Piątek, 19 sierpnia
Imieniny: Bolesława, Juliana
Czytających: 3787
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Kolejne ograniczenia w budżecie obywatelskim

Sobota, 28 października 2017, 8:36
Aktualizacja: 9:14
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Kolejne ograniczenia w budżecie obywatelskim
Fot. Przemek Kaczałko
Władze miasta przedstawiły podczas piątkowej (27.10) konferencji prasowej założenia do Jeleniogórskiego Budżetu Obywatelskiego 2018. Prezydent Marcin Zawiła wprowadza kolejne ograniczenia – będzie mniej pieniędzy, a wnioski muszą dotyczyć określonych zadań.

W budżecie obywatelskim na rok 2016 mieszkańcy Jeleniej Góry mogli decydować o podziale 1,5 mln zł, na rok 2017 było to już tylko 800 tysięcy złotych podzielone na cztery obszary miasta (4x200 tys. zł), a w przyszłym roku ma to być 600 tysięcy złotych - ponownie podzielone na cztery obszary, ale maksymalna wnioskowana kwota to jedynie 50 tysięcy złotych i zadania mają dotyczyć szeroko pojętej rekreacji. - Chcemy, żeby projekty dotyczyły funkcji spędzania wolnego czasu, rekreacji, aktywności fizycznej ponieważ ponad 90 procent projektów z poprzednich lat właśnie tego dotyczyły - stwierdził Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry. Zatem w każdym z czterech rejonów będą mogły być wykonane po 3 zadania o wartości do 50 tysięcy złotych i mowa tu m.in. o placach zabaw, siłowniach zewnętrznych, ścieżkach spacerowych itp.

Jesteśmy w tej chwili przygotowani na 600 tysięcy, ale jeżeli będzie więcej wniosków, to utrzymamy poprzednią kwotę, czyli 800 tysięcy - zapewnia M. Zawiła, który ostatnio spotkał się z grupą jeleniogórskich mam ubiegających się o stworzenie placu zabaw z prawdziwego zdarzenia, bezpiecznego dla maluchów, w tym dzieci do 3. roku życia. - Jeżeli mamy zdecydują się wskazać jeden z placów, to kwota 50 tysięcy złotych pozwoli podnieść jego poziom na tyle, żeby mógł spełniać ich wymogi - uważa prezydent.

Jak poinformowała Barbara Olszewska z Wydziału Rozwoju Urzędu Miasta Jeleniej Góry, generator do przyjmowania wniosków zostanie otwarty 6 listopada br. i będzie można je składać do 26 listopada. Wnioski mają być składane poprzez stronę jbo.jeleniagora.pl - tam też można znaleźć szczegółowe wymagania i terminy. W nadchodzącej edycji nie będzie już publicznych prezentacji wniosków, co spotykało się z niskim zainteresowaniem ze strony mieszkańców, a sposób głosowania po doświadczeniach z poprzedniej edycji będzie podobny jak w ponowionym wówczas głosowaniu - czyli z potwierdzeniem przez sms-kod.

Wnioskowane projekty muszą dotyczyć obszarów należących do Miasta Jeleniej Góry. Do 31 grudnia 2017 r. wnioski przejdą ocenę merytoryczną urzędników, do 14 stycznia 2018 r. będą mogły być uzupełniane, a 17 stycznia te, które przejdą ocenę merytoryczną zostaną podane do publicznej wiadomości. Głosowanie planowane jest w dniach 22-28.01.2018 r., a na początku lutego poznamy zwycięskie projekty.

Jak dotąd nie wszystkie projekty z poprzednich lat zostały zrealizowane. Na swoją kolej czekają Jeleniogórska Promenada Bobru i świetlica w Goduszynie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group