Sobota, 26 września
Imieniny: Łucji, Justyny
Czytających: 5836
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kolejarze świętują – pasażerowie czekają na zmiany

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 25 listopada 2008, 8:12
Aktualizacja: Środa, 26 listopada 2008, 8:27
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Dziś św. Katarzyny, tradycyjny Dzień Kolejarza. Mijający rok był dość rewolucyjny na torach nie tylko regionu jeleniogórskiego. Czy to wystarczy, aby przekonać podróżnych do wsiadania do wagonu „nie byle jakiego”?

Po raz pierwszy od 60 lat uruchomione połączenie międzynarodowe Jeleniej Góry z Czechami (Trutnov), powrót pociągów na linie, po których od dawna nie jeździły, remont wnętrza dworca głównego PKP – to hasłowo najważniejsze wydarzenia minionych miesięcy.

Ma być jeszcze lepiej. Rozkład jazdy, który wchodzi w życie już za dwa tygodnie (9 grudnia), zakłada jeszcze więcej połączeń: będzie pociąg ekspresowy do Warszawy, koleją dojedziemy aż do Białegostoku. W perspektywie kilku lat pociągi do Wrocławia będą jeździć szybciej po remoncie torowiska w obrębie Wałbrzycha. Przyspieszą też po modernizacji linii do Szklarskiej Poręby.

Pasażerowie podkreślają jednak, że usługom świadczonym przez polskie koleje daleko do europejskich standardów. Wagony są wysłużone i brudne, a zarządzanie spółkami kolejowymi wciąż przypomina skansen z lat Polski Ludowej, kiedy to PKP stanowiły państwo w państwie. Niezadowoleni ze zmian kolejarze bronią swoich przywilejów i zapowiadają strajki.

Jakie życzenia w dniu kolejarza mają ci, którzy korzystają z usług przewoźnika? Co zrobić, aby jak najwięcej osób zachęcić do wsiadania do pociągów, które na całym świecie przeżywają renesans?

