Środa, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 6234
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Katastrofa Smoleńska: nie wolno tracić nadziei na prawdę

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 10 kwietnia 2012, 8:21
Aktualizacja: Środa, 11 kwietnia 2012, 8:04
Autor: RED
Fot. RED
Jego Ekscelencja biskup pomocniczy Diecezji Legnickiej ksiądz Marek Mendyk poświęcił w Bazylice Mniejszej pw. Świętych Erazma i Pankracego tablicę w hołdzie pamięci o Ofiarach Katastrofy pod Smoleńskiem. W przededniu drugiej rocznicy tej tragedii tablicę odsłonili: posłanki Zofia Czernow i Marzena Machałek oraz radny wojewódzki Tadeusz Lewandowski.

Hierarcha przewodniczył uroczystej Eucharystii koncelebrowanej w intencji tych, którzy 10 kwietnia 2010 roku zginęli w rządowym samolocie. Wśród Ofiar były najważniejsze osoby w państwie z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim z Małżonką na czele. Zginął także prezydent RP na uchodźctwie Ryszard Kaczorowski, a także duchowni, między innymi, bp polowy Wojska Polskiego ks. Tadeusz Płoski.

Hierarchę oraz przybyłych na uroczystość gości, między innymi, posłanki na Sejm RP Zofię Czernow i Marzenę Machałek, radnego Sejmiku Wojewódzkiego Tadeusza Lewandowskiego oraz radnych miejskich Jeleniej Góry przywitał ksiądz dziekan Bogdan Żygadło, który wspomniał o okazji i intencji Mszy świętej. Modlono się nie tylko o wieczność dla dusz Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, lecz także o siłę dla ich Rodzin.

W homilii ksiądz biskup Marek Mendyk nawiązał do fałszywego świadectwa zaprzeczającemu Zmartwychwstaniu Chrystusa głoszonemu przez opłaconych przez arcykapłanów strażników. Zauważył, że metody osób nieżyczliwie lub wrogo nastawionych do Kościoła niewiele się zmieniły od Jezusowych czasów. Na tym przykładzie Duszpasterz oparł refleksję tycząca Katastrofy pod Smoleńskiem. – Dwa lata po tym tragicznym wydarzeniu patrzymy na tamte chwile z innej perspektywy: fatalnych decyzji rządzących, którzy robili i robią wszystko, aby nie pozwolić na poznanie prawdy o Katastrofie. Dążą do tego, by różnymi sposobami tamte chwile wymazać z pamięci ludzi – mówił ksiądz biskup Marek Mendyk.

Hierarcha nawiązał także do planów reformy edukacji, która zakłada utworzenie “radosnej szkoły”, bezstresowej i opartej na gotowych opisach wybranych zdarzeń historycznych i pominięciu tych, które zdaniem rządzących są nieważne lub niewygodne. Dodał, że edukacja wyprana z wartości patriotycznych często neguje wartości chrześcijańskie, ponieważ jedne z drugimi są ściśle połączone. – Demokracja bez wartości to mniej lub bardziej zawoalowany totalitaryzm – powiedział Duszpasterz.

Hierarcha wyraził jednak nadzieję, której nie może zabraknąć chrześciajanom, że prawda o Katastrofie Smoleńskiej prędzej, czy później ujrzy światło dzienne, a tym, którzy dążą do obiektywnego wyjaśnienia przyczyn tragedii sprzed dwóch lat nie zabraknie odwagi i przekonania o słuszności swego dzieła.

Pod koniec Eucharystii posłanka Prawa i Sprawiedliwości Marzena Machałek odczytała list od prof. Ryszarda Legutki, europosła i długoletniego współpracownika śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Dodała też od siebie, że sama głęboko przeżyła Katastrofę Smoleńską, w której straciła wielu przyjaciół. Postać zmarłego Prezydenta RP, a także Prezydenta RP na Uchodźctwie Ryszarda Kaczorowskiego wspominał były senator PiS Tadeusz Lewandowski, radny Sejmiku Dolnośląskiego. Na wyjście zabrzmiała pieśń “Boże, coś Polskę...”

