Czwartek, 25 czerwca
30°C Jelenia Góra
CZYTAJ RÓWNIEŻ
112 Kolizja na Karola Miarki Inwestycje Wodnik ma pieniądze na odbudowę oczyszczalni Aktualności Szybkie zdjęcia bez wychodzenia z urzędu Kilometry KD Retro wraca na trasę Jelenia Góra – Karpacz Wiadomości z miasta Prezydent Jeleniej Góry z wotum zaufania i absolutorium Edukacja Zmarła Jadwiga Dąbrowska Kryminał Groził śmiercią kobiecie i dzieciom Uzdrowisko Cieplice Nowość w Uzdrowisku Cieplice – kąpiel perełkowa w basenie termalnym Aktualności Wyrobiska Góry Wapiennej skrywają historię sprzed wieków Pogoda Popadało mało, a zniszczenia duże Aktualności Złoto dla KANS! Kuba Smolarek najlepszy w Gdańsku Piłka nożna Karkonosze z nowym trenerem Pogoda Balon nad Jelenią Górą. Tak wygląda pierwszy dzień lata z góry 112 Samochodem w drzewo Sport Ala ogrywa starsze koleżanki Aktualności Setki podpisów Inwestycje Powódź zostawiła ślady. Trwa odbudowa szkoły Kultura, rozrywka Roztańczona Noc Świętojańska pod Chojnikiem. Muzyka i magia do późnej nocy Aktualności Koncert Leniwca w Szwajcarce Tragedie i dramaty Błyskawica rozerwała kask. Rowerzystka przeżyła
reklamy

Kowarskiemu ogólniakowi stuknęła sześćdziesiątka

Audio

Czytaj na głos

Autor: T. Raczyński 2 min czytania

W minioną sobotę Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Lema w Kowarach świętowało jubileusz 60–lecia istnienia.

reklamy
reklamy
Obchody zainaugurowała uroczysta msza św. w Kościele pw. Najświętszej Maryi Panny w Kowarach, po której absolwenci i zaproszeni goście udali się do sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie rozpoczęła się oficjalna część jubileuszu. Uroczystość uświetnili goście m. in. posłowie na sejm, panie Marzena Machałek i Elżbieta Zakrzewska, Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska, oraz przedstawiciele władz samorządowych na czele ze starostą jeleniogórskim Jackiem Włodygą i burmistrzem Kowar Mirosławem Góreckim. Przybyli również przedstawiciele Rotary Club Jelenia Góra z prezydentem Arturem Niewęgłowskim. Zgromadzeni goście mogli obejrzeć sztukę teatralną w wykonaniu szkolnego zespołu teatralnego "bez Nazwy" oraz wysłuchać koncertu pt. "Nasi najzdolniejsi", w czasie którego swoje umiejętności wokalne i taneczne prezentowali uczniowie, absolwenci i nauczyciele kowarskiego ogólniaka oraz zaproszeni goście. – Ogromne wrażenie zrobił na mnie występ Egipcjanina - Kimo, który w niezwykle widowiskowy sposób zaprezentował rytualny taniec derwisza - opowiadał po występie Stanisław Kanonowicz, kowarski artysta i wieloletni nauczyciel. Po części oficjalnej absolwenci przenieśli się do gmachu szkoły, gdzie czekał na nich poczęstunek. W czasie kilku wspólnych godzin nie brakowało starych fotografii, wspomnień, wzruszeń. – Mam bardzo różne wspomnienia - mówiła absolwentka liceum, a obecnie nauczycielka języka polskiego - pamiętam lekcję fizyki o równi pochyłej, huk spadającej metalowej kuli i zdumienie w oczach nauczycieli i kolegów, którzy wypadli z okolicznych sal. Pamiętam wycieczkę do Czech w czwartej klasie, spóźniliśmy się na autobus i wracaliśmy po ciemku i pod górę 6 kilometrów do schroniska na Okraju. Wówczas złorzeczeniom nie było końca, teraz wspominamy to ze śmiechem. Pamiętam, jak pani profesor Maria Cymbalska wchodziła do sali i już w progu dyktowała temat lekcji, żeby nie stracić ani jednej cennej sekundy. - To wielkie święto szkoły, chwila kiedy przeszłość spotyka się z teraźniejszością. W ludziach wyzwala się masa pozytywnej energii - komentowała Grażyna Krakowiak, dyrektor kowarskiego zespołu szkół, zapytana o znaczenie jubileuszu. – Wydarzenia, które najbardziej zapadły mi w pamięci, to przede wszystkim najnowsza historia szkoły. Nadanie imienia Stanisława Lema, nadanie sztandarów, uzyskanie nowej tożsamości, nawiązanie kontaktów z Panią Barbarą Lem. To moment kiedy ja i inicjatorzy nadania imienia szkole gościliśmy w domu wielkiego pisarza. Staliśmy przy Jego biurku, dotykaliśmy przedmiotów, oddychaliśmy atmosferą Jego biblioteki, podziwialiśmy ten sam widok za oknem, który cieszył Jego oko. To spotkanie z Prof. Stanisławem Beresiem, który znał osobiście wielkiego pisarza. To sukcesy uczniów i absolwentów. Uczeń, który wygrywa dwie olimpiady i jest jednym z sześciu na Dolnym Śląsku – dodaje G. Krakowiak. Zwieńczeniem uroczystości był wieczorny "Bal absolwenta", gdzie przy muzyce wykonywanej przez rodzinny zespół "La Prima Vera Musica", złożony w całości z absolwentów kowarskiego LO, goście bawili się do późnych godzin nocnych. W trakcie obchodów szkołę odwiedziło ponad 200 absolwentów co stanowi aż 10 procent wszystkich uczniów, którzy ukończyli Liceum Ogólnokształcące w Kowarach.

Osoby w artykule

Profile osób publicznych powiązanych z tym tekstem.

reklamy

Ogłoszenia

Zobacz więcej ogłoszeń Więcej
KSIĘGOWA / KSIĘGOWY Spółka ENERGOBEST z siedzibą w Jeleniej Górze zatrudni na stanowisko: Księgowa / Księgowy z doświadczeniem oraz znajomością programu Comarch Optima.… Pokojowa na sezon Jelenia Góra Poszukujemy pokojowej do Pałacu Paulinum w Jeleniej Górze. 📅 Praca do 30 września 📄 Umowa zlecenie 🕒 Elastyczny grafik Zainteresowane osoby p… Praca na dachu Firma o ugruntowanej pozycji na rynku zatrudni dekarza z doświadczeniem. Praca na stałe, gwarancja zatrudnienia przez cały rok. Umowa o pracę. Tylko …

Skomentuj

Komentarze są dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Nie ma jeszcze komentarzy.

reklamy
TikTokowa Jelonka