Wtorek, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 6337
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Kotlina miodem płynąca

Piątek, 11 września 2009, 8:23
Aktualizacja: 8:35
Autor: TEJO/rylit
JELENIA GÓRA: Kotlina miodem płynąca
Fot. rylit
Już jutro zaczynają się w Jeleniej Górze dwudniowe X Międzynarodowe Warsztaty Pszczelarskie. Do stolicy Karkonoszy zjadą pszczelarze z całej Polski oraz z Czech i Niemiec. Areną imprezy będą Cieplice. Warsztaty wpisane są w program Września Jeleniogórskiego.

Warsztaty rozpoczną się oficjalnie w sobotę w hali sportowej przy ulicy Złotniczej. Początek dwugodzinnej uroczystości o godz. 9. Przez cały dzień uczestnicy warsztatów będą zwiedzali miasto oraz pasieki zlokalizowane w ościennych gminach i powiatach.

Równolegle w Cieplicach – na placu Piastowskim i Parku Zdrojowym – w godz. 9 – 17 (zarówno w sobotę jak i w niedzielę) trwał będzie kiermasz produktów pszczelich połączony z prezentacjami ekologicznymi i artystycznymi (występy dzieci i młodzieży a także zespołów artystycznych). Z kolei w godz. 18 – 22 przewidziano zabawę plenerową pod hasłem „Pszczoły też tańczą”, która odbędzie się przy Muzeum Przyrodniczym w Parku Norweskim.

Szczególnie uroczyście zapowiada się niedziela. Po mszy w kościele MBM w Cieplicach, uczestnicy warsztatów wraz z pocztami sztandarowymi i zespołem dętym Filharmonii Dolnośląskiej wezmą udział w paradzie ze świątyni na plac Piastowski.

Tu – podczas kiermaszu – zapowiedziano pokaz miodobrania z degustacją. Zebrani zobaczą też ul inhalacyjny oraz znaczki pocztowe z motywami pszczelarskimi. Wszystko w rytm występów kapel i zespołów muzycznych oraz orkiestry dętej. Rozstrzygnięty zostanie także konkurs „Środowisko-Przyroda-Ekologia”.

Po godz. 12 przy Muzeum Przyrodniczym odbędzie się otwarcie ekspozycji uli figuralnych i rzeźb patrona pszczelarzy. Na pomysł odtworzenia nietypowej pasieki według posiadanych zdjęć i dokumentacji wpadł poprzedni dyrektor muzeum Andrzej Paczos.

Pasieka „12 Apostołów” przed II wojną światową należała do największych w Europie i była usytuowana w miejscowości Dworek (niem. Höfel) koło Lwówka Śląskiego. Po 1945 roku pasieka uległa częściowemu zniszczeniu a zachowane ule trafiły do zbiorów różnych muzeów w Polsce. Trudnego zadania odtworzenia pasieki podjął się Mieczysław Grabuńczyk.

Zbiór składa się z trzynastu uli i razem z ulami figuralnymi Pasieki Karkonoskiej, która powstała wcześniej w wyniku współpracy muzeum z Regionalnym Związkiem Pszczelarzy w Jeleniej Górze, tworzy jeden z najciekawszych zespołów tego typu w Polsce.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
202
Tak
33%
Nie
61%
Nie wiem
6%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group