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (58) Dodaj komentarz

~Brunner 10-04-2012 8:28
Prawda jest taka, że podobno umiemy latać na drzwiach od stodoły a nie umiemy samolotami!
~tak 10-04-2012 8:35
Polska jest wolnym krajem..? w wolnym kraju prawda i uczciwość to podstawa! Kocham swój kraj, ale uwarzam, że zbyt wiele się w Polsce ukrywa prawdy, kogoś się bojimy.., a to juz nie wolność! No i nasi politycy... co oni myślą.., ja wiem co.., Myślą sobie.., Polacy, żyjcie w szczęściu, ale krótko!!! I o nic nie pytajcie!
~kiro 10-04-2012 8:53
Polską nie rządzą Polacy tylko tel aviw
~GośćJG 10-04-2012 8:55
Przepraszam ale jak po raz kolejny czytam o Smoleńsku to zastanawiam się czy nie ma innych tematów ?... Niestety dziś bardziej mnie martwi, żeby mieć dobrą pracę i mieć z czego utrzymać rodzinę niż czytanie kolejny raz o jednym i tym samym. Czy nie potrafi nikt zrozumieć, że tym ludziom nikt życia nie przywróci ? Ekspolatują ten temat do granic możliwości a nikt nie powie co zrobić aby paliwo było tańsze, praca bardziej opłacalna i co zrobić z polskimi dorgami, które się sypią... Pozdrawiam
~ORNAK 10-04-2012 8:59
PRAWDA LEŻY W BAGNIE!!!
~thetruth 10-04-2012 9:00
Fatalnie zorganizowany lot.SAMOLOT nie miał prawa nawet do startu! Stało się i się nie odstanie. Szkoda tylko, ze śmierć tylu ludzi jest wykorzystywana przez PiS do polityki. To najgorsze, co może być. W tym samolocie nie zginął tylko Św.P Lech Kaczyński ale o wiele wybitniejsi ludzie. Chciałbym by w tym dniu,wszyscy zapomnieli o podziałach i polityce, ale niestety każdy wie, jak to jest. Poprosić przyjaciół Amerykanów o nagrania i już, oni wszystko mają! Tylko czy mają w tym interes???
~ 10-04-2012 9:14
do MOCHERA: posłowie PIS-u mój drogi... na pewno nie jest z Twoich pieniędzy...
~M_ 10-04-2012 9:31
Cytując poetę .... Trzeba z żywymi naprzód iść, Po życie sięgać nowe... A nie w uwiędłych laurów liść Z uporem stroić głowę. Wy nie cofniecie życia fal! Nic skargi nie pomogą - Bezsilne gniewy, próżny żal! Świat pójdzie swoją drogą. A. Asnyk
~Do M 10-04-2012 9:40
Wiersz zupełnie nie pasuje do sytuacji. Zastanów się, dlaczego... Potrafisz?
~j/g 10-04-2012 9:42
CZY TO HISTORYCZNE WYDARZENIE DOCZEKA SIĘ TEŻ TABLICY PAMIĄTKOWEJ ? Mija 56 lat gdy 3 września 1956 W KOŚCIELE ŚW. ERAZMA I PANKRACEGO KSIĄDZ KAROL WOJTYŁA ODPRAWIŁ MSZĘ ŚWIĘTĄ – Pamiątką pobytu przyszłego PAPIEŻA w NASZYM mieście jest wpis do księgi posług kapłańskich, tzw. Liber missarum. Na szczęście strona zachowała się w całości do dziś. Jak ważna to pamiątka, świadczy chociażby fakt zaznaczenia na jej okładce numeru strony „papieskiego wpisu”. Co ciekawe, oryginalny zapis w parafialnej księdze jest jedynym jak do tej pory potwierdzonym śladem obecności przyszłego PAPIEŻA w Jeleniej Górze.
~czas 10-04-2012 10:06
jest po to aby po latach skończyły sie szaleństwa.
