Sobota, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 6070
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Karkonosze na eksport do Bawarii

Sobota, 24 listopada 2007, 12:05
Aktualizacja: 15:19
Autor: AGA
JELENIA GÓRA: Karkonosze na eksport do Bawarii
Fot. Archiwum
Artyści plastycy z Jeleniogórskiego zaprezentowali swoje prace w Bambergu. Wystawę zorganizowano w siedzibie tamtejszego starostwa, z którym od końca lipca 2007 roku łączą nasz powiat partnerskie stosunki. Realizują się one nie tylko poprzez sztukę, ale także wymierną pomoc Niemców dla szpitala Bukowiec w Kowarach.

Ekspozycję przygotowała dyrektor wydziału kultury i sportu w starostwie Bambergu, Renate Kühhorn przy współpracy z wiceprzewodniczącym rady powiatu jeleniogórskiego Markiem Mikrutem.

Naszych artystów reprezentował Jerzy Jakubów, absolwent PLSP im. A. Kenara w Zakopanem, który w tym roku obchodzić będzie 30–lecie pracy artystycznej oraz Roman Trychubczak – malarz i grafik, którego prace oglądano również w tym roku w Jagerspris (Dania), Fügen (Austria) i Kamieniu Pomorskim. W wystawie swe prace przedstawiają również Bartosz Burgielski, Joanna Kanonowicz, Stanisław Kanonowicz, Agnieszka Nasiłowska, Anna Waraszko i Milena Włodarczyk.

17 listopada przy dźwiękach kwartetu muzyki dętej uczniów miejscowej szkoły muzycznej, w imieniu własnym i władz powiatu Bamberg oraz Landu Bawarii wystawę otworzył dr Günther Denzler – starosta i szef rady powiatu Bamberg.

Wśród wielu zaproszonych gości obecni byli starosta jeleniogórski, Jacek Włodyga, Marek Mikrut oraz Kazimierz Raksa, dyrektor wydziału oświaty kultury i zdrowia starostwa jeleniogórskiego. W uroczystości uczestniczyła również delegacja artystów z Austrii ze Stowarzyszenia Artystycznego – Kultur Initiative Fügen (Tyrol), na czele z jej prezesem Aloisem Eberharterem, który pomógł w transporcie prac wystawianych przez naszych artystów w Tyrolu.

– Wystawa w Bambergu, jak podkreślił Günther Denzler, to namacalny dowód rozpoczętej współpracy kulturalnej między naszymi powiatami – mówi Marek Mikrut. Władze Bambergu już wcześniej wspierały Powiatowe Centrum Zdrowia przekazując na jego ręce sprzęt dużej wartości potrzebny dla Szpitala Bukowiec.

– Pierwsze kroki we współpracy pomiędzy naszymi powiatami zostały poczynione i mamy nadzieję, że niebawem usłyszymy więcej o efektach umowy o współpracy podpisanej w lipcu bieżącego roku w Ebrach (k. Bambergu) w obecności Konsula Generalnego RP w Monachium – Elżbiety Sobótki, władz Landu Bawarii i powiatu Bamberg oraz władz powiatu jeleniogórskiego – dodaje Marek Mikrut.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group