Wtorek, 5 lipca
Imieniny: Antoniego, Karoliny, Marii
Czytających: 7218
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Katastrofa Smoleńska: nie wolno tracić nadziei na prawdę

Wtorek, 10 kwietnia 2012, 8:21
Aktualizacja: Środa, 11 kwietnia 2012, 8:04
Autor: RED
JELENIA GÓRA: Katastrofa Smoleńska: nie wolno tracić nadziei na prawdę
Fot. RED
Jego Ekscelencja biskup pomocniczy Diecezji Legnickiej ksiądz Marek Mendyk poświęcił w Bazylice Mniejszej pw. Świętych Erazma i Pankracego tablicę w hołdzie pamięci o Ofiarach Katastrofy pod Smoleńskiem. W przededniu drugiej rocznicy tej tragedii tablicę odsłonili: posłanki Zofia Czernow i Marzena Machałek oraz radny wojewódzki Tadeusz Lewandowski.

Hierarcha przewodniczył uroczystej Eucharystii koncelebrowanej w intencji tych, którzy 10 kwietnia 2010 roku zginęli w rządowym samolocie. Wśród Ofiar były najważniejsze osoby w państwie z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim z Małżonką na czele. Zginął także prezydent RP na uchodźctwie Ryszard Kaczorowski, a także duchowni, między innymi, bp polowy Wojska Polskiego ks. Tadeusz Płoski.

Hierarchę oraz przybyłych na uroczystość gości, między innymi, posłanki na Sejm RP Zofię Czernow i Marzenę Machałek, radnego Sejmiku Wojewódzkiego Tadeusza Lewandowskiego oraz radnych miejskich Jeleniej Góry przywitał ksiądz dziekan Bogdan Żygadło, który wspomniał o okazji i intencji Mszy świętej. Modlono się nie tylko o wieczność dla dusz Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, lecz także o siłę dla ich Rodzin.

W homilii ksiądz biskup Marek Mendyk nawiązał do fałszywego świadectwa zaprzeczającemu Zmartwychwstaniu Chrystusa głoszonemu przez opłaconych przez arcykapłanów strażników. Zauważył, że metody osób nieżyczliwie lub wrogo nastawionych do Kościoła niewiele się zmieniły od Jezusowych czasów. Na tym przykładzie Duszpasterz oparł refleksję tycząca Katastrofy pod Smoleńskiem. – Dwa lata po tym tragicznym wydarzeniu patrzymy na tamte chwile z innej perspektywy: fatalnych decyzji rządzących, którzy robili i robią wszystko, aby nie pozwolić na poznanie prawdy o Katastrofie. Dążą do tego, by różnymi sposobami tamte chwile wymazać z pamięci ludzi – mówił ksiądz biskup Marek Mendyk.

Hierarcha nawiązał także do planów reformy edukacji, która zakłada utworzenie “radosnej szkoły”, bezstresowej i opartej na gotowych opisach wybranych zdarzeń historycznych i pominięciu tych, które zdaniem rządzących są nieważne lub niewygodne. Dodał, że edukacja wyprana z wartości patriotycznych często neguje wartości chrześcijańskie, ponieważ jedne z drugimi są ściśle połączone. – Demokracja bez wartości to mniej lub bardziej zawoalowany totalitaryzm – powiedział Duszpasterz.

Hierarcha wyraził jednak nadzieję, której nie może zabraknąć chrześciajanom, że prawda o Katastrofie Smoleńskiej prędzej, czy później ujrzy światło dzienne, a tym, którzy dążą do obiektywnego wyjaśnienia przyczyn tragedii sprzed dwóch lat nie zabraknie odwagi i przekonania o słuszności swego dzieła.

Pod koniec Eucharystii posłanka Prawa i Sprawiedliwości Marzena Machałek odczytała list od prof. Ryszarda Legutki, europosła i długoletniego współpracownika śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Dodała też od siebie, że sama głęboko przeżyła Katastrofę Smoleńską, w której straciła wielu przyjaciół. Postać zmarłego Prezydenta RP, a także Prezydenta RP na Uchodźctwie Ryszarda Kaczorowskiego wspominał były senator PiS Tadeusz Lewandowski, radny Sejmiku Dolnośląskiego. Na wyjście zabrzmiała pieśń “Boże, coś Polskę...”

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (58) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group