Wtorek, 4 sierpnia
Imieniny: Dominika, Jana
Czytających: 7155
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kontrowersje wokół zmiany przewodniczącego

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 29 grudnia 2017, 11:29
Aktualizacja: Sobota, 30 grudnia 2017, 5:08
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Burzliwa dyskusja nad projektem budżetu miasta na rok 2018, który ostatecznie nie uzyskał większości – została poprzedzona nie mniej gorącą debatą nad odwołaniem i powołaniem nowego przewodniczącego. Zwolennicy prezydenta zarzucają Leszkowi Wrotniewskiemu głosowanie we własnej sprawie oraz wracają do kwestii miejsca zamieszkania radnego. Obóz większościowy broni nowego szefa Rady Miejskiej Jeleniej Góry.

W trakcie dyskusji kontrowersje wywołała kwestia głosowania zainteresowanych. W sprawie odwołania, Konrad Sikora postanowił nie oddawać głosu, zaś gdy został odwołany to kandydujący na tę funkcję Leszek Wrotniewski postanowił zagłosować. - Zachowałem się zgodnie z zapisami statutu miasta – dla mnie są jednoznaczne i zachowałem się przyzwoicie nie pobierając karty do głosowania – podkreśla Konrad Sikora, który nie chciał komentować zachowania radnego Wrotniewskiego.

- Po raz pierwszy doszło do sytuacji, że kandydat głosuje na siebie – zaznacza Roman Słomski, radca prawny Urzędu Miasta Jeleniej Góry, który przyznaje, że w obecnych czasach są różne wykładnie prawa i teraz czas na decyzję wojewody lub ewentualnie drogę sądową. Ostatnie wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego potwierdzają, że w tym przypadku mógł zaistnieć interes prawny, bowiem za funkcję przewodniczącego zainteresowanemu przysługuje dodatek finansowy.

W odpowiedzi zwolennicy nowej większości w Radzie podkreślali, że jest też wyrok NSA z 2005 roku, który dopuszcza możliwość głosowania we własnej sprawie. Leszek Wrotniewski zaznaczył, że to głosowanie nie różni się niczym od wyboru przewodniczącego danej komisji stałej Rady Miejskiej i tam kontrowersji nie ma. Rzeczywiście, w trakcie tej samej sesji odbyło się głosowanie nad kandydaturami na przewodniczącego Komisji Rozwoju - tam kandydowali Dawid Jezierski (PiS) i Danuta Wójcik (dotychczasowa wiceprzewodnicząca, klub prezydenta Razem Zmieniamy Jelenią Górę). Zarówno Jezierski, jak i Wójcik głosowali "za" swoimi kandydaturami, ale nikt nie protestował. Ostatecznie większość głosów uzyskał przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości.

W trakcie gorącej dyskusji, ze strony obozu prezydenta padła sugestia, że Leszek Wrotniewski mieszka w Dziwiszowie, a nie w Jeleniej Górze i to zgodnie z obowiązującymi przepisami, dyskwalifikuje go z możliwości pełnienia mandatu w tzw. stolicy Karkonoszy. - Dwa razy nadzór prawny wojewody to badał i moja sytuacja się nie zmieniła – tłumaczy nowy (stary) przewodniczący, który podkreśla, że ma czyste sumienie w tej sprawie.

- Pan przewodniczący wykonał wiele dobrych (nowych) ruchów, ale głównym powodem było to, że funkcja przewodniczącego jest typowo usługowa w stosunku do Rady, nie jest jej szefem, a radni jego podwładnymi. Jak widać, 12 osób w Radzie uważało, że będzie lepszy kandydat – tłumaczy L. Wrotniewski.

- Serdecznie dziękuję wszystkim, z którymi przez te pół roku mogłem intensywnie pracować - w tym okresie udało się kilka ciekawych spraw poprowadzić – powiedział Konrad Sikora, który nie chciał zgadywać, jakie mogły być przyczyny jego odwołania, ale ma wrażenie, że wracamy do tego co było.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (21) Dodaj komentarz