~socjalista 10-04-2012 10:09
j/g aleś ty durny !To trzeba by calą Poskę obwiesić.Masz dom to se go obwieś. WAŻNE to jest ;z kąd pieniądze na te fanaberie? Przez 2 lata wydano setki milion ,a mozna by było wybudować wiele mieszkań dla sierot ,ludzi starszych.Jakiż to biedny ten nasz lud.Za parę miesięcy będzie święto zmarłych i ogólny z...b z paleniem zniczy.Ochrona środowiska? Wypalone setki złotych ,po co, Dziki kraj,Może wybory jesienne coś dadzą!
~oleg 10-04-2012 10:33
prawda jest taka że bufony chciały pokazać że oni są najważniejsi i wymyślili sobie osobny lot
~Co mnie to 10-04-2012 10:51
kiedyś red. Bajor zrobił na Jelonce program nt. czy nie mamy przesyt 'Smoleńska'?! oto Radziu masz odp.
~socjalista 10-04-2012 10:58
j/g na ilu byłeś pielgrzymkach JPII?Ja na trzech,i to mi wystarczyło. Polska to jest przyjazdny kraj dla ludzi wyzutych ze wszelkich zasad mo...lnych.Chcesz żyć uczciwie to zbankrutujesz ,dasz w "łapę" istniejesz. To jest kraj Faryzejski.
~ 10-04-2012 11:26
DOLNOŚLĄZAK. Wsłuchałem się w słowa duchowego hierarchy, które przytoczył autor publikacji. Odniosłem wrażenie, że podczas tej uroczystości hierarcha z treści religijnych, które -wg mnie powinny dominować w świątyni - przeszedł na polityczną indoktrynację, utrzymaną w duchu tzw "religijno-politycznego ekumenizmu". Utwierdziło mnie to w przekonaniu, że K.K. jest nie tylko znaczącym związkiem wyznaniowym /religijnym/ ale także partią polityczną. Treść wystąpienia hierarchy to potwierdza. Czy się mylę?
~Do ~ 10-04-2012 11:33
DOLNOŚLĄZAK-a: - Bardzo Panu dziękuję za zachętę. Cyba więcej w Panu jest miłości niż w powyższych bohaterach i mówcach. Bo ja myślałem, że tylko ja tak myślę i nie chciałem zabierać głosu, by czasem ktoś z wiernych lub księży nie zaprosił mnie na grilla. Ale najsmutniejsze i najboleśniejsze jest to, że manipuluje się Słowem Bożym, by odnieść sukces w ludzkiej prawdzie. Cóż, każdy z nas odpowie za swoje słowa i czyny, a ludzie, którzy znają dobrze Biblię podwójnie. Pa! Na Sądzie Ostatecznym.
~!!!!! 10-04-2012 11:36
Dziś tv nie włączam chyba, że wieczorem na meczyk. PiSlamu nie znoszę, podzeilili naró i za to ich nie trawię!amen! PiSowe kazanie i tyle, narta
~? 10-04-2012 11:49
Skoro instytucje państwa nie potrafią należycie zadbać o wyjaśnienie przyczyn katastrofy, w której zginął Prezydent tegoż państwa, to czy należycie zadbają o Ciebie człowieku? Pomyśl o tym nim dopuścisz się krytyki tych, którzy w Twoim imieniu dopominają się prawdy.
~AF 10-04-2012 12:26
"Jego Ekscelencja biskup pomocniczy Diecezji Legnickiej ksiądz Marek Mendy" Nie wystarczyło napisać bp Mendyk?
~do PiSlamu 10-04-2012 13:23
NIGDY WYBORÓW NIE WYGRACIE! NA TRAGEDII LUDZKIEJ, DZIELĄC NARÓD ZAWSZE BĘDZIECIE TYLKO OPOZYCJĄ! CHOCIAZ NIE LUBIĘ PO TO BĘDĘ ZMUSZONY GLSOOWAĆ NA NICH! TAK JAK WIĘKOSZOŚĆ POLAKÓW , KTORA NIE TRAWII PISLAMU
~gw 10-04-2012 14:04
Kosciol robi wszystko, zeby nikt tam nie przychodzil. Jak mozna w drugi dzien Swiat Zmartwychwstania organizowac takie szopki. Zdaje sie, ze rocznica jest dzisiaj ? Mam wrazenie, ze w Polsce mamy dwa koscioly: Kosciol Rzymsko - Katolicki i Kosciol Torunsko - Smolenski. Ten pierwszy charakteryzuje sie mysleniem, a drugi obluda i nienawiscia do wszystkich, ktorzy mysla inaczej. Szkoda slow na to, co sie dzieje.