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~xxx 25-11-2008 8:50
Ludzie. Nie cieszcie się tak. Od nowego rozkładu będzie gorzej. W PKP jest reorganizacja. Do tej pory pociągi pośpieszne były obsługiwane przez spółkę Przewozy regionalne. Teraz będą przez Intercity. Co to oznacza? Przede wszystkim w najbliższej perspektywie droższe bilety, oraz brak możliwości kupna biletu łączonego na osobowy i pośpieszny. Do tej pory mając bilet na pośpieszny mogliśmy jechać osobowym. Teraz tak nie będzie bo to dwie inne spółki. Będzie Gorzej!!!!!! W naszym regionie do tej pory jeździliśmy pociągami jednej spółki, PKP Przewozy Regionalne. Teraz będą trzy spółki - PKP Przewozy Regionalne, Intercity oraz Koleje Dolnośląskie. Będzie niezły bajzel jeżeli chodzi o bilety. PKP Przewozy regionalne już przedstawiły ofertę biletową, inni przewoźnicy jeszcze nie. http://www.pr.pkp.pl/aktualnosci,s,0,194.html To jest specjalna oferta przewozów regionalnych. Może się wydawać że jest taniej - to są tylko oferty specjalne, ale taniej nie jest. Bilet turystyczny kosztował do tej pory 60 zł. Mogliśmy jeździć pociągami pośpiesznymi i osobowymi po całej Polsce od piątku wieczór do poniedziałku rana. Teraz bilet ten będzie kosztował 39 zł - czyli niby taniej, lecz tracimy możliwość jazdy pociągami pośpiesznymi, a osobowymi całej polski w weekend nie przejedziemy żeby pojechać nad morze i zdążyć wrócić gdyż pociągi osobowe jeżdżą dużo dłużej. Są to dosyć istotne zmiany. Chciałbym tylko zwrócić uwagę w jakiej sytuacji są ludzie dojeżdżający do pracy koleją. Szykują się nowe zmiany. Jest już 25 listopad a PKP jeszcze nie udostępniło nowego oficjalnego rozkładu jazdy. Co mają zrobić Ci ludzie? kupować bilety miesięczne skoro nie wiadomo czy będą mieli czym dojechać do pracy? a może od razu szukać nowej pracy?
~Abraxas 25-11-2008 11:27
zgadzam się z przedmówcą,zanosi się na to ,że będzie gorzej pod każdym względem:(,zwłaszcza utrata biletu turystycznego to tragedia dla tych co lubią podróżować w miarę tanio po Polsce.
~kolajarz 25-11-2008 12:18
jak juz cos to rozklad wchodzi w zycie 14 grudnia... ps. czy jelonka zna znaczenie slowa "modernizacja"??
~ 25-11-2008 12:46
Do komentarza powyżej mogę powiedzieć tylko, ze w kujawsko-pomorskim sa dwie spółki swiadczoace usługi w zakresie kolejowych przewozów regionalnych - PKP przewozy regionalne i PCCl Ariva. I musze powiedzieć, ze wiele połaczen w tym regionie zostało przywróconych ceny biletów są konkurencyjne na tym obszarze a bałaganiu przy kasach nie ma zadnego. Mozna kupic tam bilet i jechac pociagiem zarówno jednej jak i drugiej spółki. A Kolejarzom w ich szczególnym dniu pragnę złożyć najserdeczniejsze życzenia szczęścia i wszelkiej pomyślności w ich pełnej trudów ciężkiej i niebezpiecznej pracy. Jak i wszystkiego dobrego w życiu osobistym
piipi 25-11-2008 13:24
..a pasazerom moga "podrzucic" troche gorzalki i tez bedzie im cieplutko..
~do ~ 25-11-2008 16:13
Nie mogę się z tym zgodzić. W kujawsko pomorskim nie funkcjonowało to dobrze. Nie raz można było w prasie wyczytać o problemach jakie PKP przysparzało Arrivie. Teraz funkcjonuje to w miarę normalnie ale na Turystyku w Kujawsko Pomorskim nie pojeździmy. Bierzmy również pod uwagę to że tam były 2 firmy. U nas będą jeździć już 3, a jeżeli jadąc do Czech dalej trzeba będzie kupować bilet u czeskiego kierownika to 4 firmy. W sumie to ogólnie tak powinno być. Konkurencja zawsze pomaga. Tyle tylko że nie powinno być tak że np. na linii Wrocław - Jelenia 3 pociągi będą Przewozów regionalnych a 3 Intercity. Bo nikomu to nie służy. Ludzie kupując bilet miesięczny na pociągi PR będą mieli słabą ofertę, mało pociągów, podobnie jak w Intercity. Powinno być tak że np. jest jeden przewoźnik i on obsługuje w całości jakąś linię, wszystkie pociągi, robiąc dobrą ofertę czyli pociągi powiedzmy co godzinę czy dwie.
~Krycha 25-11-2008 23:00
Za ten beznadziejnie kretyński rozkład jazdy na linii Legnica - Zgorzelec pełną odpowiedzialność ponosi nie PKP PR tylko Urząd Marszałkowski, a konkretnie panowie Skopiec i Zdanowski z IRiPK. Paradoks polega na tym, że teraz mamy rozkład niemal idealny, który od grudnia zostanie totalnie sp...ny przez w/w panów! Kierownikowi Działu Transportu Szynowego UMWD Patrykowi Skopcowi (wiceprezes IRiPK) już jakiś czas temu zapowiedziałam, że zniszczę ich medialnie i wykurzę z UM za te cyrki z rozkładem jazdy na naszej linii, a jak wiadomo ja słowa dotrzymuję i dopnę swego choćby po trupach! Dziś przeżyłam zaskoczenie, bo ze strony UMWD wynika, że Skopiec ustąpił ze stanowiska lub został odwołany: http://bip.umwd.dolnyslask.pl/dokument.php?iddok=112&idmp=64&r=o. Szefem Wydziału Transportu UMWD (a konkretnie p.o.) nadal pozostaje Wojciech Zdanowski, do niedawna również wiceprezes IRiPK - po awanturze jaką wywołałam z KRS (odnośnie zarządu IRiPK) wykreślono Zdanowskiego: http://pdi.cors.gov.pl/KRSSED/Podmiot.aspx?nrkrs=0000014282 Przypadek?
~Sabath 27-11-2008 21:21
bardzo daleko od standardu polskim pociągom ale polska musi się czymś różnić jak i Jelenia Góra

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group