Poniedziałek, 11 grudnia
Imieniny: Damazego, Waldemara
Czytających: 8612
Zalogowanych: 29
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Kosztowne słuchanie

Czwartek, 29 grudnia 2005, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 7 marca 2006, 9:37
Autor: TEJO
Chcesz legalnie bawić się przy muzyce podczas sylwestrowej imprezy? Aby nie mieć kłopotów z inspekcją Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, trzeba na jego konto zapłacić nie mniej niż 300 złotych. Dotyczy to nie tylko noworocznych balów, lecz także zabaw w wynajętej piwnicy domu.

W prasie ukazało się już ogłoszenie Dyrekcji Okręgowej Stowarzyszenia Autorów ZAIKS przypominające o konieczności uzyskania jego licencji w przypadku chęci zorganizowania imprezy sylwestrowej lub karnawałowej.

Treść anonsu powinni wziąć sobie do serca organizatorzy balów i zabaw zainteresowani legalnym wykorzystaniem utworów muzycznych. Płacić mają nie tylko ci, którzy na takich imprezach zarabiają. Inspektor ZAIKS może, wraz z policją, zapukać do drzwi mieszkania, gdzie przy chronionej prawami autorskimi muzyce bawi się grono przyjaciół. Za tę przyjemność trzeba wówczas zapłacić 300 złotych.

Jeżeli za wejście na imprezę trzeba kupić bilet, organizator powinien zapłacić ZAIKS-owi 8 procent dochodu. Kto tej sumy nie uiści i nie okaże odpowiedniego formularza, także zapłaci, tyle że karę. Będzie ona trzykrotnością wysokości wynagrodzenia autorskiego należnego twórcom.

– Każde publiczne odtwarzanie muzyki wymaga uregulowania opłat,
które przysługują autorom wykorzystywanych dzieł z tytułu ich praw autorskich – przypomina ZAiKS. Ale czy zawsze należy mu płacić?
– Nie płacimy tylko pod warunkiem, że korzystamy ze swojego sprzętu oraz
własnych płyt. Nie wolno jednak, bez licencji, odtwarzać takiej muzyki, na przykład na podwórku lub na ulicy – dowiedzieliśmy się we wrocławskim oddziale ZAIKS-u.

Miejscem publicznym jest również ulica. Osoby, które uprzyjemniają sobie pracę słuchając muzyki, choćby sprzedawcy na straganie, powinny za to zapłacić. Dotyczy to także ulicznych grajków, którzy wykonują utwory znanych twórców.

Czy zmasowanych kontroli inspektorów ZAiKS-u można spodziewać się w czasie nadchodzącego sylwestra? – Nie można tego wykluczyć. Współdziałamy z ZAiKS-em na zasadzie pomocnictwa. Zapewniamy asystę kontrolerom. Kilka takich inspekcji w Jeleniej Górze już było, głównie w dyskotekach – mówi Jacek Winiarski, zastępca komendanta jeleniogórskiej Straży Miejskiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
491
Nigdy
19%
Rzadko
41%
Czasami
26%
Często
14%
 
Głos ulicy
Na co wydałbym 1 mln zł, jeśli wygrałbym w Lotto
 
Miej świadomość
Luka VAT
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Aktualności
Na Śnieżce już ponad metr śniegu
 
Aktualności
Frajda dla narciarzy
 
Aktualności
Magia miniaturowego świata
 
Aktualności
Maraton z policjantami
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group