Czwartek, 30 maja
Imieniny: Jana, Karola
Czytających: 6496
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Piechowice: Koncertowe kolędowanie w Piechowicach z udziałem Grzegorza Rybarczyka

Czwartek, 19 stycznia 2012, 8:41
Aktualizacja: 8:41
Autor: Accipiter
Piechowice: Koncertowe kolędowanie w Piechowicach z udziałem Grzegorza Rybarczyka
Fot. Organizator
O tym, że śpiewać kolędy i pastorałki każdy może, niezależnie od wieku i profesji, udowodnił niedzielny koncert w kościele parafii p.w. św. Antoniego w Piechowicach.

Po zakończeniu uroczystej Mszy św., w dorocznej trzeciej edycji piechowickiego kolędowania wzięło udział blisko siedemdziesięciu małych i dorosłych wykonawców. Kościół został wypełniony po brzegi ludźmi, którzy kolędowali wspólnie z wykonawcami. Występowały przedszkolaki, dzieci starsze oraz dorośli. Niektórzy występowali w strojach ludowych lub kolędniczych. Choć okres świąteczny już się skończył, zgodnie z tradycją kolędowanie trwa do 2 lutego, czyli do uroczystości Ofiarowania Pańskiego.

- Celem imprezy - jak podkreślał ks. Ryszard Soroka, proboszcz z Piechowic i wicedziekan dekanatu Szklarska Poręba - jest podtrzymywanie i prezentowanie tradycji związanych z Bożym Narodzeniem i kolędowaniem, które jest wciąż żywe. Mówił, że śpiewanie kolęd i pastorałek pomaga dodać sensu przeżywaniu świątecznego czasu. Wraz z proboszczem tutejszej parafii wszystkich uczestników powitała Anna Kalisz, dyrektorka Piechowickiego Ośrodka Kultury.

W programie znalazły się najbardziej znane i lubiane kolędy i pastorałki w wykonaniu parafialnego mieszanego chóru „Harfa”, dwóch zespołów z Piechowickiego Ośrodka Kultury - „s-POK-oo” i „Szklarki”, dzieci z dwóch Przedszkoli Samorządowych w Piechowicach: nr 1 i nr 2 oraz grupy muzycznej „Kolorowe Nutki” ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz uczniów z piechowickiego Gimnazjum im. Jana Pawła II.

Wykonawcom akompaniował Wojciech Zarówny, muzyk, kompozytor i nauczyciel muzyki. Usłyszeć więc można było m.in. swoistą muzyczną ikonę świątecznego czasu pt. „Cicha noc” - kolędę ułożoną przez austriackiego księdza Josepha Mohra w Oberndorf koło Salzburga w roku 1816, a po raz pierwszy zaśpiewaną na Pasterce w roku 1818 w okresie Bożego Narodzenia, oraz polską kolędę „Przybieżeli do Betlejem”, której początki datuje się na XVII wiek.

Dla piechowickiej publiczności zaśpiewał kolędy także młodszy inspektor Grzegorz Rybarczyk z jeleniogórskiej straży miejskiej. A uczestnicy nabożeństwa, którzy z zapałem włączali się do kolędowania, docenili talent wokalny gościa specjalnego i nagrodzili rzęsistymi brawami.

Występy chóru „Harfa”, dziecięcych i młodzieżowych zespołów oraz solistów spotkały się z ciepłym przyjęciem przez zgromadzonych w kościele wiernych. Wszystkim występującym i ich opiekunom dziękował osobiście ks. Ryszard Soroka, wręczając pamiątkowe prezenty.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
603
Puzyńska Katarzyna
33%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Wodne perypetie w Jeżowie
 
Aktualności
Warsztaty kosmetyczne w Muflonie
 
Kościół i wiara
Bierzmowanie w Jeleniej Górze
 
Kultura
Wędrowcy Karkonoszy
 
Aktualności
Zagrali dla Michała
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group