Poniedziałek, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 8240
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: „Klisza pamięci” pionierów Jeleniej Góry

Piątek, 7 sierpnia 2009, 13:45
Aktualizacja: Sobota, 8 sierpnia 2009, 7:34
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: „Klisza pamięci” pionierów Jeleniej Góry
Fot. TEJO
Radio z epoki, stare kufle, katarynka, wózki, koszyki, syfon na wodę sodową i inne przedmioty codziennego użytku pojawiły się dziś na scenie Teatru im. Norwida. Będą rekwizytami w scenach rodzajowych przedstawienia przygotowywanego przez realizatorów i młodzież podczas warsztatów „Lato w teatrze”.

Młodzi ludzie wybrali sobie poszczególne przedmioty, które określą ich rolę w tym epizodzie barwnej i rozgadanej „ulicy” jeleniogórskiej w 1945 roku. Będzie to z pewnością jedna z efektowniejszych scen sztuki „Klisza pamięci”. Taki bowiem tytuł ostatecznie przyjęli realizatorzy widowiska, które będzie owocem trzynastodniowych warsztatów „Lato w teatrze” zorganizowanych przez Instytut Teatralny im. Raszewskiego w Warszawie przy wsparciu Urzędu Miasta w Jeleniej Górze.

Zanim uczestnicy imprezy poznali swoje rekwizyty wybrane przez Grażynę Tabor, ćwiczyli wcześniej już poznane epizody sztuki starając się łączyć je w całość. Źle im nie wychodzi, ale – aby wykonanie było jak najlepsze – pracy trzeba włożyć jeszcze bardzo dużo. Jacek Paruszyński wykorzystał okazję, aby uświadomić młodzieży, jak ważne jest skupienie na scenie. – Nie możecie sobie pozwolić nawet na chwilę prywatności, bo to od razu widać.

– Aktor jest trochę jak zaprogramowany dysk. Powinien sobie poszczególne czynności analizować, nawet po próbie, aby na scenie mógł czuć się swobodnie – mówił pan Jacek. Podkreślił też, że bardzo istotna jest znajomość tekstu. – „Lokomotywę” musicie umieć jak modlitwę. Wystarczy bowiem jedno potknięcie, a całość – jak w dominie – wam się posypie – uprzedził aktor Teatru Jeleniogórskiego. Tadeusz Wnuk poświęcił swoje zajęcia dopracowaniu rytmiki i wykonania wykorzystanych w przedstawieniu piosenek.

Dziś grupa promująca spektakl „Klisza pamięci” zachęci widzów XXVII Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych do obejrzenia sztuki 15 i 16 sierpnia o godz. 18 w Teatrze im. Norwida. Uczestnicy LWT zapraszają także do odwiedzenia strony www.teatrnorwida.pl, gdzie redagowany jest warsztatowy blog.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group