Środa, 27 maja
Imieniny: Jana, Juliusza
Czytających: 9660
Zalogowanych: 30
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Koronawirus – stan na 8 kwietnia 2020

Wiadomości: Region
Środa, 8 kwietnia 2020, 17:51
Aktualizacja: Piątek, 10 kwietnia 2020, 8:57
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko (archiwum)
Stan 45 zakażonych z terenu miasta i powiatu oznacza, że w ciągu ostatniej doby przybyło 5 osób. Obecnie jest to 30 osób w mieście i 15 w powiecie. Odnotowano też dwie nowe hospitalizacje – Pogotowie Ratunkowe przewiozło do szpitala w Bolesławcu jedną osobę na dziennej, jedną – na swojej nocnej zmianie – informuje Cezariusz Wiklik, rzecznik prasowy Urzędu Miasta.

W szpitalu wojewódzkim w Jeleniej Górze nie odnotowano większej liczby interwencji, podobnie było w pogotowiu, nie meldowały o dramatycznych sytuacjach inne służby. Analiza częstości występowania przypadków i dokładna analiza przyczyn nasuwa jednak wyjątkowo niepokojące wnioski. W Jeleniej Górze bowiem większość przypadków zachorowań wiąże się w różny sposób ze szpitalem, bo dotyczy albo wręcz personelu medycznego różnych szczebli, albo pacjentów, którym udzielano w szpitalu pomocy w innych, niż zakażenie sprawach, ale potem ujawniły się u nich oznaki zainfekowania - kontynuuje rzecznik.

Prezydent Jerzy Łużniak, zwracając uwagę na tę zbieżność podczas videokonferencji ze służbami, wskazał jedną z możliwych przyczyn i podjął interwencję u marszałka województwa oraz wojewody dolnośląskiego.

Chodzi o to, że szpitale specjalistyczne są relatywnie lepiej zaopatrzane w środki ochrony osobistej personelu medycznego, stąd zagrożenie zakażeniem jest tam mniejsze. A szpital wojewódzki w Jeleniej Górze uznawany jest za szpital „biały”, to znaczy mający mniejszy kontakt z zakażonymi, więc na tej placówce czynione są oszczędności. Nie ma dziś mniej, czy bardziej bezpiecznych szpitali – powiedział Jerzy Łużniak.

Procedur wymagających weryfikacji, albo co najmniej refleksji jest więcej. Jedna z nich dotyczy choćby możliwości pobierania próbek od osób, które miały bezpośredni kontakt z zarażonym. O ile poprawia się tzw. przepustowość laboratoriów badających próbki, to teraz wąskim gardłem staje się etap pobierania próbek. Ostatnie zrealizowane zlecenia w tym zakresie pochodzą z 28 marca, więc osoby poddawane kwarantannie oczekują już ok. 10 dni na pobranie próbek w stanie dużej niepewności. O ile racjonalnie przewiduje się, że okres inkubacji wirusa w organizmie zarażonego – to pięć – siedem dni, to jednak w przypadku Jeleniej Góry przeciąga się on ponad miarę. Karetka „koronawirusowa”, zwana „koronabusem” jest w stanie dotrzeć codziennie do 40–50 osób i pobrać próbki. Na ich pobranie na Dolnym Śląsku czeka ok. tysiąca osób, więc ten rachunek jest prosty. Istnieje potrzeba stworzenia lokalnego punktu pobierania próbek (wymazów), co może przyspieszyć w konsekwencji czas oczekiwania na wynik. Zostały w tym zakresie podjęte pierwsze analizy - powiedział C. Wiklik.

Pozostaje też do uregulowania sprawa wizyt lekarzy w domach osób poddanych kwarantannie, ale dotyczących innych schorzeń. Lekarz POZ nie chce się takiej wizyty podjąć, osoby na kwarantannie nie mogą opuścić domu, więc pozostaje problem pogodzenia ich potrzeb z regułami stanu epidemii. W konsekwencji okazuje się, że chore dziecko musi jechać karetką do wrocławskiego szpitala dla dzieci, dorosły – do Bolesławca. A nie zawsze to jest proste i możliwe.