~prawnik 29-12-2017 12:06
"Uchwały rady dotyczące wyborów wewnętrznych w obrębie rady miasta, związane z organizacją pracy danej rady, gdzie na daną funkcję wybrany może być wyłącznie radny (.) nie będą ze swej natury objęte dyspozycją art. 25a ustawy o samorządzie gminnym (.) głosowanie radnego nie jest wyrazem interesu prawnego tego radnego, lecz jest to sytuacją organizacyjną"
~abab 29-12-2017 12:12
Jeden ze współtwórców reformy samorządowej ocenił, że w jego ocenie art. 25a ustawy o samorządzie gminnym, który nakazuje radnemu wyłączenie się z głosowania, jeśli dotyczy ono jego interesu prawnego, odnosi się do sytuacji, gdy radny ma "interes gospodarczy" w określonym wyniku głosowania. Jak dodał, pogląd, że zostanie przewodniczącym rady stanowi interes prawny radnego, jest "absurdalny z gruntu". "Nie może być tak, że przepis antykorupcyjny będzie zastosowany do sytuacji organizacyjnej w radzie"
~Samorzadowiec 29-12-2017 12:20
Uwazam ze w sprawach radny - gmina czyli np. Jezeli chcialby dom kupic to nie moze glosowac. Natomiast jezeli chodzi o wewnetrzna organizacje rady miasta to moze, poniewaz istota wyborow oraz demokracji polega na tym, ze jakas grupa uzyskuje przewage nad inna grupa i czasami ta przewaga jest przewaga jednego glosu.
~JG 29-12-2017 12:27
BRAWO KLUB DOLNOSLASKIEGO RUCHU SAMORZADOWEGO (MIEDZINSKI, SZKLARSKA, WROTNIEWSKI, SARZYNSKI). Wczoraj glosowaniami udowodniliscie, ze najwazniejsze jest dobre funkcjonowanie Rady Miasta oraz rozwoj naszego miasta.
~ 29-12-2017 13:26
inni radni też mieszkają poza Jelenią Górą
~ 29-12-2017 13:33
kolejny burdel
~jaz 29-12-2017 15:17
Puste gesty, puste słowa, puste serce, pusta mowa, puste, choć zacięte usta, pusty wzrok i głowa pusta, pusty program i projekty, do cna pustych stek inwektyw, pusty jazgot, próżne żale, krzyk, co treści nie ma wcale, puste groźby, puste miny, wielkie morze próżnej śliny, puste hasła, obietnice, wszystko puste – poza picem! Słowem zero, nicość, próżnia – tym się w świecie PO-targowica wyróżnia.”
~ooo 29-12-2017 22:19
do: ~jaz (15:17)
... w oryginale jest: - tym się w świecie Pis wyróżnia. Reszta się zgadza.
~ 30-12-2017 14:07
do: ~ooo (22:19)
W oryginale jest " ... tym się Tusk wyróżnia " !!!
~FFF 29-12-2017 15:39
do~jaz ...., a czy się wyróżnia PIS- czekam na wyczerpująca odpowiedź , a nie tani populizm . Populizm który jest wpisany w statut PIS...Czekam......
~ 29-12-2017 17:09
do: ~FFF (15:39)
noooo,jak to czym? Dokładnie tym samym. I to jest wyróżnik PiS , bo nikt nie wmówi im tego,że czarne to czarne a białe to białe a mnie z kolei nie przekona nikt,że to nie jest prawda z tych prawd prawdziwych :Puste gesty, puste słowa, puste serce, pusta mowa, puste, choć zacięte usta, pusty wzrok i głowa pusta, pusty program i projekty, do cna pustych stek inwektyw, pusty jazgot, próżne żale, krzyk, co treści nie ma wcale, puste groźby, puste miny, wielkie morze próżnej śliny, puste hasła, obietnice, wszystko puste – poza pincet ( nie za swoje,lecz i moje)! Słowem zero, nicość, próżnia – tym się w świecie Pi S PRL " wyróżnia. -Parafraza ,więc bez znaczków: "".
~ 29-12-2017 18:58
do: ~ (17:09)
Znów stara zgraja szczęśliwym trafem, bez głów, bez planów, za to z rozmachem do żłobu toczy swe tłuste cielska Idzie Platforma Obywatelska !
~ 29-12-2017 19:45
do: ~ (18:58)
no ,fakt, idzie... a przed nią truchcikiem,nowe lepsze, ale dobrze znane ,świnie z dobrej zmiany. Korytko to samo,ale swinie inne, i nie rozróżnisz czlecze, czy lepsze czy ciut gorsze.co nie zmienia faktu,ze jednak swinie. Te niektore,kojarzę sprzed 30 laty, a te nowe, to narybek ,zdolny narybek...Jak pokazują narady, to stoły chylą się od żarła( na nasz koszt/
~Nie głosuj na nich 29-12-2017 16:49
Dawid Jezierski, Oliwer Kubicki, Ireneusz Łojek, Piotr Miedziński, Anna Maria Ragiel, Józef Rypiński, Józef Sarzyński, Alicja Szklarska, Rafał Piotr Szymański, Leszek Wrotniewski i Janina Ziętek. To lista hańby. Zapamiętajmy te nazwiska. Oni znowu pojawią na listach wyborczych
~Si 29-12-2017 19:53
do: ~Nie głosuj na nich (16:49)
To na kogo można bo już się można zgubić ? Żadna osoba w radzie nie ma pomysłu na przyszłość a młodych z roku na rok ubywa z naszego miasta , nie mówiąc o coraz większej ilości pustych witryn sklepowych ,które odstraszają turystów ,cofamy się ,oj cofamy !!!
~jary 30-12-2017 0:34
do: ~Nie głosuj na nich (16:49)
Ty w nogach śpisz?
~przybysz 29-12-2017 17:01
przyjrzyjcie sie tym zdjecią jedenburak wiekszy od drugiego czy dalej mamy nanich głosowac czy naprawde nie ma ludzi wartościowych w tym mieście moze wreszcie ktos sie pojawi bo trzeba ich wyje...ć na breuk historii bo inaczej cały czas bedzie marazm w jelenioej bolesławiec nas przebija nie mówiąc o legnicy przez takie chodzące q
~t-tryk 29-12-2017 20:54
wy se godajta, pomstujta, a przyndzie cos i i rodzinki pudą i urzędniki co sie bojom o stołek pudą. a ci co nie chodzom nie pudą. i bedzie jok było. A tero oni majom was w życi.
~Janosik 29-12-2017 21:13
Znowu będzie lansowanie "Okrąglaczka"
Marcin Kaflik 29-12-2017 21:13
Kontrowersyjne to były głosowania Pana Sikory za opłatą uzdrowiskową i podwyżką cen wody. Nigdy więcej!
~brawo 30-12-2017 14:17
dla dziadka mroza.Czas na zapisanie się do PIS.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group