Poniedziałek, 6 lutego
Imieniny: Doroty, Pawła
Czytających: 9733
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Klucz do miasta w rękach ulicznych artystów

Sobota, 4 lipca 2015, 8:38
Aktualizacja: Niedziela, 5 lipca 2015, 10:29
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Klucz do miasta w rękach ulicznych artystów
Fot. Tomasz Raczyński
W piątek (3.07) rozpoczął się 33. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych. Tłumy jeleniogórzan, a także turystów przybyło na Plac Ratuszowy, by zobaczyć spektakl jednego z najsłynniejszych teatrów ulicznych na świecie – ANTAGON theater AKTion. Występ gwiazdy wieczoru poprzedziła ceremonia otwarcia imprezy, podczas której wiceprezydent Jerzy Łużniak przekazał organizatorowi festiwalu klucz do miasta.

Od dwóch dni na Placu Ratuszowym trwały przygotowania niemieckiej grupy teatralnej do wyjątkowego widowiska obfitującego w akrobacje, muzykę tworzoną na żywo, przeplatanego pirotechniką, co po zmroku dało kapitalny efekt.

Jak za dawnych lat na Rynku jeleniogórskim było mnóstwo ludzi – zarówno znawców i miłośników sztuki teatralnej, jak i tych, którzy na co dzień nie interesują się kulturą. Taki właśnie cel od początku ma festiwal teatrów ulicznych, który w ciężkich czasach 33 lata temu Alina Obidniak stworzyła dla jeleniogórzan wyprowadzając aktorów z murów teatru do ludzi.

- Wtedy, kiedy rodził się ten festiwal, to były bardzo trudne czasy – kolejki, wszystkiego brakowało, nastroje społeczne były przygnębiające i smutne – opowiadała Alina Obidniak. - Uznałam wobec tego, że teatr musi wyjść na ulicę, musi wyjść do ludzi – tych zmęczonych, biednych, którzy muszą jakoś przetrwać te trudne czasy w Polsce – tak powstał pierwszy festiwal – wspomina „matka” festiwalu teatrów ulicznych.

- Bardzo się cieszę, że ten festiwal istnieje, trwa i moi następcy go organizują i przede wszystkim cieszę się, że ta wspaniała jeleniogórska publiczność towarzyszy festiwalowi i mam nadzieję, że w tym roku będzie przeżywała niezwykłe wrażenia i doznania, czego im życzę – dodała Alina Obidniak zapraszając mieszkańców i gości na pozostałe dwa dni święta teatrów ulicznych w Jeleniej Górze.

Piątkowy wieczór ze sztuką ulicy rozpoczęła wystawa plakatów teatralnych w galerii BWA. Następnie na scenie, na której występowała chwilę później gwiazda wieczoru pojawił się dyrektor Teatru Norwida Piotr Jędrzejas, który udanie zakończył zaklinanie pogody, bowiem publiczność pozwoliła mu zdjąć futro. Do licznie zgromadzonej publiczności przemówił również wiceprezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak oraz twórczyni festiwalu Alina Obidniak. Gdy przyszedł czas na pierwszy występ 33. MFTU rozległ się huk – to znak, że na Hiroszimę spadła bomba atomowa. Wokół sceny biegały białe postacie na szczudłach w maskach tlenowych, szukając kontaktu z ludźmi, szukali pomocy. Następnie na scenie pojawili się napromieniowane osoby, podróżujące w nieznane – każdy miał ze sobą walizkę. W kolejnej scenie pojawiło się życie – nowe życie. Niemowlęta skupiły uwagę widzów, by pokazać, że nawet po katastrofie budzi się życie, drzewo wypuszcza liście i właśnie drzewo (złożone z ludzi) było ostatnią sceną tej niesamowitej sztuki, która na długo zapadnie w pamięć miłośników teatru na bruku.

Dzisiaj (4.07) już od godziny 11:00 mnóstwo atrakcji. Zaczynamy od spektakli dla dzieci, na których również dorośli będą świetnie się bawić.
11:00 ZDROJOWY TEATR ANIMACJI „Tymoteusz Majsterklepka” (Polska)
Kolorowy warsztat samochodowy, skoczne rytmy, leśni mechanicy i muzyka na żywo – to barwna i radosna bajka oparta na sztuce Jana Wilkowskiego w reżyserii Bogdana Nauki.
Tymoteusz „znawca” i miłośnik pojazdów mechanicznych prowadzi wraz z ojcem warsztat „Tata Niedźwiedź i Syn”. Ma jednak surowy zakaz tykania się czegokolwiek, bo czego się dotknie… psuje. Ta sytuacja jest na rękę Lisowi, który do swojej intrygi – jak oszukać dystyngowaną panią Opowiadalską – planuje wykorzystać Misia Tymoteusza, którego zadaniem będzie… naprawić samochód Opowiadalskiej.

