Sobota, 13 lipca
Imieniny: Małgorzaty, Henryka
Czytających: 7358
Zalogowanych: 44
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Kowarska artystka wśród hafciarek „Zwycięstwa pod Wiedniem” Jana Matejki

Środa, 30 stycznia 2013, 8:06
Aktualizacja: Czwartek, 31 stycznia 2013, 6:47
Autor: Mea
Region: Kowarska artystka wśród hafciarek „Zwycięstwa pod Wiedniem” Jana Matejki
Fot. UM Kowary, Paweł Perłowski
Krzysztofa Kaczorowska haftuje część największego na świecie haftowanego obrazu, kopii słynnego dzieła Jana Matejki „Zwycięstwo pod Wiedniem”, który zawiśnie w Galerii Jurajskiej w Częstochowie. – Jestem jedną z 49 osób wybranych z całej Polski, które haftem krzyżykowym wykonują obraz o wymiarach 5 m wysokości i 10 m szerokości, co jest dla mnie dużym zaszczytem i wyróżnieniem – podkreśliła Krzysztofa Kaczorowska, artystka z Kowar.

Krzysztofa Kaczorowska jest znaną w regionie artystką. Różnych technik haftu nauczyła się od swojej babci i tak narodziła się jej ogromna pasja. – W domu mam już ponad 70 haftowanych przeze mnie obrazów. Robiłam również kopię obrazu Michała Anioła „Stworzenie Świata”. Najbardziej przypadł mi do gustu haft krzyżykiem i właśnie taką techniką wykonujemy kopię dzieła Jana Matejki - mówiła Krzysztofa Kaczorowska.

- Podczas wystawy moich prac na Zamku Książ, mój haft został dostrzeżony. Pomysłodawczyni projektu wykonania „Zwycięstwa pod Wiedniem” z Częstochowy skontaktowała się ze mną i zaproponowała, bym uczestniczyła w haftowaniu tego obrazu – dodała.

W wielkim haftowaniu bierze udział 49 artystów m.in. z: Bielawy, Warszawy, Przemyśla i Częstochowy. Kowarska artystka haftuje dolny fragment obrazu, trzeci od prawej strony, o rozmiarze metr na metr. – Jest tu noga wojownika i but – mówi artystka. By wykonać swoją część zużyje ok. 400 nitek muliny w 129 kolorach i wykona… 300 tys. krzyżyków. W pracy będzie pomagał jej mąż Edward, który również haftuje.

Ukończenie dzieła zaplanowano na sierpień br., a we wrześniu ma zostać wystawione w całości w Kowarach. Później zostanie poświęcone na Jasnej Górze i zawiśnie w Galerii Jurajskiej w Częstochowie obok wcześniej wykonanego haftem obrazu „Bitwa pod Grunwaldem” Jana Matejki. – Nawet Prezydent RP Bronisław Komorowska chce się z nami, twórcami tego patriotycznego dzieła, spotkać. Tym bardziej cieszę się, że mogę uczestniczyć w tak ważnym przedsięwzięciu, jest to spełnienie marzeń każdej hafciarki – podkreśliła artystka z Kowar.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Co wolisz: kawę, herbatę czy wodę?

Oddanych
głosów
642
Kawa
39%
Herbata
22%
Woda
30%
Inny napój (np. sok, cola, mleko)
9%
 
Głos ulicy
Lotto – dwa zeta do przodu
 
Warto wiedzieć
Co zostało nam z chłopów pańszczyźnianych?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Aktualności
Kryształowy weekend w Piechowicach – przeżyjmy to jeszcze raz
 
Aktualności
Magiczny poranek w Kotlinie
 
Aktualności
Ulewa w Jeleniej Górze
 
Aktualności
Fajfy Cieplickie – potańczyli przed deszczem
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group