Kto pamięta zeszyty z serii Relax, zawierające pierwsze polskie komiksy? Albo serie Kapitana Klosa? Lub drukowane na ostatniej stronie Świata Młodych przygody Kajka i Kokosza, Tytusa Romka i A’Tomka oraz wiele innych kultowych dzieł gatunku? Kiedy w Polsce Ludowej raczkował spychany na margines, we Francji i Belgii rósł w siłę i od dawna uważany jest za środek wyrazu artystycznego ceniony na równi z wielkimi dziełami beletrystki i rysunku zarazem.
Komiksowi i jego historii poświęcone będzie piątkowe spotkanie w Biurze Wystaw Artystycznych. Debatę poprowadzi Piotr Machłajewski, a w spotkaniu udział wezmą: Krzysztof Gawronkiewicz oraz Przemysław Truściński, cenieni rysownicy i twórcy komiksu polskiego. Początek 14 maja o godz. 18 w BWA.
Gawronkiewicz jest autorem komiksów: „Mikropolis” (cykl), „Tabula Rasa” (wraz z Dennisem Wojdą), „Achtung Zelig” (wraz z Krystianem Rosińskim) oraz „Przebiegłe dochodzenie Ottona i Watsona”(wraz z Grzegorzem Januszem, seria przygotowana na zamówienie francuskiego wydawnictwa Glénat po zwycięstwie w pierwszej edycji Europejskiego Konkursu Komiksowego). Zdobywca Grand Prix OKTK w roku 1992 i 2000.
Przemysław Truściński to twórca komiksów: ”Historia choroby” (obszerny zbiór krótkometrażowych komiksów Science Fiction), „Najczwartsza RP”, „Komiksowa W-wa” (komiksowy reportaż, rysowana fotorealistycznie relacja z życia miasta), a także cyklu komiksowych wywiadów drukowanych w „Dużym Formacie” oraz projektu graficznego gry komputerowej „Wiedźmin”.