~ 10-04-2012 14:11
Miałam dopisać własny komentarz, ale autor postu z 14:04 właściwie już napisał to co ja miałam zamiar. Pozostaje tylko dopisać: Popieram!
~marecki 10-04-2012 14:16
pis to naprawdę partia typowo faszystowska - narodowosocjalistyczna z jenym nieomylny wodzem
~ObalaczMitów 10-04-2012 14:45
mit o polskich pilotach ktorzy poleca nawet na drzwiach od stodoly uwazam za obalony
~Jack Sparow 10-04-2012 14:46
Bylem tam prawie przypadkiem, naprawdę piękna uroczystość poświęcona wszystkim ofiarom-tragedii smoleńskiej, bez polityki , w nawiązaniu do Świąt Wielkanocnych,trzeba upominać się o prawdę , by nigdy nie powtórzyła się tragedia , by było jasne ,że nie damy się,ani tym ze wschodu ani z zachodu.
~Binghiman 10-04-2012 15:12
tylko SMOLEŃSK!
~ 10-04-2012 15:30
Ad. ~AF. Niestety ad vocem nijak miałoby się do Twojego postu, gdyż moje 2 komentarze redakcja usunęła. Zapewniam nie zawierały treści sprośnych i w świecie dziennikarstwa uznawanych za obelżywe. Opozycjonista Kazimierzp walczył o wolność słowa. Po 4.06.1989 rzekomo wywalczył. Niestety "Jelonkowa" redakcja oddziela - wg sobie znanych zasad - tzw. "ziarno od plew". DOLNOŚLĄZAK.
~s. 10-04-2012 15:37
Jest "prawda" jednych, jest "prawda drugich". A jak było rzeczywiście ?
~do marecki 10-04-2012 15:38
Chyba ci się inicjały partii pomyliły.
~antyPiS 10-04-2012 15:48
szaleństwo trwa..
~ 10-04-2012 16:41
złote szaty mówią same za siebie i tyle w tym temacie
~O Matko.. 10-04-2012 16:54
O Matko Boska ! Poza (fot.8)
~ 10-04-2012 17:22
Powinni taki samolot wyprodukować dla 561 osób
~... 10-04-2012 17:30
Ktoś kiedyś napisał...Jednym z przekleństw naszego życia, jednym z przekleństw naszego budownictwa państwowego jest to, żeśmy się podzielili na kilka rodzajów Polaków, że mówimy jednym polskim językiem, a inaczej nawet słowa polskie rozumiemy, żeśmy wychowali wśród siebie Polaków różnych gatunków, Polaków z trudnością się porozumiewających, Polaków tak przyzwyczajonych do życia według obcych szablonów, według obcych narzuconych sposobów życia i metod postępowania, żeśmy prawie za swoje je uznali, że wyrzec się ich z trudnością możemy.Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości. Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium. Smutne a jakie aktualne.
~ 10-04-2012 18:06
W Ceiplicach już dwa latat temu posadzono dąb pamięci upamietniający ofiary katastrofy - opiekują sie nim dzieci, które Pijarzy gromadzą na świetlicy środowiskowej. Dobrze, że ktoś myśli o wychowaniu patriotycznym.
~asd 10-04-2012 18:09
10-04-2012 16:54 | ~O Matko.. | - ja tam wolę skoki przez płotki.
