Środa, 24 lipca
Imieniny: Kingi, Krystyny
Czytających: 11442
Zalogowanych: 64
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Karkonosze światowym centrum Polonusów

Sobota, 21 września 2013, 7:46
Aktualizacja: Niedziela, 22 września 2013, 7:44
Autor: Angela
Jelenia Góra: Karkonosze światowym centrum Polonusów
Fot. Angela
Po raz pierwszy w historii Zimowe Igrzyska Polonijne odbędą się w Karkonoszach! Dotychczas ich gospodarzami były Tatry i Beskidy. To oznacza, że w lutym 2014’ do Jeleniej Góry zjedzie niemal tysiąc sportowców z całego świata i kilka tysięcy turystów, którzy przez cały tydzień (od 26.02) będą korzystać z naszej bazy noclegowej i gastronomicznej. Władze miasta już szykują dla nich niespodziankę. Jaką?

Wiadomość o powierzeniu organizacji XI Zimowych Igrzysk Polonijnych stolicy Karkonoszy oficjalnie przekazali wczoraj (20.09), w dniu Międzynarodowego Dnia Turystyki, prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła i przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Jerzy Pokój. Konferencja, nie bez powodu odbyła się w Hotelu Cieplice.

- Po raz pierwszy udało się przekonać organizatorów, że Kotlina Jeleniogórska jest świetnym miejscem do przeprowadzenia zawodów w dziewięciu dyscyplinach. Odbędą się one w Jeleniej Górze, Karpaczu i Szklarskiej Porębie, przy czym wioską olimpijską będzie właśnie Jelenia Góra – Cieplice - mówił Jerzy Pokój, przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

O korzyściach płynących z takiej imprezy przekonywał prezydent Marcin Zawiła.

- Przede wszystkim jest to dla naszego regionu ogromna reklama, której nie da się przeliczyć na żadne pieniądze – mówił. – Impreza będzie transmitowana na cały świat. Do nas przyjadą potencjalni inwestorzy, którym będę mógł nie tylko wręczyć ofertę inwestycyjną, ale przede wszystkim pokazać możliwości naszego regionu. Ponadto zjadą tu turyści, którzy będą mogli zobaczyć piękno tego miejsca, w tym nowootwarte trasy w Sobieszowie, czy istniejące w Jagniątkowie. Jest to ogromna szansa i możliwość popularyzacji Karkonoszy mobilnej turystycznie grupie Polonusów. Co więcej te około tysiąc osób przez cały tydzień będzie korzystało z naszej bazy hotelowej i gastronomicznej – dodał Marcin Zawiła.

Organizacja takiej imprezy nie będzie łatwa, bowiem jej poziom jest naprawdę bardzo wysoki. Władze miasta mają już jednak pomysł jak oczarować gości.

- Chcę by Olimpiada Polonijna zbiegła się z tegorocznym Festiwalem Światła – mówił prezydent Marcin Zawiła. - Poza tym przygotujemy całą gamę imprez sportowych i kulturalnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych, będzie to więc cały tydzień wielkiego świętowania i rekreacji, ale o szczegółach nie będę jeszcze mówił, by zachować odrobinę tajemnicy tego święta – dodał prezydent.

Igrzyska będą kosztowały Jelenią Górę, Karpacz i Szklarską Porębę około 200 tys. zł. Samorząd Województwa Dolnośląskiego wyłoży około 400 tys. zł.

Władze miasta przekonują jednak, że to żadne koszty, w stosunku do korzyści płynących dla regionu. W tej imprezie władze miasta i województwa upatrują bowiem ożywienia turystyki, a przede wszystkim rozwoju bazy hotelowej, głównie w stolicy Karkonoszy. Dla porównania, obecnie Jelenia Góra ma około dwóch tysięcy miejsc hotelowych, a Karpacz – 14 tysięcy.

- Ta baza cały czas się powiększa i rozmawiamy z kolejnymi inwestorami zainteresowanymi budową hoteli – mówił prezydent M. Zawiła. - W tym roku oddany do użytku został zmodernizowany i rozbudowany, również o nowoczesne SPA, Hotel Cieplice, Henryka Kozieli, w którym jesteśmy (267 miejsc noclegowych). 17 października odbędzie się przetarg na działkę naprzeciwko obiektu Agat, gdzie firma z Warszawy chce budować hotel o kubaturze podobnej do Agatu. W Sobieszowie nowy inwestor rozpoczął grodzenie terenu, na którym zobowiązał się wybudować hotel z basenami wewnątrz i na zewnątrz – wyliczał prezydent.

Impreza, której inspiratorami są Senat RP i Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” odbędzie się w od 26.02 do 01.03.2013 roku. Termin Igrzysk został tak ustalony, by chętni mogli wziąć udział w Biegu Piastów, który odbędzie się w kolejnym dniu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (27)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz koleją?

Oddanych
głosów
460
Tak, często
15%
Czasami
46%
Nigdy
9%
Nie, wolę autobus
3%
Nie, bo mam samochód
27%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Ile wody powinniśmy pić w ciągu doby?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Ciekawe miejsca
Tylko dla wytrwałych: Karkonosze w 1 dzień
 
Aktualności
Pełnia w Karkonoszach. Czy komuś przeszkadza księżyc?
 
Aktualności
Z Jeleniej Góry w Himalaje
 
Turystyka
Z taśmy do kolejki
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group