Sobota, 25 czerwca
Imieniny: Doroty, Łucji
Czytających: 6274
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karkonosze: KPN (cześciowo) otwarty dla psów

Poniedziałek, 24 maja 2021, 9:08
Autor: WAC
Karkonosze: KPN (cześciowo) otwarty dla psów
Fot. KPN
Karkonoski Park Narodowy opublikował mapę szlaków na swoim obszarze, którymi można od niedawna wędrować w towarzystwie psa.

Według ogólnej zasady zapisanej w „Ustawie o ochronie przyrody” na terenach parków narodowych w Polsce obowiązuje zakaz wprowadzania psów. KPN skorzystał jednak z prawa złagodzenia tego ograniczenia, dopuszczając na części swoich szlaków możliwość wędrówki w towarzystwie psów.

Obecność psa na terenie cennym przyrodniczo wymaga odpowiedzialności ze strony właściciela – mówi Marta Opała z KPN. - Przypominamy, że wędrowanie z psem po parku narodowym może się odbywać tylko na smyczy. Właściciel powinien posiadać ze sobą kaganiec w razie sytuacji wymagającej jego użycia. Prosimy też posiadaczy czworonogów o odpowiedzialną postawę i dbałość o ich zachowanie na szlaku w stosunku do innych turystów, zwierząt czy przyrody.  Nie każdy czuje się komfortowo w obecności obcego psa. Dotyczy to nie tylko pozostawianych przez psy odchodów, ale też zachowań związanych z chęcią tropienia czy rozkopywania np. nor jakie mogą znajdować się przy szlaku. Pamiętajmy, że nawet najlepiej ułożony pies może zareagować w sposób nieprzewidywalny w sytuacji dla niego nowej. Stosujmy zasadę przezorności na szlaku w trakcie wędrówki po Karkonoszach.

Dodajmy, że ze względów przyrodniczych, KPN utrzymał zakaz wprowadzania psów na szlaki, które przebiegają przez najcenniejsze ostoje przyrody Karkonoszy oraz siedliska chronionych gatunków zwierząt np. cietrzewi i sokołów. Z naszym pupilem nie możemy wędrować po szlakach: zielonym od Pielgrzymów do schroniska Odrodzenie, zielonym z Polany do szlaku czerwonego przy Słoneczniku, zielonym od Przełęczy Karkonoskiej do Schroniska Pod Łabskim Szczytem i dalej Mokrą Drogą przez zbocza Szrenicy aż do Jakuszyc (cała Ścieżka nad Reglami jest z zakazem), czarnym od Jaworowej Łąki w Czarnym Kotle Jagniątkowskim do Koralowej Ścieżki, czarnym, na Petrówce od Jagniątkowa, od Drogi pod Reglami do szlaku czerwonego przy Petrovej Boudzie, przy wodospadzie Kamieńczyka, czerwonym przez Kocioł Łomniczki od schroniska Dom Śląski do remontowanego schroniska Nad Łomniczką, czerwonym od skrzyżowania z czarnym szlakiem z Michałowic do skrzyżowania z niebieskim prowadzącym do Przełęczy pod Śmielcem, żółtym od Betonowego Mostu do remontowanego schroniska Nad Łomniczką, niebieskim od Skalnego Stołu do Przełęczy Okraj.

Twoja reakcja na artykuł?

5
26%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
5%
Smuci
10
53%
Złości
3
16%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group