Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Czwartek, 3 lipca
Imieniny: Jacka, Tomasza
Czytających: 9834
Zalogowanych: 125
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Kongresem uczczono jubileusz teatru

Poniedziałek, 24 sierpnia 2015, 10:57
Aktualizacja: Wtorek, 25 sierpnia 2015, 8:18
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Kongresem uczczono jubileusz teatru
Fot. Przemek Kaczałko
Dokładnie 70 lat temu (23 sierpnia) jeleniogórski teatr wystawił pierwszą sztukę na ziemiach odzyskanych – była to „Zemsta” A. Fredry w wykonaniu artystów z Rzeszowa, którzy zmierzając do Legnicy, oczarowani postanowili pozostać w Jeleniej Górze. Z okazji jubileuszu w miniony weekend (22–23.08) w Teatrze Norwida zorganizowano Regionalny Kongres Kultury.

- Z kulturą jest tak, że chcąc nie chcąc (nawet ci, którzy nie chcą) muszą z nią żyć, ale my chcemy przekonać ludzi do tego, żeby myśleli o tym, że kultura jest niezbędna – powiedział na wstępie gospodarz Kongresu, Piotr Jędrzejas.

- Kultura ma to do siebie, że jest niezbędna, ale jest też delikatna. Trzeba odróżniać co jest rozrywką, kulturą masową. Trzeba zacząć myśleć o tym, że kultura nie jest częścią gospodarki, tylko gospodarka jest częścią kultury. Kultura jest tak szerokim zjawiskiem, że my jako ludzie nie możemy bez niej funkcjonować – powiedział Piotr Jędrzejas.

Pierwszy dzień (sobota, 22.08) był poświęcony dyskusji na temat zarządzania kulturą i co za tym idzie - ekonomią. Wraz z przedstawicielami świata artystów i ich odbiorców, a także Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, czy innych instytucji związanych z omawianymi pojęciami – dyskutowano na temat polityki kulturalnej, dostępu do kultury, czy edukacji kulturalnej.
- Bycie na bieżąco jest bardzo kosztowne emocjonalnie dla tych, którzy kulturę tworzą, ale też wymaga finansowania zewnętrznego. Należy pamiętać, że to co jest najcenniejsze jest często niepoliczalne – zaznacza dyrektor Teatru Norwida.

Drugiego dnia (niedziela, 23.08) tematem przewodnim było zarządzanie pamięcią o artyście, a także jubileusz 70-lecia teatru jeleniogórskiego, który zakończył spektakl „Karskiego historia nieprawdziwa”.

W trakcie wykładu pt. „70 lat teatru w 70 minut” wspominano trudne początki placówki w Jeleniej Górze, którą po II wojnie światowej objęła rzeszowska grupa artystów ze Stefanią Domańską na czele. Wśród aktorów, którzy wystawili pierwszą sztukę pt. „Zemsta” był m.in. Adam Hanuszkiewicz, a artyści początkowo mieszkali w gmachu teatru. Imię Cypriana Kamila Norwida obiekt otrzymał w 1974 roku, a w 1983 r. Alina Obidniak stworzyła drugi na świecie Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych wychodząc z artystami do ludzi, których często nie było stać na obcowanie z kulturą. Bogata historia jeleniogórskiego teatru to ponad 24 tysiące spektakli i 7 milionów widzów.

O historii teatru w Jeleniej Górze mówił m.in. Ivo Łaborewicz z Archiwum Państwowego, który dodał, że pierwsze przedstawienie po wojnie to był niemiecki spektakl, który odbył się 10 czerwca 1945 r., a oficjalna polska premiera miała miejsce 29 sierpnia 1945 r., na którą zjechały się władze centralne. Sam budynek powstały w 1905 roku do tej pory doczekał się tylko jednego remontu, ale to ma się zmienić. Teatr Norwida czekają duże zmiany estetyczne oraz dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych.

- Dokumentacja jest już kończona, przeliczamy, sprawdzamy kosztorysy. Ostateczny termin zajęcia projektu (jeśli chodzi o dokumentację) to jest koniec października. Nasze starania jeśli chodzi o pozyskanie środków zewnętrznych idą pełną parą i mam nadzieję, że szczęśliwa gwiazda będzie temu przyświecała. Niektóre rury i kable pamiętają swój początek sprzed ponad stu lat – zapowiada P. Jędrzejas.

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
431
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
26%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
10%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
50%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
14%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Trump zaatakował Iran! Nowa wojna USA na Bliskim Wschodzie?
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Strażacy wyjdą w góry dla chorych na białaczkę
 
Inne wydarzenia
Odśpiewali "100 lat" twórcy Biegu Piastów
 
Aktualności
Umowa na przebudowę drugiej nitki estakady
 
Inne wydarzenia
Zawita do nas mistrz Francji, ale znów szykuje się "paraliż" na drogach i utrudnienia
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group