~Ewa 10-04-2012 18:55
Do:" ~`tak" Najpierw naucz się poprawnej pisowni i dopiero udzielaj komentarzy./żenada/
Kamila 10-04-2012 19:28
KOŚCIÓŁ- WON OD PORUSZANIA SPRAW POLITYCZNYCH! WIARA- WON Z ŻYCIA PUBLICZNEGO DO ŻYCIA PRYWATNEGO! Tak samo jak małżeństwo- też powinno się ograniczać tylko do życia prywatnego! Przecież to chore, żeby mąż miał być wierny żonie nawet poza domem! Wystarczy, że jest mężem w domu! Ale gdy wychodzi z mieszkania - jest WOLNYM CZŁOWIEKIEM, nie jakimś zniewolonym pantoflem! Ech, ludzie... Nie da się pewnych spraw ograniczyć tylko do czterech kątów. Kościół jest od nauczania mo...lności, która jest związana nie tylko z życiem prywatnym, ale i publicznym. I tu nie chodzi o popierania jakiejś konkretnej partii, tylko o WARTOŚCI, jakie ta partia reprezentuje. Nie da się wierzyć, a jednocześnie popierać to, co z tą wiarą sprzeczne. I tylko o to chodzi z 'polityką w Kościele'. kamila_lukasiewicz@vp.pl
~Paweł fm 10-04-2012 20:06
Jeśli chodzi o mszę to prawie w całości była poświęcona tajemnicy Zmartwychwstania, a polityki nie dało się wyczuć. Wspaniała ceremonia. A o katastrofie będzie się tyle jeszcze mówić dopóty prawda nie wyjdzie na jaw.
~ 10-04-2012 21:18
Ad,~Kamila. Jak zwykle błądzisz. K.K w Polsce postrzegam nie tylko jako legalne ugrupowanie, jednoczące wyznawców określonych poglądów religijnych. Polski K.K. jest aktywny w życiu publicznym. Traktuję instytucję Kościoła jako zawoalowaną partię polityczną o szczególnej strukturze organizacyjnej. Zatem Twoje twierdzenie: "KOŚCIÓŁ - WON OD PORUSZANIA SPRAW POLITYCZNYCH", nie znajduje uzasadnienia. Kościół w naszej kulturze był zawsze obecny nie tylko w sprawach politycznych. Do dziś wyznacza standardy życia Polaków. Nawet tych, którzy z żadną religią się nie utożsamiają. DOLNOŚLĄZAK.
~do Ewy z 18:55 10-04-2012 23:05
średniowiecze, średniowiecze, średniowiecze - odsyłam do podstawówki
~e. m. 10-04-2012 23:14
Nie ma prawdy tych i prawdy tamtych- po prostu zdarzył się tragiczny wypadek. Niestety Pisowcy nie chcą tego zaakceptować i będą zatruwać życie wszystkim tym, którzy dopuszczają do siebie tę myśl. Żal słuchać tych bredni o kolejnych teoriach.
~do 21:18 10-04-2012 23:24
Kościół katolicki w Polsce to Polacy i mają prawo brać udział w życiu publicznym, które jak najbardziej ich też dotyczy. Każdy pełni jakąś funkcję w społeczeństwie i nie ogranicza się tylko do niej, bo życie publiczne jest dla wszystkich.
~Wierny tylko 11-04-2012 0:03
Ciekawe, co by było, gdyby na jeleniogórskich ulicach miasta stanął dziś Szczepan i krzyknął „Najwyższy nie mieszka w budowlach rękami uczynionych (...)"- gdy księża zamykają Najwyższego w tabernakulum - a apostoł Paweł dodał: "Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim, Ten, będąc Panem nieba i ziemi, nie mieszka w świątyniach ręką zbudowanych"???
~ksawercia 11-04-2012 8:38
Dla n...lów każda okazja jest dobra ,by nie dać o sobie zapomnieć,. Ci ,politycy ,co tak publicznie przeżywają śmierć obcych ,nie pamiętają tak mocno o swoich bliskich. Jeśli mają smutek w sercu ,to nie wyłażą z nim na ulicę i nie każą współczuć innym. Każdy za życia nosi swój krzyż. Nad każdym czuwa ,lub nie, opatrzność Boga.. A jeśli Bóg Wszechmogący o prezydencie i jego świcie zapomniał dnia 10.04 2010, że lecą ,to do kogo pretensje?
