Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Niedziela, 13 lipca
Imieniny: Małgorzaty, Henryka
Czytających: 11295
Zalogowanych: 84
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Piechowice: Koncertowe kolędowanie w Piechowicach z udziałem Grzegorza Rybarczyka

Czwartek, 19 stycznia 2012, 8:41
Aktualizacja: 8:41
Autor: Accipiter
Piechowice: Koncertowe kolędowanie w Piechowicach z udziałem Grzegorza Rybarczyka
Fot. Organizator
O tym, że śpiewać kolędy i pastorałki każdy może, niezależnie od wieku i profesji, udowodnił niedzielny koncert w kościele parafii p.w. św. Antoniego w Piechowicach.

Po zakończeniu uroczystej Mszy św., w dorocznej trzeciej edycji piechowickiego kolędowania wzięło udział blisko siedemdziesięciu małych i dorosłych wykonawców. Kościół został wypełniony po brzegi ludźmi, którzy kolędowali wspólnie z wykonawcami. Występowały przedszkolaki, dzieci starsze oraz dorośli. Niektórzy występowali w strojach ludowych lub kolędniczych. Choć okres świąteczny już się skończył, zgodnie z tradycją kolędowanie trwa do 2 lutego, czyli do uroczystości Ofiarowania Pańskiego.

- Celem imprezy - jak podkreślał ks. Ryszard Soroka, proboszcz z Piechowic i wicedziekan dekanatu Szklarska Poręba - jest podtrzymywanie i prezentowanie tradycji związanych z Bożym Narodzeniem i kolędowaniem, które jest wciąż żywe. Mówił, że śpiewanie kolęd i pastorałek pomaga dodać sensu przeżywaniu świątecznego czasu. Wraz z proboszczem tutejszej parafii wszystkich uczestników powitała Anna Kalisz, dyrektorka Piechowickiego Ośrodka Kultury.

W programie znalazły się najbardziej znane i lubiane kolędy i pastorałki w wykonaniu parafialnego mieszanego chóru „Harfa”, dwóch zespołów z Piechowickiego Ośrodka Kultury - „s-POK-oo” i „Szklarki”, dzieci z dwóch Przedszkoli Samorządowych w Piechowicach: nr 1 i nr 2 oraz grupy muzycznej „Kolorowe Nutki” ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz uczniów z piechowickiego Gimnazjum im. Jana Pawła II.

Wykonawcom akompaniował Wojciech Zarówny, muzyk, kompozytor i nauczyciel muzyki. Usłyszeć więc można było m.in. swoistą muzyczną ikonę świątecznego czasu pt. „Cicha noc” - kolędę ułożoną przez austriackiego księdza Josepha Mohra w Oberndorf koło Salzburga w roku 1816, a po raz pierwszy zaśpiewaną na Pasterce w roku 1818 w okresie Bożego Narodzenia, oraz polską kolędę „Przybieżeli do Betlejem”, której początki datuje się na XVII wiek.

Dla piechowickiej publiczności zaśpiewał kolędy także młodszy inspektor Grzegorz Rybarczyk z jeleniogórskiej straży miejskiej. A uczestnicy nabożeństwa, którzy z zapałem włączali się do kolędowania, docenili talent wokalny gościa specjalnego i nagrodzili rzęsistymi brawami.

Występy chóru „Harfa”, dziecięcych i młodzieżowych zespołów oraz solistów spotkały się z ciepłym przyjęciem przez zgromadzonych w kościele wiernych. Wszystkim występującym i ich opiekunom dziękował osobiście ks. Ryszard Soroka, wręczając pamiątkowe prezenty.

Sonda

Czy na ulicy Wolności powinno być więcej np. świateł, aby spowolnić ruch na odcinku do Cieplic?

Oddanych
głosów
20
Tak
35%
Nie, tak jak jest jest dobrze
45%
Nie mam zdania
20%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Ciekawe miejsca
Miejsce schadzek na skraju miasta – Wzgórze Radziwiłłówny w Kowarach
 
Aktualności
Teatry Uliczne – II dzień: Grupa Teatralna Poznań
 
Aktualności
Teatry Uliczne – II dzień: Blackout Paradox
 
Aktualności
Teatry Uliczne – II dzień: Teatro Due Mondi
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group