• Środa, 23 października 2019
  • Godz. 5:18
  • Imieniny: Marleny, Seweryna, Teodora, Igi
  • Czytających: 1750
  • Zalogowanych: 1
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Kłopotliwa zielona strzałka

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 4 października 2010, 8:14
Aktualizacja: 8:18
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Sto złotych mandatu i punkt karny za niezatrzymanie się przed zieloną strzałką uprawniającą do skrętu w prawo: takie sankcje zastosowali samorządowcy w Poznaniu dla kierowców. A w Jeleniej Górze?

W stolicy Wielkopolski ma to być bat na tych zmotoryzowanych, którzy – bez pardonu – korzystają z tego uprzywilejowania, wjeżdżają na pasy siejąc postrach wśród przechodniów.

W Jeleniej Górze o uregulowanie tej kwestii zwrócił się na ostatniej sesji rady miasta radny Wojciech Leszczyk. Rzeczywiście: na wielu skrzyżowaniach kierowcy bardzo nieostrożnie skręcają przy zielonej strzałce. Często bywa, że przyspieszają przed pasami i mkną tuż przed przestraszonymi pieszymi, którzy także mają zielone światło. Nie raz takie manewry były powodem wypadków i kolizji.

Wojciecha Leszczyka niepokoi także niedostateczne oświetlenie wielu skrzyżowań (choćby Słowackiego z Wolności), zwłaszcza teraz, kiedy dni robią się coraz krótsze. W takich miejscach, co oczywiste, większe jest ryzyko groźnych zdarzeń drogowych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (25) Dodaj komentarz