12:00 KLAUN RUFI RAFI „Przyjaciel Majsterklepki” (Polska)
Prawdziwy Klaun Rufi Rafi przy akompaniamencie Prawdziwego Kataryniarza wraz z ekipą Teatru Czerwona Walizka pojawią się na Placu Ratuszowym wzbudzając chichot, rechot, a także salwy prawdziwego szczerego śmiechu. Wszystko za sprawą maszyny kleksograficznej, która każdemu spragnionemu sztuki pomoże w szybkim przeistoczeniu się w Picassa. Zaciekawiony uśmiech wzbudzi sama katarynka, którą będzie można obejrzeć i poznać tajniki działania muzycznego mechanizmu, a nieskrępowane dziecięce śmiechy wprawi w ruch pokaz baniek mydlanych wraz z możliwością puszczania ich przez najmłodszych widzów. Rufi Rafi szepnął także coś o konkursach z nagrodami. Ale to chyba niespodzianka…

18:00 KLAUN AZIZ GUAL „De Risa En Risa” (Meksyk)
(we współpracy z festiwalem 28. ULICA Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych – organizowanym przez Teatr KTO w Krakowie)
Spektakl „De Risa En Risa” to wirtuozerski pokaz klauna Aziza Guala, który u dzieci i dorosłych wzbudza każdy rodzaj wesołości – od subtelnych uśmiechów do ogromnych wybuchów radości. Aziz, klaun o umiejętnościach wręcz cyrkowych, potrafi jeździć na monocyklu, balansuje, żongluje oraz gra na instrumentach muzycznych. Porywa tłumy jednym trąbnięciem swojego klaunowego nosa, jednym gromkim śmiechem czy piłeczką, która niespodziewanie potrafi zjawić się w jego… ustach. Jego fantastyczne interakcje z publicznością są magicznym kluczem do sztuki błazeństwa – istoty tego spektaklu.

19:30 CLAIRE DUCREUX „Smile Of The Shipwrecked” (Francja)
(we współpracy z festiwalem 28. ULICA Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych – organizowanym przez Teatr KTO w Krakowie)
Pełna poezji i delikatności artystka uliczna, która swoją niezwykłą wrażliwość łączy z tańcem, pantomimą, elementami teatru ruchu, interakcjami z widownią i silną prezencją – niezmiennymi elementami jej solowego występu. Jej postać to „włóczęga” noszący wełnianą czapkę i znoszony płaszcz, stawiający czoła swojej samotności za pomocą subtelnego uśmiechu. Claire stworzonym przez siebie językiem gestów opowiada historię życia bezdomnej, lecz szczęśliwej kobiety, która w najprostszych wydarzeniach odnajduje radość.

21:00 LES FILLES FÖLLEN AND BARBARA WYSOCZAŃSKA „Thank You For Dancing” (Hiszpania/Polska)
(we współpracy z festiwalem 28. ULICA Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych – organizowanym przez Teatr KTO w Krakowie)
Na skraju lasu pojawiają się cztery czerwone kapturki… Świat zewnętrzny nadaje im kształt, a las wskazuje im drogę. Wilk się ukrywa, natomiast babci w ogóle nie ma w tej historii. To jedynie początek spektaklu tanecznego, którym rządzą zasady gier wideo, a każdy z widzów może stać się graczem, wydawać tancerkom polecenia, a nawet pokierować przebiegiem całego przedstawienia.
„Thank You For Dancing” jest spektaklem ulicznym z udziałem sześciu performerów (czterech tancerek i dwóch muzyków) oraz publiczności. Gracze przechodzą kolejne poziomy uczestnicząc w tworzeniu ulicznej, teatralnej choreografii. Projekt został zrealizowany w ubiegłym roku podczas rezydencji w ramach festiwalu FiraTarrega w Hiszpanii.

22:00 GWIAZDA WIECZORU – TEATR NOVOGO FRONTA „Zero” (Czechy)
„Zero” to najnowszy spektakl uliczny międzynarodowego zespołu ulicznego z Pragi. Trzonem spektaklu jest spektakularna scenografia inspirowana Wieżą Babel, a całość widowiska oparto na teorii cyfr porządkującej ludzkie losy.
Teatr Novogo Fronta to grupa poszukujących twórców, którzy starają się na nowo definiować pojęcie teatru ulicznego. W Jeleniej Górze odbędzie się światowa prapremiera tego właśnie spektaklu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (31)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group