Kamila 11-04-2012 8:43
Dolnoślązaku, to Ty postrzegasz Kościół jako legalne ugrupowanie i partię polityczną, ale któż powiedział, że w tym spostrzeganiu musimy być zgodni? Ja jednak się konktetnie do Ciebie nie odniosłam i pisałam ogólnie - z użyciem często powtarzanych przez ludzi słów. Tak więc - to wcale nie moje twierdzenie, proszę potraktować to jako cytat z życia.// Panie Wierny - czy więc wyjaśni mi Pan czemu zarówno Chrystus jak i Apostołowie chodzili do świątyni na modlitwę? I czemu Sam Bóg kazał sobie wybudować świątynię? Nie, Pan nie wyjaśni- Pan tylko rzuca hasło i ucieka nie umiejąc obronić własnego zdania. Ech - czyżby Pan naprawdę odważał się twierdzić, że i Chrystus, i Apostołowie nie rozumieli prawdziwej służby Bogu, a rozumiał ją tylko Pan? Wielka jest Pana odwaga, że Pan tak twierdzi...
~Wierny tylko 11-04-2012 15:35
Do Kamili} A Chrystus jak i Apostołowie chodzili do świątyni na modlitwę? Tak? A może mi to Pani pokazać w Biblii??? Proszę pamiętać, że po zmartwychwstaniu Jezusa jest jeszcze ciąg dalszy - Dzieje Apostolskie itd. To mnie interesuje, a nie legalizm. Osobista relacja z Bogiem. Czy uważa Pani, że kościół katolicki jest oparty na Bożych zasadach?
Kamila 11-04-2012 17:00
Kościół Katolicki jest wybitnie biblijny, więc jak najbardziej - jest oparty na Bożych zasadach. Nie ma w nauce Kościoła niczego, co byłoby z Biblią sprzeczne; pojawiają się co najwyżej kwestie pośrednio na Biblii oparte -tj. takie, które są wnioskowaniem z tzw. figur biblijnych. Sprzeczności jednak nie ma, a już na pewno nie tak daleko idących, jak te Pańskie. Chwała Bogu, że Apostołowie nie popierali Pańskiej nauki, bo gdyby uważali np., że nie należy zmieniać tego świata i przekazywać mu wiary w Chrystusa, nikt by o Nim nawet nie usłyszał -również Pan, czy ja. No ale do rzeczy, bo odeszłąm od tematu... Nie wiem, co rozumie Pan przez legalizm, ale skoro już chce Pan Dzieje Apostolskie, to proszę: "Piotr zaś i Jan wchodzili do świątyni na godzinę modlitwy, dziewiątą" (Dz.3,1)
~Wierny tylko 11-04-2012 19:08
Do Kamili} Kościół farazauszy był także "wybitnie biblijny". Mówi Pani o przesłaniu, by głosić Ewangelię Jezusa Chrystusa, czyli «Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!»? I tu się zgadzam. Ale nie będę po stronie tego świata i światowej instytucji. Bo i On nie był z tego świata. Czy Pani czytała całość Dz.3, czy tylko wyrwany z kontekstu werset? I o jak świątynię chodzi. Nie mam zamiaru wdawać się w dysputy. Jeśli Panią buduje ten kościół "wybitnie biblijny" to proszę tam być. A ja zostanę przy swoim.
