Poniedziałek, 20 maja
Imieniny: Aleksandra, Bazylego
Czytających: 7695
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Karkonoskie Inicjatywy Obywatelskie o problemach regionu

Wtorek, 27 sierpnia 2019, 6:21
Aktualizacja: Środa, 28 sierpnia 2019, 11:32
Autor: KSON
KIO, czyli Karkonoskie Inicjatywy Obywatelskie, jest ruchem obywatelskim otwartym na wszelkie inicjatywy mieszkańców, które przyczynić się mogą do rozwoju subregionu jeleniogórskiego i Dolnego Śląska ze szczególnym uwzględnieniem miasta Jelenia Góra i powiatu jeleniogórskiego, czyli Kotliny Jeleniogórskiej – mówi Ryszard Czosnyka.

KIO odnosi się zawsze do problemów poprzez poszukiwanie metod ich rozwiązywania w duchu zgody, partnerstwa i ponadpartyjnego widzenia spraw.

W swoich działaniach KIO koncentruje się zawsze na problemach a nie personaliach. Dla tego jego sygnatariuszami są osoby o szczególnym doświadczeniu i umiejętnościach koncyliacyjnego postrzegania i rozwiązywania problemów.

Sygnatariusze KIO reprezentując poza doświadczeniem życiowym, zawodowym i społecznym znajomość społeczno-gospodarczych realiów regionu dzielą się swymi uwagami i propozycjami również ze społecznością Kotliny Jeleniogórskiej informując o tym także parlamentarzystów, samorządowców i lokalne media.
W ramach konsultacji poszczególnych problemów sygnatariusze KIO wspierani są opiniami ekspertów poszczególnych dziedzin.

W roku 2019 uznano za priorytetowe kierunki działań:

- zbieżność polityki regionalnej Kotliny Jeleniogórskiej z kierunkami podejmowanymi przez samorząd wojewódzki oraz władze wojewódzkie i centralne
- problem demograficzny miasta a szczególnie wyludnianie, starzenie się społeczeństwa, odpływ młodych ludzi i inwestowania przez zamożniejszych mieszkańców w budownictwo mieszkaniowe i przemysłowe poza terenem Kotliny
- komunikacja z Kotliną Jeleniogórską zarówno kolejowa jak i drogowa z rozwojem kolei śródmiejskiej włącznie
- dostępność do usług medycznych i zmierzenie się z brakiem lekarzy i pielęgniarek, kontraktacja NFZ z placówkami z terenu Kotliny Jeleniogórskiej, problem wzmocnienia Szpitala Jeleniogórskiego, kształcenie personelu medycznego.
- zanieczyszczenie środowiska – smog i wykorzystanie źródeł termalnych
- inteligentny system informacji i usług turystycznych spójny dla całej Kotliny Jeleniogórskiej i Sudetów Zachodnich
- modernizacja i remonty dróg powiatowych wewnątrz Kotliny Jeleniogórskiej
- rozwój budownictwa komunalnego, w tym budownictwa chronionego
- edukacja, a szczególnie szkolnictwo zawodowe, jego jakość i dostosowanie do potrzeb rynku, szkolnictwo zawodowe średnie i problemy wyższych uczelni związane z brakiem studentów
- atrakcyjność inwestycyjna miasta w zakresie budownictwa mieszkaniowego traktowana jako motywacja dla osiedlania się na terenie miasta specjalistów różnych branży.

Ważnym elementem staje się zatem zainteresowanie wszystkich sił społecznych i politycznych rozwiązywaniem problemów kolejnych zidentyfikowanych dziedzin życia, a jako pierwszy z nich wskazano potrzebę ścisłej współpracy wszystkich jednostek samorządu terytorialnego z kierunkami działań władz wojewódzkich i rządu.

Niewątpliwie najistotniejszym elementem dla mieszkańców Kotliny Jeleniogórskiej jest problem demograficzny, a szczególnie starzejące się społeczeństwo w kontekście fatalnego dostępu do specjalistycznych usług medycznych.

Zauważyć trzeba, iż komunikacja społeczna pomiędzy tzw. władzą a społeczeństwem jest niedostateczna i w trosce o poprawę społecznego dialogu KIO zamierza wykorzystać społeczne medium jakim jest działające od ponad roku Radio KSON. Wydawca Radia – Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych ostatnio został beneficjentem projektu Narodowego Instytutu Wolności pn „Przez media do stabilności, bezpieczeństwa i integracji we wszystkich aspektach życia” uzyskując dotację na rozwój i poprawę komunikacji społecznej co spowoduje jego dynamiczny rozwój i diametralny wzrost słuchalności.

W wyniku porozumienia z wydawcą i redakcją Radia KSON KIO inicjuje cykl audycji mających charakter rozmów o regionie. Pierwsza z nich pt. „Prosto z mostu” odbędzie się już we wrześniu, a zaproszeni zostali do niej samorządowcy: radni Rady Miasta Jeleniej Góry, radni Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, starosta powiatowy i prezydent Jeleniej Góry. W ciągu godzinnej retransmitowanej audycji samorządowcy, w drodze moderowanej przez dziennikarza dyskusji, zaprezentują swoje opinie, propozycje i priorytety. Audycja będzie również retransmitowana przez Karkonoską Telewizję Integracyjną, a wysłuchać i oglądnąć ją będzie można m.in. na www.kson.pl, www.radiokson.pl, YouTube – Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych i linki do audycji na fb KSON oraz fb Radio KSON. Zaprosiliśmy również do obserwacji tej pierwszej z cyklu debaty „Prosto z mostu” pozostałe media.

Jeżeli chcielibyście Państwo zadać naszym Gościom pytania prosimy o ich przesyłanie na adres: e-mail radio@kson.pl.

KIO wykorzystując medium Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych KSON zamierza w/w audycję prowadzić cyklicznie w zależności od potrzeb.

Twoja reakcja na artykuł?

1
33%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
67%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
438
Puzyńska Katarzyna
35%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
34%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Wysłali oferty do 100 najbogatszych Polaków
 
112
Kolizje głównie... przed przejściem
 
Kultura
Ogień w Cieplicach
 
Inne wydarzenia
Fantastyczna walka i zabawa w SP 10 [WYNIKI]
 
Kultura
Juwenalia – elektroniczna sobota
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group