Niedziela, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 9964
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region/Kraj: Kowarska artystka współtwórczynią haftowanego monumentu

Sobota, 24 maja 2014, 8:10
Aktualizacja: Niedziela, 25 maja 2014, 8:07
Autor: Manu
Region/Kraj: Kowarska artystka współtwórczynią haftowanego monumentu
Fot. Organizator
Ręcznie haftowaną monumentalną replikę obrazu Jana Matejki “Jan Sobieski pod Wiedniem” w wykonaniu grupy hafciarek pod kierunkiem Janiny Panek z Działoszyna, w tym m.in. artystki z Kowar Krzysztofy Kaczorowskiej, można oglądać od minionego wtorku (20 maja) w salach wystawowych Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Wystawa czynna będzie do 24 czerwca.

Dzieło, przy którym przez prawie trzy lata (codziennie po pięć godzin) pracowało 53. twórców z Fundacji Wspierania Kultury, Sztuki i Tradycji Rękodzieła Artystycznego im. Św. Królowej Jadwigi w Częstochowie, pokazane zostało po raz pierwszy.

Replika “Jana Sobieskiego pod Wiedniem” wykonana została metodą krzyżykową, w skali 1:1 o wymiarach 458 x 894 cm. Haft składa się z połączonych ze sobą 50 fragmentów kanwy, umieszczonych na specjalnie wykonanej konstrukcji nośnej. Tworzy go 9 i pół miliona krzyżyków. Do jego wykonania wykorzystano nici w 220. kolorach. Każdy z kilkudziesięciu twórców przygotowywał fragment obrazu, które następnie zostały złożone w całość.

- To moja babcia zainteresowała mnie haftem, gdy byłam jeszcze małą dziewczynką. Początkowo rodzina nie była zadowolona z moich zainteresowań, ale dzięki uporowi przekonałam najbliższych do mojej pasji – wspomina Krzysztofa Kaczorowska. – Swoją pracę artystyczną rozpoczęłam ponad pół wieku temu. Wykonałam w tym czasie kilkaset prac.

Krzysztofa Kaczorowska jest wieloletnią czynną członkinią Stowarzyszenia Miłośników Kowar oraz prezesem i założycielem Stowarzyszenia Artystów i Twórców w Kowarach. Jej mąż Edward także uczestniczy w twórczości – oprawia obrazy a czasami wykonuje w nich tła. Artystka hafciarka prezentowała swoje prace na licznych wystawach m.in. w Jeleniej Górze, Kamiennej Górze, Kowarach, Krakowie i we Wrocławiu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group