Podobnie jak nie jest ani proste, ani możliwe rygorystyczne nakazanie ratownikom medycznym, by pracowali tylko u jednego pracodawcy. Ta grupa zawodowa pracuje na tzw. własnym rozrachunku i z pracodawcą łączą ich kontrakty, a nie umowy o pracę. Sami muszą zadbać o swoje szkolenia, swoje składki ZUS, odzież ochronną, więc fakt, że pracują w różnych miejscach, mając na koncie niekiedy ponad 400 godzin pracy w miesiącu nigdy nikogo nie dziwił. Ratowników brakuje, zwłaszcza teraz, więc nie pracują mniej. A to oznacza, że mogą być rozsadnikiem wirusa, choć z drugiej strony – to oni są jednymi z najbardziej narażonych na kontakt z nosicielem - czytamy w komunikacie miasta.

Zmniejsza się liczba osób na kwarantannie, więc policja nie ma już – jak w apogeum – do skontrolowania obecności ponad 900 osób, a ostatnio już „tylko” 629. Ale to nie znaczy, że mniej jest przypadków oddalenia się z miejsca kwarantanny – w trakcie ostatniej doby było to 6 przypadków.

Niemal do zera zmniejszyła się liczba osób na granicy – w ciągu ostatniej doby w Jakuszycach pojawił się jeden samochód, granicę przekroczył jeden cudzoziemiec. Z punktu widzenia ochrony przed koronawirusem to jest wiadomość dobra. Z punktu widzenia wyhamowania procesów gospodarczych – najgorsza z możliwych. Okres przedświąteczny był bowiem i w mieście, i w Kotlinie okresem intensywnych przyjazdów m.in. turystów, którzy w pensjonatach karkonoskich spędzali wiele dni - dodał rzecznik.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
6
19%
Smuci
2
6%
Złości
24
75%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20) Dodaj komentarz

