Niedziela, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 5561
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Koncert Kapeli Timingeriu w Teatrze Animacji

Poniedziałek, 5 grudnia 2016, 8:50
Aktualizacja: Wtorek, 6 grudnia 2016, 8:25
Autor: Robert Czepielewski
Jelenia Góra: Koncert Kapeli Timingeriu w Teatrze Animacji
Fot. Robert Czepielewski
Mnóstwo pozytywnej energii popłynęło wczoraj (4.12) ze sceny Zdrojowego Teatru Animacji podczas mikołajkowego koncertu zespołu Kapela Timingeriu. Zespół mający w swoim repertuarze muzykę romską, klezmerską czy tez bałkańską przypadł do gustu publiczności, czego dowodem były dwa bisy.

Podczas wczorajszego koncertu Timingeriu pojawił się też regionalny akcent, bo klarnecista tej kapeli Mateusz Rybicki pochodzi z Michałowic.

Po koncercie dyrektor teatru Bogdan Nauka wylosował przy udziale wyznaczonej do tego „sierotki” dwie osoby. Jedna z nich dzięki specjalnemu voucherowi będzie mogła spędzić miłe chwile w Pałacu na Wodzie, a druga skorzysta ze specjalnego zaproszenia na dowolne przedstawienie Zdrojowego Teatru Animacji.

Podczas, gdy reszta grupy po występie sprzedawała płyty zespołu, poprosiliśmy Jacka Timingeriu, lidera kapeli, o rozmowę.

Jelonka: Timingeriu to kapela, która swoje początki bierze od rodzinnego muzykowania.
J. Timingeriu – Można tak powiedzieć. Zaczęło się rodzinnie, od grania na kanapie, a w skład grupy wchodzi moja siostra Ewa Timingeru i moja żona Katarzyna Timingeriu, której panieńskie nazwisko brzmi Kapela, stąd jest właśnie nazwa naszego zespołu Kapela Timingeriu, czyli dwa nazwiska, a przy okazji odwołanie się do tradycji nazywania kapel ludowych przedrostkiem kapela z dodaniem nazwiska jakiejś rodziny.

Jelonka: Skąd zainteresowania folklorem romskim, bałkańskim i muzyką klezmerską?
J. Timingriu – Zawsze interesowaliśmy się tymi gatunkami muzyki. Ja i moja siostra studiowaliśmy etnologię i gdzieś ten temat romski zawsze nam się przewijał. Później pracowaliśmy w Teatrze Gardzienice, tam też zetknęliśmy się z muzyką romską, a potem zaczęliśmy jeździć po świecie i szukać takich melodii.

Jelonka: Dużo podróżujecie?
J. Timingeriu – Bardzo dużo, lubimy zmieniać miejsca, czasami też miejsca zamieszkania. Po prostu odpowiada nam taki nomadyczny tryb życia, bo muzyka romska jak i żydowska jest muzyką ludów, które zawsze wędrowały.

Jelonka: Skąd czerpiecie materiał? Zdarza wam się przebywać w tych społecznościach?
J. Timingeriu – Raczej nie przebywamy z nimi w sensie, że żyjemy wspólnie. Spotykamy się z muzykami romskimi i żydowskimi, zawiązują się znajomości i wymieniamy piosenkami, choć zdarzają się takie sytuacje, kiedy specjalnie podróżujemy w poszukiwaniu jakiejś muzyki.

Jelonka: Podczas koncertu można było zauważyć, że lubicie ze sobą grać i tworzycie zgraną paczkę muzyków.
J. Timingeriu – Lubimy się, lubimy grać razem, przeżywać wspólnie przygody. Zresztą nawet nasze próby, które odbywają się w mieszkaniu mają charakter bardziej prywatny.

Jelonka: W Jeleniej Górze graliście po raz pierwszy ?
J. Timingeriu – Oj nie… Graliśmy w Jeleniej Górze i okolicach parę razy. Często po prostu graliśmy na ulicy dla przechodniów, bo bardzo lubimy to robić.

Jelonka: Czyli jest szansa, że usłyszymy was znowu w Jeleniej Górze w innych okolicznościach?
J. Timingeriu - Oczywiście, że tak !

Jelonka: Wykonujecie folklor romski, żydowski czy tez bałkański. Polski folklor jest dla was mało interesujący?
J. Timingeriu – Wręcz przeciwnie, bardzo nas kręci. Zresztą przekornie uważamy, że gramy tradycyjną polska muzykę, ale tradycyjnych polskich mniejszości, które uznajemy za swoje.

Partnerem wydarzenia w ZTA był Tauron Dystrybucja S.A

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group