Wtorek, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 5767
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Konkurs „Zabytek Zadbany” z nowym regulaminem!

Wiadomości: Polska
Poniedziałek, 9 stycznia 2017, 15:33
Aktualizacja: 15:36
Autor: Org
Fot. Organizator
Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego konkursu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany”. Jak co roku adresatami konkursu są właściciele, posiadacze lub zarządcy zabytkowych obiektów wpisanych do rejestru zabytków, którzy wzorowo wywiązują się z obowiązku opieki nad zabytkami. Za realizację konkursu odpowiada Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Celem konkursu jest promocja opieki nad zabytkami, poprzez propagowanie najlepszych wzorów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków. Nad przebiegiem konkursu czuwa Jury, składające się z ekspertów posiadających wiedzę i doświadczenie w dziedzinie konserwacji zabytków. Jury ocenia jakość i zakres prac budowlanych, konserwatorskich, restauratorskich, rewaloryzacyjnych prowadzonych przy zabytkach.

Od 2017 roku konkurs „Zabytek Zadbany” odbywa się na podstawie nowego regulaminu. W tegorocznej edycji zabytkowe obiekty można zgłaszać aż w 6 kategoriach:

a) Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu
b) Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe)
c) Adaptacja obiektów zabytkowych
d) Architektura i budownictwo drewniane
e) Architektura przemysłowa i budownictwo inżynieryjne
f) Kategoria specjalna: właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem

Do tegorocznej edycji konkursu zgłaszać można obiekty, przy których prace ukończono w latach 2012-2016; kategoria specjalna właściwego użytkowania i stałej opieki nad zabytkiem obejmuje co najmniej dziesięć lat poprzedzających rok złożenia wniosku.

Pełny regulamin konkursu wraz z kartą zgłoszeniową dostępny jest na stronie www.nid.pl w zakładce „Zabytek Zadbany”. Zgłoszenia można nadsyłać do 31 stycznia 2017 roku.

Szczegółowe informacje o konkursie:
http://www.nid.pl/pl/Dla_wlascicieli_i_zarzadcow/Zabytek_zadbany/

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~ 9-01-2017 20:54
Obawiam się, że w Jeleniej nie ma takiego obiektu, który mógłby pretendować do tej nagrody. W morzu pstrokato-zielonych i pomarańczowych fasad raczej niestety nie znajdziemy zwycięzcy
~janka 10-01-2017 12:00
A Kościół Ewangelicki i jego remont?
~Off top 10-01-2017 17:23
Takim obiektem "do nagrody" jest Świątynia Wang, pieczołowicie odrestaurowana z dbałością o każdy szczegół. Moja obawa, że wygra "znajomek" :(
kazimierzp 10-01-2017 19:24
@~z 0:54! Zdziwisz się, ale Jelenia Góra jest wielokrotnym laureatem takiej nagrody. Renowacja kaplic cmentarnych przy dawnym kościele ewangelickim, Park Norweski, renowacja Muzeum Przyrodniczego z barokowymi freskami cystersów,... Te obiekt wygrywały w swych kategoriach, lub zdobywały wyróżnienie. Zanim bez zastanowienia się będziesz pisał takie rzeczy to zapoznaj się z historią i zabytkami swego miasta... Naprawdę warto!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group