Niedziela, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 5900
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kosztowna restrukturyzacja

Wiadomości: Dolny Śląsk
Piątek, 4 listopada 2005, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 12 stycznia 2006, 15:29
Autor: Muzyczne Radio
Wojewoda dolnośląski zdecydował o wpisaniu ZOZ-u w Lwówku Śląskim na listę placówek służby zdrowia, które otrzymają pomoc publiczną przy restrukturyzacji. Oznacza to również, że szpital oraz powiat muszą dogadać się ze wszystkimi wierzycielami. Dług placówki wynosi w tej chwili 31 milionów złotych.

Z tej kwoty 10 milionów zobowiązań publiczno-prawnych, czyli po ludzku podatków i składek obowiązkowych, przejęło bezpośrednio starostwo.

Sześć milionów będzie pochodziło z emisji powiatowych obligacji. Brakujące cztery miliony powiat będzie musiał wygospodarować z budżetu przez najbliższe lata. Oznacza to, że znacznie ograniczone zostaną inwestycje na drogach, w szkolnictwie i wielu innych dziedzinach.

Starosta lwówecki Henryk Kulesza uważa, że niepotrzebnie zmarnowano minione trzy lata, kiedy rada powiatu odrzucała kolejne warianty zmian w lwóweckiej służbie zdrowia.

Działo się tak, ponieważ w każdym z tych wariantów zakładano ograniczenie funkcji drugiego szpitala w powiecie, czyli placówki w Gryfowie Śląskim.

Na to nie godzili się radni z południowej części powiatu. W powszechnej opinii szpital w Gryfowie jest dużo lepszy, od lecznicy w Lwówku Śląskim. Jednak, jak mówi starosta, z pieniędzy otrzymywanych z Narodowego Funduszu Zdrowia dwóch szpitali z chirurgią utrzymać się nie da.

Ta w Gryfowie została już zamknięta, a funkcje oddziału wewnętrznego uległy ograniczeniu. Z decyzja nie zgadzają się mieszkańcy, którzy zbierają podpisy pod wnioskiem o zorganizowanie referendum w sprawie wystąpienia gminy Gryfów z powiatu lwóweckiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group