Piątek, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 5777
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kongresem uczczono jubileusz teatru

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 24 sierpnia 2015, 10:57
Aktualizacja: Wtorek, 25 sierpnia 2015, 8:18
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Dokładnie 70 lat temu (23 sierpnia) jeleniogórski teatr wystawił pierwszą sztukę na ziemiach odzyskanych – była to „Zemsta” A. Fredry w wykonaniu artystów z Rzeszowa, którzy zmierzając do Legnicy, oczarowani postanowili pozostać w Jeleniej Górze. Z okazji jubileuszu w miniony weekend (22–23.08) w Teatrze Norwida zorganizowano Regionalny Kongres Kultury.

- Z kulturą jest tak, że chcąc nie chcąc (nawet ci, którzy nie chcą) muszą z nią żyć, ale my chcemy przekonać ludzi do tego, żeby myśleli o tym, że kultura jest niezbędna – powiedział na wstępie gospodarz Kongresu, Piotr Jędrzejas.

- Kultura ma to do siebie, że jest niezbędna, ale jest też delikatna. Trzeba odróżniać co jest rozrywką, kulturą masową. Trzeba zacząć myśleć o tym, że kultura nie jest częścią gospodarki, tylko gospodarka jest częścią kultury. Kultura jest tak szerokim zjawiskiem, że my jako ludzie nie możemy bez niej funkcjonować – powiedział Piotr Jędrzejas.

Pierwszy dzień (sobota, 22.08) był poświęcony dyskusji na temat zarządzania kulturą i co za tym idzie - ekonomią. Wraz z przedstawicielami świata artystów i ich odbiorców, a także Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, czy innych instytucji związanych z omawianymi pojęciami – dyskutowano na temat polityki kulturalnej, dostępu do kultury, czy edukacji kulturalnej.
- Bycie na bieżąco jest bardzo kosztowne emocjonalnie dla tych, którzy kulturę tworzą, ale też wymaga finansowania zewnętrznego. Należy pamiętać, że to co jest najcenniejsze jest często niepoliczalne – zaznacza dyrektor Teatru Norwida.

Drugiego dnia (niedziela, 23.08) tematem przewodnim było zarządzanie pamięcią o artyście, a także jubileusz 70-lecia teatru jeleniogórskiego, który zakończył spektakl „Karskiego historia nieprawdziwa”.

W trakcie wykładu pt. „70 lat teatru w 70 minut” wspominano trudne początki placówki w Jeleniej Górze, którą po II wojnie światowej objęła rzeszowska grupa artystów ze Stefanią Domańską na czele. Wśród aktorów, którzy wystawili pierwszą sztukę pt. „Zemsta” był m.in. Adam Hanuszkiewicz, a artyści początkowo mieszkali w gmachu teatru. Imię Cypriana Kamila Norwida obiekt otrzymał w 1974 roku, a w 1983 r. Alina Obidniak stworzyła drugi na świecie Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych wychodząc z artystami do ludzi, których często nie było stać na obcowanie z kulturą. Bogata historia jeleniogórskiego teatru to ponad 24 tysiące spektakli i 7 milionów widzów.

O historii teatru w Jeleniej Górze mówił m.in. Ivo Łaborewicz z Archiwum Państwowego, który dodał, że pierwsze przedstawienie po wojnie to był niemiecki spektakl, który odbył się 10 czerwca 1945 r., a oficjalna polska premiera miała miejsce 29 sierpnia 1945 r., na którą zjechały się władze centralne. Sam budynek powstały w 1905 roku do tej pory doczekał się tylko jednego remontu, ale to ma się zmienić. Teatr Norwida czekają duże zmiany estetyczne oraz dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych.

- Dokumentacja jest już kończona, przeliczamy, sprawdzamy kosztorysy. Ostateczny termin zajęcia projektu (jeśli chodzi o dokumentację) to jest koniec października. Nasze starania jeśli chodzi o pozyskanie środków zewnętrznych idą pełną parą i mam nadzieję, że szczęśliwa gwiazda będzie temu przyświecała. Niektóre rury i kable pamiętają swój początek sprzed ponad stu lat – zapowiada P. Jędrzejas.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~rt 24-08-2015 11:22
Pustki na widowni świadczą, że Kongres był do d.... Nie na to ludzie czekają!
~ 24-08-2015 13:10
w jeleniogorskich instytucjach kultury jest zatrudniniych kilkaset osob na zdjeciach widac ze w sali teatru przebywa kilkadziesiat ,wniosek jest jeden w teatrach w domach kultury biblotekach pracuja ludzie ktorzy nie sa zainteresowani kultura nalezy ich wymienic.
~wiesiu 24-08-2015 15:31
jak nie futro i wanna to żółta koszula. Temu panu już dziękujemy.
~Lio 24-08-2015 16:49
Do tego z 11.22 - pustki to Ty Masz, ale w głowie !
~Iilla 24-08-2015 19:31
Kongres kultury w wakacje? Gdy zainteresowani są na uroplach??
~ja 24-08-2015 20:31
Bardzo dobrze ze zaczęto poważnie rozmawiać o problemach kultury. Tam gdzie ważne tematy tam nie ma tłumów to oczywiste.Wszyscy wola się bawić, a kultura jest spychana na coraz dalsze plany.
~he he 25-08-2015 9:01
No rekord frekwencyjny widoczny gołym okiem!! :)))) Do czego swoją łapę przyłoży niejaka Zosieńka co rozłożyła Anilux to właśnie takimi pustkami na sali zawsze sie kończy na szczęście to ostatnia kadencja tej antypatycznej baby :)))
~ja 25-08-2015 16:33
To było ważne wydarzenie. Organizatorzy nie dajcie wiary takim "he he" nie słupki się liczą!! Jakość była, a ze ludzi mogło być więcej no mogło ale ważne co w głowach zostało. Gratuluję!!
~bo 25-08-2015 20:00
do he he czyzbys po wylocie z aniluksu jeszcze nie znalazł pracy ?????moze trzeba siebie zweryfikowa

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group