Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 4090
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Komiks? To jest to!

Piątek, 14 maja 2010, 9:39
Aktualizacja: 9:40
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Komiks? To jest to!
Fot. BWA
Jeszcze kilka lat temu niedoceniany, a wręcz traktowany z pogardą, dziś jest już na trwałe obecny jako osobna kategoria pośród sztuk wizualnych. Rysunkowe powiastki z dymkami, czyli komiksy, podbijają rynek.

Kto pamięta zeszyty z serii Relax, zawierające pierwsze polskie komiksy? Albo serie Kapitana Klosa? Lub drukowane na ostatniej stronie Świata Młodych przygody Kajka i Kokosza, Tytusa Romka i A’Tomka oraz wiele innych kultowych dzieł gatunku? Kiedy w Polsce Ludowej raczkował spychany na margines, we Francji i Belgii rósł w siłę i od dawna uważany jest za środek wyrazu artystycznego ceniony na równi z wielkimi dziełami beletrystki i rysunku zarazem.

Komiksowi i jego historii poświęcone będzie piątkowe spotkanie w Biurze Wystaw Artystycznych. Debatę poprowadzi Piotr Machłajewski, a w spotkaniu udział wezmą: Krzysztof Gawronkiewicz oraz Przemysław Truściński, cenieni rysownicy i twórcy komiksu polskiego. Początek 14 maja o godz. 18 w BWA.

Gawronkiewicz jest autorem komiksów: „Mikropolis” (cykl), „Tabula Rasa” (wraz z Dennisem Wojdą), „Achtung Zelig” (wraz z Krystianem Rosińskim) oraz „Przebiegłe dochodzenie Ottona i Watsona”(wraz z Grzegorzem Januszem, seria przygotowana na zamówienie francuskiego wydawnictwa Glénat po zwycięstwie w pierwszej edycji Europejskiego Konkursu Komiksowego). Zdobywca Grand Prix OKTK w roku 1992 i 2000.

Przemysław Truściński to twórca komiksów: ”Historia choroby” (obszerny zbiór krótkometrażowych komiksów Science Fiction), „Najczwartsza RP”, „Komiksowa W-wa” (komiksowy reportaż, rysowana fotorealistycznie relacja z życia miasta), a także cyklu komiksowych wywiadów drukowanych w „Dużym Formacie” oraz projektu graficznego gry komputerowej „Wiedźmin”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group