Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 11134
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: „Klisza pamięci” – dziś premiera!

Piątek, 14 sierpnia 2009, 15:27
Aktualizacja: Sobota, 15 sierpnia 2009, 20:11
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: „Klisza pamięci” – dziś premiera!
Fot. TEJO
Dobiegły końca warsztatowe prace tegorocznych turnusów „Lata w teatrze”. Instruktorzy zrobili swoje. Teraz czterdzieści minut na scenie będzie miała młodzież, która pokaże sztukę o nieporuszanej do tej pory na deskach tematyce przesiedleń ludności polskiej na Ziemie Zachodnie. O efekcie niemal dwutygodniowych wakacji za kulisami przekonają się jeleniogórzanie w sobotę i w niedzielę.

W ostatnim dniu przed premierą i drugim pokazem uczestnicy „Lata w teatrze” zmagali się z drobnymi problemami technicznymi, których – przy każdym spektaklu – pojawia się sporo, a niektóre „wychodzą” dopiero w finalnej fazie przygotowań.

Nie obyło się bez rozgrzewki i seansu „hipnotycznego” prowadzonego przez Grażynę Tabor. Młodzi aktorzy dwa razy zagrali tzw. przelotkę, czyli sztukę od początku do końca. W przerwie pomiędzy obydwoma wykonaniami Jacek Paruszyński i Grażyna Tabor przekazali młodzieży uwagi. Drugie „kółko” wyszło już całkiem dobrze. Jutro będzie czas tylko na jedno powtórzenie spektaklu przed premierą.

Tadeusz Wnuk, koordynator projektu „Lato w teatrze” w Jeleniej Górze podkreśla, że „Klisza pamięci” jest znacznie trudniejszym spektaklem niż ubiegłoroczna „Księga kolorów”. Tu jest konkretne odniesienie historyczne. Sporo scen ma mocną symbolikę lat powojennych, w którą młodzieży nie będzie łatwo się wczuć. Są też elementy, których w „Księdze” opartej przede wszystkim na choreografii – nie było: śpiew i tekst. Co prawda nie w formie dialogów, ale w piosenkach i wierszu.

Teatralne foyer już jest przygotowane na przyjęcie widzów jutrzejszej premiery. Czeka na nich ekspozycja zdjęć Nataszy Sołtanowicz, które powstały podczas warsztatów oraz plakaty wykonane przez młodzież. Po premierze – początek o godz. 18 i części oficjalnej organizatorzy zapraszają na projekcję 20-minutowego dokumentu obrazującego pracę w przygotowaniu do spektaklu „Klisza pamięci”. Film będzie wyświetlony na dużym ekranie w teatralnym foyer. Powtórka – w niedzielę o tej samej porze. Później druga edycja „Lata w teatrze” w stolicy Karkonoszy przejdzie do historii.

Imprezie patronuje Instytut Teatralny im. Raszewskiego w Warszawie przy udziale Urzędu Miasta Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group