Sobota, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 4745
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Karkonoskie cuda na jeleniogórskim rynku

Piątek, 9 września 2011, 18:32
Aktualizacja: 18:36
Autor: Angela
Jelenia Góra: Karkonoskie cuda na jeleniogórskim rynku
Fot. Angela
85 przedsiębiorców, w tym 69 z Polski i 16 z Czech zjechało dzisiaj do Stolicy Karkonoszy na IX Wystawę Produktów Regionalnych „Wyprodukowane pod Śnieżką”. Wśród nich znaleźli się zarówno rzemieślnicy i producenci żywości czy odzieży ekologicznej, jak i właściciele gospodarstw agroturystycznych oraz artyści.

Już od godziny 11.00 plac Ratuszowy zmienił się w jeden wielki jarmark najrozmaitszych produktów wytworzonych w miejscowościach z okolic Karkonoszy. Wśród nich znalazły się m.in. przepiękne bukiety pani Haliny z „Dekoratorni Halinki” tworzone z niezwykłą fantazją.

- Kwiaty są moją pasją, przede wszystkim te naturalne, z których po prostu uwielbiam robić różne kompozycje. Do każdego bukietu wkładam odrobinę wyobraźni, fantazji, i czegoś wyjątkowego, staram się łączyć wszystko to, co stworzyła natura. U mnie każdy znajdzie coś dla siebie. Robię wystroje do ogrodów, mieszkań, kościołów, wiązanki ślubne i okolicznościowe i wiele innych – mówi pani Helena Kopczyk, której stoisko cieszyło się ogromnym zainteresowaniem nie tylko oglądających, ale również kupujących.

Jan Wójcik z Piechowic przyjechał do Jeleniej Góry z całą gamą miodów oraz złotym medalem za wzorową pasiekę Dolnego Śląska. Zenon Rudnicki z Dobkowa koło Świerzawy reprezentował Krainę Wygasłych Wulkanów i przyjechał z ceramiką dekoracyjno - użytkową z gliny.

- Wszystko robione jest ręcznie, wzory są trudne do odtworzenia, czasami jeden przedmiot robi się pięć minut, inny pół dnia, jednak jest to nasza pasja – wyznał pan Zenon.

Magdalena Sienkiewicz ze Szklarskiej Poręby zaprezentowała całą gamą przeróżnej i niezwykłej biżuterii z różnego rodzaju szkła.
- Moja firma skończyła już rok. Jestem absolwentką Wyższej Szkoły Rzemiosł Artystycznych, a to co robię jest jednocześnie moją pasją i pracą, całe życie coś „dłubię”. Biżuteria tworzona jest ze szkła weneckiego i dmuchanego. Jest to też mozaika szklana czy szkło formowane na palnikach. Moje produkty są w bardzo przystępnych cenach, więc każdy znajdzie coś dla siebie – mówi pani Magdalena.

Irena Wydra z Proszówki przywiozła rzeźby, niezwykłe koszyczki czy dzbanki origami, serwetki czy wyszywane torebki.
- Zawsze mnie to pasjonowało, ale kiedy pracowałam, nie miałam na to czasu. Teraz jestem emerytką i całymi dniami mogę nad tym siedzieć. Koszyczek robiłam całe trzy dni, ale jest to dla mnie ogromna przyjemność, robię to co lubię – mówi.

Na jeleniogórski Rynek dotarli również Barbara i Jan Dziewaczyńcy z pasieki wędrownej z okolic Głogowa.
- Mamy wozy wędrowne i jeździmy po trzech województwach, tam gdzie są dobre i duże pożytki. Dzisiaj zapraszamy gości wystawy na degustację miodu – mówiła pani Barbara.
Byli też wystawcy z Czech, którzy sprzedawali swoje produkty, w tym świece, miody, biżuterię i wiele innych. Imprezę uświetniały występy zespołów ludowych oraz wielopokoleniowa kapela Janicki z Czernego Boru, która kultywuje stare tradycje swoich dziadów i pradziadów, w tym muzykę i stroje. O godzinie 14.30 odbyło się wręczenie statuetek za najciekawsze produkty karkonoskie, o godz. 15.00 rozpoczęła się „Barejada”, a o 20.00 w regionalnym centrum kultury przy ul. Bankowej rozpocznie się przedstawienie czeskiego zespołu „Krwawy Roman”. O tym przeczytacie już Państwo w kolejnych artykułach.

Całość z niezwykłym wdziękiem i humorem poprowadził Andrzej Marchowski - „Wesoły Romek”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
195
Jest nowy
9%
1-5 lat
12%
5-10 lat
18%
10-20 lat
44%
pow. 20 lat
17%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
112
Wypadek w Podgórzynie
 
Aktualności
Gruzu coraz więcej
 
Aktualności
O niepełnosprawnych
 
Aktualności
Lodowisko na Mikołaja
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group