Kamila 11-04-2012 23:29
Panie Wierny- "Kościół faryzeuszy" BYŁ biblijny. Co Pan czyta w Biblii? "NIE PRZYNIOSŁEM ZNIEŚĆ, ale wypełnić" i "WYPEŁNIAJCIE WSZYSTKO co nakazują, ale UCZYNKÓW nie naśladujcie". Innymi słowy- nauka dobra, ale postępowanie- złe. Nie bronię zła w Kościele, nie bronię nadużyć- przeciwnie, staram się tępić. Ale NAUKA i sama instytucja jest piękna i biblijna. A Pan utożsamia Kościół z ludzkimi grzechami- a to błąd. O jaką świątynię chodzi? Sugeruje Pan niby, że duchową lub symboliczną, a nie literalną? Głoszenie Ewangelii tak, ale "światowe instytucje" już nie? Czyli rozumiem, że bez znaczenia dla Pana jest np. to, że morduje się dzieci całymi tysiącami, bo Pan nie chce sobie "ubrudzić rąk" tzw. brudną polityką i woli stać obojętnie z boku oceniając tylko zachowanie innych? Bardzo "boże" :-/
Kamila 11-04-2012 23:36
I ostatnia kwestia- nie ma Pan zamiaru wdawać się w dysputy. No oczywiście, że nie! A wie Pan czemu? Bo prawdą jest dla Pana Pańskie zdanie, a bogiem- własny rozum. I kto się z nimi nie zgadza, jest bezbożny i skalany światem. Tymczasem jednak zapomina Pan, że jest człowiekiem, nie Bogiem. I może się pomylić nawet, jeśli szczerze wierzy w to, co mówi- a wiem, że Pan wierzy. I szanuję to. Ale brak Panu nieufności względem siebie, dopuszczenia możliwości pomyłki. Z prawdą jest jak ze złotem- próbuje się ją w ogniu. Ogniem jest wystawienie poglądów na krytykę i sprawdzenie czy przetrwa, bo to złoto; czy spłonie, bo to plewy. Nie obronił się Pan w żadnej kwestii, którą podjęłam - Pana poglądy płoną w ogniu katolickiej nauki, a Pan- jakby ją zwycięsko odpierał- mówi, że nie będzie dysputować...
~socjalista 12-04-2012 9:00
Kamila> czy już zbierasz chrust na stosy? Mam pytanie ,czy w naszym mieście jest jakiś egzorcysta? Twoje wypowiedzi przypominają mi prelegentów w czasach gomułkowskich ,jeżeli reprezentujesz "ten właściwy li tylko kościół" to on jest na równi upadku.
Kamila 12-04-2012 9:34
Socjalista: Bez przesady z tymi stosami ;-) No cóż, prelegentów z czasów gomułkowskich nie pamiętam, więc trudno mi się do tego odnieść. A że Kościół jest na "równi upadku", mówi się od całych wieków. Wolter dawał Kościołowi kilkadziesiąt lat, żeby upadł całkowicie, tymczasem Wolter minął, a Kościół trwa. No cóż, egzorcystów w Jeleniej nie ma. Nasza diecezja ma dwóch egzorcystów, oboje są z Legnicy.
~socjalista 12-04-2012 10:26
Dotyczyło Francji,i upadł.
Kamila 12-04-2012 12:02
A i owszem - upadł. I pewnie dlatego potrafiono zorganizować tam- głównie przez młodzież- protest w październiku zeszłego roku (brutalnie stłumiosy przez policję) przeciw spektalkowi "O twarzy. Wizerunek Boga-Człowieka" podczas którego wizerunek Chrystusa jest bezczeszczony, aż do pojawienia się napisu: "Nie jesteś moim pasterzem" włącznie. Sztuka pojawiła się i w Polsce, ale Polaków już nie stać było na taki protest, w przeciwieństwie do upadłego francuskiego Kościoła. Również katoliccy tradycjonaliści, na czele z "przebrzydłymi lefebrystami" mają się we Francji fatalnie - ci ostatni mają tam swoje największe na świecie seminarium, choć w "katolickiej" Polsce nie ma żadnego. Taaak, straszny upadek... Może formalnie do Kościoła przynależy mniej ludzi, ale Kościół jest tam stosunkowo silny.
~KLOSS 12-04-2012 15:12
Dbają o wrak , nawet umyli w myjni w Moskwie, spryskali odczynnikiem i śladów mechanoskopijnych żadnych, tak też nic nie wskaże Tablica Mendelejewa . Tak dbają jak o Katyń , Miednoje . Po angielsku to : WSIO NORMALNA
~Kosmita 12-04-2012 15:16
tel a viv to finanse Polski. Proszę na INFO o '' Nowy Porządek Świata''

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group