• Czwartek, 5 grudnia 2019
  • Godz. 20:31
  • Imieniny: Krystyny, Sabiny, Saby, Edyty
  • Czytających: 8701
  • Zalogowanych: 18
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Kosztowne słuchanie

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 29 grudnia 2005, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 7 marca 2006, 9:37
Autor: TEJO
Chcesz legalnie bawić się przy muzyce podczas sylwestrowej imprezy? Aby nie mieć kłopotów z inspekcją Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, trzeba na jego konto zapłacić nie mniej niż 300 złotych. Dotyczy to nie tylko noworocznych balów, lecz także zabaw w wynajętej piwnicy domu.

W prasie ukazało się już ogłoszenie Dyrekcji Okręgowej Stowarzyszenia Autorów ZAIKS przypominające o konieczności uzyskania jego licencji w przypadku chęci zorganizowania imprezy sylwestrowej lub karnawałowej.

Treść anonsu powinni wziąć sobie do serca organizatorzy balów i zabaw zainteresowani legalnym wykorzystaniem utworów muzycznych. Płacić mają nie tylko ci, którzy na takich imprezach zarabiają. Inspektor ZAIKS może, wraz z policją, zapukać do drzwi mieszkania, gdzie przy chronionej prawami autorskimi muzyce bawi się grono przyjaciół. Za tę przyjemność trzeba wówczas zapłacić 300 złotych.

Jeżeli za wejście na imprezę trzeba kupić bilet, organizator powinien zapłacić ZAIKS-owi 8 procent dochodu. Kto tej sumy nie uiści i nie okaże odpowiedniego formularza, także zapłaci, tyle że karę. Będzie ona trzykrotnością wysokości wynagrodzenia autorskiego należnego twórcom.

– Każde publiczne odtwarzanie muzyki wymaga uregulowania opłat,
które przysługują autorom wykorzystywanych dzieł z tytułu ich praw autorskich – przypomina ZAiKS. Ale czy zawsze należy mu płacić?
– Nie płacimy tylko pod warunkiem, że korzystamy ze swojego sprzętu oraz
własnych płyt. Nie wolno jednak, bez licencji, odtwarzać takiej muzyki, na przykład na podwórku lub na ulicy – dowiedzieliśmy się we wrocławskim oddziale ZAIKS-u.

Miejscem publicznym jest również ulica. Osoby, które uprzyjemniają sobie pracę słuchając muzyki, choćby sprzedawcy na straganie, powinny za to zapłacić. Dotyczy to także ulicznych grajków, którzy wykonują utwory znanych twórców.

Czy zmasowanych kontroli inspektorów ZAiKS-u można spodziewać się w czasie nadchodzącego sylwestra? – Nie można tego wykluczyć. Współdziałamy z ZAiKS-em na zasadzie pomocnictwa. Zapewniamy asystę kontrolerom. Kilka takich inspekcji w Jeleniej Górze już było, głównie w dyskotekach – mówi Jacek Winiarski, zastępca komendanta jeleniogórskiej Straży Miejskiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~Jan 29-12-2005 20:28
To jakaś bzdura totalna. Rozumiem, że organizatorzy imprez powinni odpalić dolę autorowi, a raczej jego "menadżerowi" w postaci Zais-u, ale wchodzenie do mieszkań i piwnic. Co to za horrendum ! W końcu ktoś kto w domu słucha muzyki, za nią zapłacił kupując kasetę czy płytę, albo płacąć abonament ! Mnie co prawda ten problem dotyczył nie będzie, ale tego zapowiedzi typu praktyk wróżą, że "wraca nowe". Toż nawt zakomuny tak nie było ! Czy my się doczekamy kiedyś, że będziemy żyć w normalnym świecie ? Idąc tropem myślenia Zaiksowego trzeba by chyba przyjąć, że prywatne pożyczanie książek powinno być poprzedzone stosowną opłatą manipulacyjną na rzecz ZLP czy innego tworu, oglądanie bilboarów też powinno być za opłatą, słuchanie muzyki w samochodowym radioodbiorniku przez kilku pasażerów bez opłaty koncesyjnej to przestępstwo, etc. Jak się to Państwu podoba ?
~Luxland 30-12-2005 7:16
Po prostu to śmieszny naród.... mam nadzieje ze nasz nowy Prezydent i nowy Rzad zrobia w tym kraju porządek... choc jak widac nowy minister zdrowia ( Religa ) narazie nie radzi sobie z problemem NFZ. No ale cóż..... i tak będę słuchał u siebie w piwnicy muzyki na sylwestra i bedzie duzo gosci, moich przyjaciol i zapewne wszyscy bedziemy mieli gdzies oplate za sluchanie muzyki....
~Marce(L) 30-12-2005 15:37
NIECH ZYJE Direct Conekt i MP 3 hahahahahahahahahahahahahhahaha. Ale na powaznie współczuje naszym "artysta" z netem nie wygraja
~Lechosław Kijak 30-12-2005 15:56
zaiks straszy - przeciez wiadomo ze nie zapuka wszedzie jak juz to do jakis dyskotek -pamietam, ze oblawa w karpaczu byla kiedys na sylwestra - a przepisy sa idiotyczne, czas je zmienic
~niezależny słuchacz 1-01-2006 10:56
Przyszły kaczki są dziwaczki. POLSKA POLSKA POLSKA to się nazywa naprawa państwa.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group