwiony był wjazd, ale nie zmieściłem się w drzwiach do toalety. Gdyby informacje o tym, co naprawdę jest dostosowane i jak były umieszczone na stronie internetowej obiektu obyłoby się bez nerwów.

Dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego Andrzej Raj wskazuje, że w parku od lat 90-ych ubiegłego wieku dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo jest wodospad Szklarki, a specjalny szlak dla niepełnosprawnych został wytyczony od Kopy na Równię pod Śnieżką.

- Wszystkie górskie szlaki chyba jednak nigdy nie będą dostępne dla niepełnosprawnych – mówi Andrzej Raj. - Nawet przecież nie wszyscy ludzie uważający się za sprawnych są w stanie je pokonać. Każdy ma swój Everest, swoje maksimum możliwości.

Dyrektor podkreśla jednak, że Karkonoski Park Narodowy chce udostępnić i przystosować dla niepełnosprawnych kolejne miejsca. Chodzi np. o wodospad Kamieńczyka, gdzie planowana jest w najbliższych latach budowa specjalnej platformy i umożliwienie dojazdu osobom na wózkach. Ucieszą się z tego zapewne nie tylko niepełnosprawni, ale i rodzice spacerujący z dziećmi w wózkach.

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
965
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
27%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
13%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
48%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
12%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
112
Poważne zderzenie trzech aut na Sudeckiej
 
Kultura
Teatry uliczne – Teatr Blackout Paradox
 
Aktualności
Szansa na ciepło spod ziemi dla miasta
 
Aktualności
Pamięć o Rzezi Wołyńskiej silniejsza niż czas
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group