~Gość 4-10-2010 8:28
No już teraz to strzałki zielonej się czepiają ,a zajeli by się gospodarka miasta i tym syfem co tu sie wyrabia nieroby jedne.
~kierowcaa 4-10-2010 8:50
zielona strzałka pozwala na skręt w prawo, przy czym w tym samym momencie piesi mają zielone światło. jednak w większości przypadków piesi również maja zielone światło gdy kierowca skręcający w prawo też ma ZIELONE światło co w takiej sytuacji wyklucza nakaz zatrzymania przed skrzyżowaniem jak to się ma do zielonej strzałki. w Niemczech oba problemy rozwiązano bardzo prosto i inteligentnie. na każdym skręcie w prawo, czy tez w lewo kiedy piesi również mają zielone światło zainstalowano migające światło ostrzegające kierowcę, że piesi mają zielone i tym samym pierwszeństwo. to działa! u nas kierujący autem skręcając na świetle zielonym, (pomijając już problem samej strzałki) jadą przekonani, ze skoro pojazd ma światło zielone to ma pierwszeństwo. bo taką logiką można by się tu kierować. i wielkim zaskoczeniem dla kierującego często bywa, gdy nagle przed jego auto wchodzi pieszy bo również zapaliło mu się zielone światło. rozwiązaniem nie jest karanie siłą wlepiając mandaty, ale stworzen
~Akwi 4-10-2010 9:16
Przecież jest to jasno określone - strzałka jest warunkowym prawem do jazdy. Oznacza to, ze każdy kierowca ma obowiązek zatrzymać się przed linią i upewnić się, że jego manewr będzie bezpieczny - to nie tylko piesi, ale na innej drodze ktoś ma zielone. A co do post użytkownika kierowcaa - takim jak on proponuję lekturę kodeksu drogowego. Metodą przeczytać-zrozumieć-zapamiętać-stosować.
~juss 4-10-2010 9:18
Zielona strzałka uprawnia do przejazdu, fakt, ale najpierw trzeba się zatrzymać bo tak naprawdę masz czerwonę światło, a zielona strzałka to zezwolenie na wjazd ale warunkowe, jeżeli nikogo nie ma na przejsciu
gwiazdeczka 4-10-2010 9:30
Bezkolizyjne!!- skręcenie czy w lewo czy w prawo oznacza tylko i wyłącznie sygnalizator kierunkowy S-3 !!!! Sygnalizator S-1 zezwala na wjazd za sygnalizator z zachowaniem ostrożności gdyż może wystąpić kolizja z innymi uczestnikami ruchu (piesi, rowerzyści etc.) a zaś nadawany przez sygnalizator S-2 sygnał czerwony wraz z sygnałem w kształcie zielonej strzałki oznacza,że dozwolone jest skręcenie w kierunku wskazanym strzałką w najbliższą jezdnię na skrzyżowaniu pod warunkiem,że kierujący zatrzyma zatrzyma się!!! przed sygnalizatorem i nie spowoduje utrudnienia ruchu innym jego uczestnikom.
~mm 4-10-2010 9:36
Przez 4 lata radny nie dostrzegał problemu? Ktoś tu chyba będzie kandydowal ponownie i ważne aby szum robić.
~blaalbal 4-10-2010 9:38
bla bla bla bla bla bla blablabla.. blabla, jak nie ma o czym mówić to mówią o pierdołach byle tylko później napisali o tym, że to JA zabrałem głos, pierdu szmerdu! prawda jest taka (dziwi mnie że gazeta o tym nie wie i wypisuje farmazony) że za niezatrzymanie się przed zieloną strzałką jest mandat, ale nie jest to widzi mi się jakiegoś zakichanego samogłupądu tylko odgórnie, takie jest prawo i byle piturki z jakiegoś zakichanego urzędu nie mają ani słowa do powiedzenia.
~g.niedzielny 4-10-2010 9:47
tak naprawdę problem ten występuje u nas w dużym nasileniu przy krzyżówce Różyckiego / Ogińskiego. Kierowcy nagminnie wymuszają tam pierwszeństwo na samochodach skręcających od Rosmanna do Szpitala, dotyczy to strzałki warunkowej w stronę Szpitala z kierunku od Złotniczej... dotego dochodzi w tym samym czasie zielone dla pieszych. Może warto przeprogramować sygnalizację tak, by trzy potoki ruchu tj dwa samochodów (w stronę szpitala) i piesi po stronie targowiska nie spotykały się w jednym czasie na tej krzyżówce.
~bezdomny 4-10-2010 10:01
To z tego wynika ze to Samorzadowcy beda karac kierowcow nieprzestrzegajacych znakow drog dot:sygnalizacji swietlnej strzalki zielonej no i oczywiscie pieniadze za ich represje trafia do budzetu JG To juz wszystko jasne:))))))) A tak na marginesie obowiazuje taryfikator za wykroczenia drogowe wiec......milej lekturki:)))))
~salakhan 4-10-2010 10:01
To samo krzyżówka przy magistracie(droga na Karpacz),ile to razy kierowcy na głupola byle zdążyć przed pieszym nie patrzą przed siebie.
~ed 4-10-2010 10:01
skrzyżowanie RÓżyckiego i Ogińskiego to kuriozum na skalę ogólnopolską. Jak można tak łatwe skrzyżowanie tak niewłaściwie zaprogramować?? co do obowiązku zatrzymywania się przed strzałkami to jest to poroniony pomysł haujący płynność ruchu, z którym przez nieudolność większości kierowców i tak nie jest najlepiej. Żeby upewnić się czy można na strzałce wjechać na skrzyżowanie i czy nie zagraża się innym nie trzeba się zawsze zatrzymywać, wystarczy tylko zwolnić i zachować szczególną ostrożność. CZęsto takie bezsensowne zatrzymanie może być przyczyną że ktoś wjedzie w ... bagażnik. Takich absurdów w przepisach można znaleźć więcej, no ale przecież to Polska właśnie. A fakt zainteresowania tym problemem jakiego lokalnego rajcy budzi tylko śmiech.