~niemozliwe 8-04-2020 18:14
to dlaczego w karpaczu naprzyjezdzało 2 Niemców i chinka i spacerują ,czy oni przypadkiem nie powinni być na kwarantannie
~Gdzie jest rada 9-04-2020 9:29
do: ~niemozliwe (18:14)
Panie rzeczniku prosimy o informację czy wśród tych 30 chorych z jeleniej góry jest cała rada miasta?Od poczatku marca "ni widu ni słuchu".Jezeli nie to chyba trzeba zgłośic do programu pt.Ktoko lwiek widział ktokolwiek wie.
~Grażyna 9-04-2020 10:17
do: ~niemozliwe (18:14)
Może informacja ile z tych osób jest z personelu Naszego Szpitala bo strach tam jechać, podobno to 30 osób ! Proszę o info !!!
~Grażyna 9-04-2020 21:15
do: ~niemozliwe (18:14)
Lek mają dlatego ludzi władzy ten wirus nie tyka . Trump wysłał „dwie firmy medyczne” do Borisa premiera UK na OIOMIE dzisiaj wyzdrowiał !!!!!! Cud
~Len 8-04-2020 18:16
Nareszcie jakieś informacje
~Ubub 8-04-2020 19:47
Rada dla Pana Prezydenta Miasta sprawdzić personel bo prawdopodobnie ktoś sieje zrobić im wszystkim testy przeprowadzić pełne odkażenie szpitala a potem zaopatrzyć personel w odpowiednie ochronne sprzętu.
~gość45 9-04-2020 8:30
do: ~Ubub (19:47)
Moja rada jest taka żeby ten pan się spakował zabrał Swoich kumpli i wyjechał jak najdalej stąd a w ratuszu ustalić kilku koordynatorów ze służb z Policji,Straży Pożarnej i Miejskiej,Służby Zdrowia i Wojska którzy w profesjonalny spsób ogarną temat ,wstrzymać wszystkie inwestycje a pieniądze przeznaczyć na walkę z wirusem trzeba zakończyć ten cyrk w wykonaniu partyjniaków którzy igrają naszym życiem,mija kolejny tydzień a oni gadają ciągle to samo i stają się coraz bardziej bezczelni trzeba to zakończyć bo umiera już 30 osób na dobę a za tydzień będzie to 100 a nawet więcej
~Klementynka69 8-04-2020 19:59
Czy w święta będzie można iść na spacer do lasu lub w krzaki albo na pole ? Kiedy przyjedzie Cyrk i Wesołe Miasteczko ? Kiedy otworzą jakiś basen ? Boże jakie nudyyyyyyy... !!!
~Nieznajomy z Jeleniej 9-04-2020 8:04
Czy policja ma obowiązek kontrolowania przebywających nad rzeką Bóbr przy ul.Wiejskiej z drugiej strony rzeki z tyłu Polfy na tych wysepkach są spotkania ludzi nawet powyżej 2 osób pijących alkohol bez żadnych odstępów od siebie.Prosił bym o kontrole policyjne w tych miejscach,a zwłaszcza popołudnie i pózniej.
~gość45 9-04-2020 8:17
Z tekstu wynika że to wszystko wina lekarzy ,ratowników pielęgniarek bo pracują w kilku miejscach nie chcą jeździć po domach ,druga sprawa w tekście napisane jest że pracownicy na kontraktach sami powinni zadbać o środku ochrony nie wierzę ,czy Oni mogliby się przestać kompromitować czy można już nie publikować żadnych oświadczeń tych ludzi bo to jest przykre atakowanie ludzi narażających życie i przenoszenie na nich odpowiedzialności za rozprzestrzenianie wirusa to jest hamstwo
~ 9-04-2020 11:14
do: ~gość45 (8:17)
Chyba chmstwo
~ 9-04-2020 12:20
do: ~gość45 (8:17)
To jest ostrzeżenie a nie krytyka.
~Lala 9-04-2020 9:28
Prawda jest taka, że nikt w naszym powiecie nie podejmie się decyzji o zakazaniu migracji personelu medycznego między placówkami bo każdy szpital musiałby zostać zamknięty. Szpital Bukowiec na niektórych oddziałach opiera się tylko i wyłącznie na personelu zatrudnionym na umowę zlecenie nie mając na oddziale ani jednej osoby zatrudnionej na umowę o pracę. Wiec tylko czekać aż będzie dym w ościennych szpitalach do których przyjeżdża personel ze Szpitala Wojewódzkiego gdzie jak wiadomo jest spora liczba zakażeń i kontaktów z koronawirusem.
~ 9-04-2020 10:25
Jeżeli na pobranie wymazu z gardła ludzie czekają 10 dni, potem kolejne 3-4 dni na wynik, to przecież są juz po kwarantannie. Mogą wychodzić, a nadal nie wiadomo, czy przypadkiem nie są nosicielami!! Zatem można - dla ostrożności - przyjąć, że liczba zakażonych na Dolnym Śląsku jest wyższa od tej podawanej przez MZ o 1000 osób, ktore czekają na badanie.
~Zły 9-04-2020 14:29
Łódź -Warszawa - Białystok - i wiele innych miast zwolniło lub obniżyło o 90 proc czynsze za lokale użytkowe Jelenia Gora zero pomocy dla firm
~Gdzie jest rada 9-04-2020 14:35
do: ~Zły (14:29)
Nie licz na to ,Łuzniak mówił o zawieszeniu do 30 czerwca.Po 30 na kazdej firmie co przezyje wykonaja wyrok
~efendi 9-04-2020 14:35
PiS deusze i PO zoranci dwie flagi jedno komunistyczne serce ! Patrz ostatnie głosowanie na Wijskiej !
~Już jest 9-04-2020 16:22
Już w Staniszowie obok Słonecznej Doliny jest wirus :(
~Gość 9-04-2020 17:08
Na zakupy do Tesco. Ceny mięsa odjazdowe... Po 7 zł mięso.
~weź pomóż 9-04-2020 21:41
Proszę o wsparcie zrzutki, akcja m.in. na rzecz jeleniogórskich ratowników! https://zrzutka.pl/vmzamk

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group