Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Środa, 16 lipca
Imieniny: Marii, Mariki
Czytających: 4909
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szklarska Poręba: Kolejne cietrzewie wypuszczone na wolność

Czwartek, 15 września 2022, 5:57
Autor: WAC
Szklarska Poręba: Kolejne cietrzewie wypuszczone na wolność
Fot. Nadleśnictwo Szklarska Poręba
Kolejną grupę młodych cietrzewi wypuścili na wolność leśnicy z Nadleśnictwa Szklarska Poręba w ramach projektu „Czynna ochrona cietrzewia na gruntach w zarządzie Lasów Państwowych”. Chodzi o uratowanie zagrożonej wyginięciem populacji tego ptaka w Karkonoszach i Górach Izerskich.

Program ratowania cietrzewi realizowany jest w okolicach Szklarskiej Poręby od 2017 roku. W całości finansowany jest ze środków Lasów Państwowych, które na ten cel zamierzają przeznaczyć ponad 30 milionów złotych. Założeniem projektu jest zasilenie żyjącej na wolności populacji tego ptaka osobnikami pochodzącymi z hodowli. Część wypuszczonych do natury osobników leśnicy wyposażają w nadajniki GPS. Dzięki temu mogą zbierać informacje na temat miejsc ich bytowania oraz żerowania. Wiedzą też o przypadkach śmierci osobników.

W tym roku na wolność zostało wypuszczonych 39 młodych ptaków – mówi Elżbieta Geraga z Nadleśnictwa Szklarska Poręba. - Ogółem od początku trwania programu dziką populację cietrzewia zasiliło 148 osobników, które wcześniej przebywały w wolierach adaptacyjnych stworzonych w enklawie w Górach Izerskich. Teren, na którym znajdują się pomieszczenia dla ptaków został wcześniej przygotowany oraz ogrodzony i zabezpieczony pastuchami elektrycznymi wraz z fladrami w celu uchronienia młodych cietrzewi przed drapieżnikami.

Według szacunków - w Karkonoszach i Górach Izerskich żyje nie więcej, niż 200 – 250 cietrzewi. Ptakom tym zagrażają nie tylko ssaki drapieżne, jak: lisy, kuny, jenoty czy szopy pracze. Zagrożeniem dla tych kuraków leśnych są także turyści, którzy wchodzą na obszary ich bytowania, zakłócają spokój ptaków podczas tokowania oraz niszczą ich gniazda. W związku z wysychaniem torfowisk cietrzewie mają też coraz mniej naturalnej przestrzeni do osiedlania się.

Twoja reakcja na artykuł?

26
81%
Cieszy
1
3%
Hahaha
1
3%
Nudzi
1
3%
Smuci
0
0%
Złości
3
9%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy na ulicy Wolności powinno być więcej np. świateł, aby spowolnić ruch na odcinku do Cieplic?

Oddanych
głosów
441
Tak
31%
Nie, tak jak jest jest dobrze
59%
Nie mam zdania
10%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
112
Kolizja w Radomierzu
 
Ciekawe miejsca
Wznowienie badań archeologicznych na zamku w Bolkowie
 
Aktualności
Sudecka – z serca miasta w góry
 
Kilometry
Od dziś "ciepły przycisk" w autobusach MZK
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group