~g.niedzielny 4-10-2010 10:08
~ed zachęcam do jazdy w Niemczech, popróbuj trochę przy Policji się tam nie zatrzymywać, na czerwonym i strzałce warunkowej. A szybko poczujesz pustkę w portfelu :D Wtedy pomyślisz sobie o płynności ruchu, ale Twojej forsy w portfelu :D
~agador 4-10-2010 10:41
gorszym problemem jest swiatlo zielone dla kierowcy jadacego al.jana pawla II i skrecajacego w prawo obok stacji paliw shell,piesi tez maja zielone,przewaznie w soboty i niedziele
~g.niedzielny 4-10-2010 10:50
~agador a jak piesi sobie radzą w pozostałe dni tygodnia? tak bardziej trochę czy mniej więcej ? :D
~do ~kierowca 4-10-2010 10:53
Skoro uważasz że zielone światło pozwala na pewniaka skręcać to spróbuj to zrobić skręcając na skrzyżowaniu w lewo. Szybko nauczysz się ograniczonego zaufania. Pozdrawiam
rymcycymcy 4-10-2010 11:36
Skrzyżowanie Różyckiego i Ogińskiego uczy ...refleksu, ograniczonego zaufania oraz eliminuje słabych, powolnych i niedouczonych kierowców i pieszych :) Takie skrzyżowania są pożądane ! :)
~ed 4-10-2010 12:04
do g niedzielny, wykazujesz się ślepym legalizmem, wg którego nawet najgłupszego przepisu należy bronić tylko dlatego że jest przepisem. wszyscy jeżdzimy samochodem i zdajemy sobie sprawę że są skrzyżowania i sytuacje gdzie zagrożenie lub jego brak widać z kilkudziesięciu metrów i w przypadku braku zagrożenia można spokojnie przejechać nawet nie zwalniając. tak też większość kierowców czyni w większości sytuacji. widzę ponadto że jesteś wiernym fanem naszych zachodnich sąsiadów i uwazasz że wszystko co tam występuje należy bezkrytycznie przeszczepiać na polski grunt - no cóż masz prawo tak myśleć :-). a tym co uwazają że takie skrzyżowania jak Róż i Og są potrzebne to życze żeby kiedyś się nadziali na jakiegoś niedouczonego bez refleksu, który właśnie na tym skrzyżowaniu będzie pobierał "lekcje". wystąpicie wtedy w roli społecznych instruktorów.
~TK25 4-10-2010 13:00
Dziwię się Wam wszystkim po to jest zielona strzałka żeby się zatrzymać i ponownie ruszyć więc nie wiem w czym jest problem ???
~kierowcaa 4-10-2010 13:17
do ~Akwi. głupcem jesteś i czytasz bez zrozumienia. artykuł tyczy się "strzałki" i problemu z nią związanego, bo niewątpliwie mowa tu o problemie. nie sugeruj zapoznawania się z kodeksem bo to nie jest rozwiązanie. trochę napisałeś i nic z tego nie wynikło więc szanuj swój czas i innych. jak działa strzałka? pozwala skręcać w prawo lecz nakazuje się zatrzymać przed wykonaniem tego manewru. następnie podczas wykonywanego skrętu mogą i często przechodzą właśnie piesi. często też, gdy skręca się w prawo na normalnym zielonym świetle dla pojazdu to też podczas skrętu mogą wyjść piesi bo też mają zielone, ale w tej sytuacji nie trzeba się zatrzymywać na ZIELONYM ŚWIETLE dla pojazdu bo krótko mówiąc było by to głupie, a nawet niebezpieczne. jak widać w obu sytuacjach występuje ten sam problem - PIESI, którzy mogą wyjść na pasy bo mają zielone światło, a sprawa rozbija się o głupia strzałkę. tak jak pisałem wcześniej, w Niemczech oba problemy rozwiązuje żółty sygnalizator nieumieszczona na
~kierowcaa 4-10-2010 13:21
C.D. Niemczech oba problemy rozwiązuje żółty sygnalizator nieumieszczona na przeciwko, po przekątnej do skrętu pojazdu, na której miga na żółto sylwetka pieszego i to informuje, ze piesi mają zielone, bo kierowca może tego nie widzieć. proste? proste. wszyscy znamy kodeks, ale problem przejeżdżania na strzałce jest bardzo podobny do zakrętu na zielonym gdy i piesi tez mają zielone. moim zdaniem to drugie jest bardziej niebezpieczne, niż "zielona strzałka"
~(bęc)wał 4-10-2010 13:49
Dni się robią nie tylko krótsze, ale i szarsze. A piesze to bęcwały i tyle. PS. Jak idę, to kierowcy są bęcwały. Tak ma każdy.
~sonia 4-10-2010 14:24
tragicznie jest kolo ronda i na grunwaldzkiej tam sie jezdzi jak komu pasuje moze wreszcie sie tym ktos zainteresuje nie tylko przed wyborami
~TLP 4-10-2010 17:02
O w końcu biorą wzorce z dobrego miasta :) POZ*nań know how :)
~kizior 4-10-2010 17:16
A co jakiemuś leszczowi do zielonej strzałki? Jeżeli nadal nasi samorządowcy będdą tacy ambitni to niedługo wezmą się za zmiany w konstytucji! Pan Leszczyk i jemu podobni powinni jeszcze stwierdzić,że wolą żeby było lepiej niż jak miało by być gorzej.Takie stwierdzenia na pewno by się spodobały mieszkańcom naszego grodu ale zmienią też naszą rzeczywistość tak samo jak puste gadanie naszych radnych na sesjach rady miejskiej.
~ 5-10-2010 7:39
Mieli kiedyś z hukiem zlikwidować warunkowe strzałki i co?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group