Środa, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 4418
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

KPN przyjazny osobom niepełnosprawnym

Wiadomości: Region
Wtorek, 13 października 2015, 17:06
Aktualizacja: 17:08
Autor: Jel
Fot. Archiwum KPN
W Karkonoskim Centrum Edukacji Ekologicznej w Szklarskiej Porębie trwa konferencja „Edukacja ekologiczna osób niepełnosprawnych w polskich parkach narodowych – nowe metody i najlepsze praktyki edukacyjne na obszarach cennych przyrodniczo”.

Wnioski z tej konferencji są bardzo ważne. Niepełnosprawni potrzebują nie tylko przystosowanych dla nich obiektów, ale też informacji, na czym to przystosowanie polega. Jeśli to jest kładka albo podjazdy, to jaką mają szerokość. Czy niewidomi też mogą tam bezpiecznie przejść? Okazuje się bowiem, że nawet samych wózków jest wiele rodzajów, mają różne rozstawy kół i tam gdzie wjedzie zwykle pchany przez kogoś wózek spacerowy nie zrobi tego człowiek jadący na wózku aktywnym.

- Potrzebne są dokładne informacje o tym, co jest przystosowane i - jak mówi Adam Dudzin z Lasów Państwowych: Sam miałem taki przypadek, że wjechałem na wózku do obiektu, w którym umożliwiony był wjazd, ale nie zmieściłem się w drzwiach do toalety. Gdyby informacje o tym, co naprawdę jest dostosowane i jak były umieszczone na stronie internetowej obiektu obyłoby się bez nerwów.

Dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego Andrzej Raj wskazuje, że w parku od lat 90-ych ubiegłego wieku dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo jest wodospad Szklarki, a specjalny szlak dla niepełnosprawnych został wytyczony od Kopy na Równię pod Śnieżką.

- Wszystkie górskie szlaki chyba jednak nigdy nie będą dostępne dla niepełnosprawnych – mówi Andrzej Raj. - Nawet przecież nie wszyscy ludzie uważający się za sprawnych są w stanie je pokonać. Każdy ma swój Everest, swoje maksimum możliwości.

Dyrektor podkreśla jednak, że Karkonoski Park Narodowy chce udostępnić i przystosować dla niepełnosprawnych kolejne miejsca. Chodzi np. o wodospad Kamieńczyka, gdzie planowana jest w najbliższych latach budowa specjalnej platformy i umożliwienie dojazdu osobom na wózkach. Ucieszą się z tego zapewne nie tylko niepełnosprawni, ale i rodzice spacerujący z dziećmi w wózkach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~gluś 14-10-2015 9:10
kolejna debata odbębniona, od ponad 20 lat ciągle jeszcze integracja, dostosowanie przestrzeni nie tylko miejskiej dla potrzeb osób z niepełnosprawnością to tylko pięknie brzmiące hasła, u nas ciągle więcej się na ten temat mówi niż robi, szkoda tylko ze na to mówienie idą pieniądze które by można było wydać na robienie

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group