Środa, 18 maja
Imieniny: Aleksandry, Feliksa
Czytających: 4524
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kowary: Kowarski „Lem” ma być miejski

Niedziela, 2 października 2016, 7:06
Aktualizacja: 7:26
Autor: Robert Czepielewski
Kowary: Kowarski „Lem” ma być miejski
Fot. Użyczone
Coraz bliższe jest przejęcia Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. S. Lema od Powiatu Jeleniogórskiego przez Kowary. Pierwsza uchwała intencyjna Rady Miejskiej Kowar odbyła się w lutym i do końca września odbyło się jeszcze kilka spotkań, podczas których starano się wypracować jak najlepsze porozumienie.

W czwartek (29.09) podczas sesji rady miejskiej burmistrz Kowar Bożena Wiśniewska otrzymała zgodę rady na zawarcie porozumienia z zarządem powiatu. Warunki jakie ustaliły strony są satysfakcjonujące zarówno powiat jak i gminę, gdyż gmina przejmie majątek w postaci obiektu, w którym prowadzona jest działalność. W każdym roku będzie dopłacać różnicę między kosztami, a pozyskaną subwencją. Biorąc pod uwagę reformę oświatową, budynek można wykorzystać do dalszej działalności oświatowej.

Wicestarosta Paweł Kwiatkowski zauważa, że nad liceum wisiało widmo likwidacji. - Oczywiście chodzi tu o czysto finansowy aspekt. Naszym założeniem jako powiatu było uzyskanie określonych oszczędności w wydatkach. W każdym roku na przestrzeni ostatnich lat, gdy zmniejszyła się liczba uczniów w liceum, powiat musiał dopłacać do prowadzenia tej placówki 350 000 zł. Dlatego bardzo poważnie rozpatrywaliśmy decyzję o wszczęciu procesu jej likwidacji – wyjaśnia wicestarosta.

Na szczęście w Kowarach pojawiła się inicjatywa, by utrzymać liceum. Po pierwsze - ze względów prestiżowych, a po drugie - gmina ma bardziej elastyczny budżet, niż powiat.

W najbliższych dniach dojdzie do spotkanie zarządu powiatu z burmistrzem Kowar, podczas którego strony zaparafują treść porozumienia. Będzie to z kolei przesłanką do przygotowania przez zarząd projektu uchwały dla rady powiatu. Przejęcie placówki jak i majątku ma nastąpić na początku 2017 roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group