Niedziela, 2 października
Imieniny: Dionizego, Sławomira
Czytających: 7342
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Karkonoski Park Narodowy z podwójną kontrolą (foto)

Środa, 16 marca 2016, 8:25
Aktualizacja: Czwartek, 17 marca 2016, 8:15
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Region: Karkonoski Park Narodowy z podwójną kontrolą (foto)
Fot. Użyczone
Wraz z opadami śniegu, w Karkonoskim Parku Narodowym nasiliły się jazdy narciarzy oraz skuterów śnieżnych w miejscach niedozwolonych. Dlatego wzmożone zostały polsko – czeskie patrole straży parku. – Za jazdę na nartach poza wyznaczonymi szlakami można zapłacić mandat w wysokości 500 zł, a w przypadku odmówienia jego przyjęcia sprawa kończy się w sądzie – ostrzega komendant straży KPN Włodzimierz Zieliński.

- Do tej pory warunki pogodowe nie sprzyjały narciarzom, ale w ostatnim czasie spadło więcej śniegu i znów zaczęliśmy spotykać ludzi jeżdżących poza przeznaczonymi do tego szlakami – mówi Włodzimierz Zieliński. – Przypominamy, że jest to wykroczenie karane grzywną. Podczas takich zjazdów dochodzi bowiem do niszczenia przyrody Karkonoskiego Parku Narodowego. W związku z tym, że narciarze często jeżdżą przy granicy państwa, patrole prowadzone są wspólnie ze strażnikami z czeskiego KRNAP. Gdyby patrole były prowadzone osobno przez polską i czeską stronę, osoba popełniająca wykroczenie mogłaby skutecznie uniknąć kary przejeżdżając na drugą stronę granicy, bo polscy strażnicy nie mają prawa działać na terenie Czech i odwrotnie – wyjaśnia komendant.

A jak mówi dyrektor KPN Andrzej Raj, park jest jeden i problemy w nim dla Polski i Czech są wspólne.
- Zimą dochodzi do dewastacji przyrody przez narciarzy i osoby jeżdżące skuterami śnieżnymi, w okresie letnim – przez zbieraczy jagód i cyklistów. Przez cały rok natomiast dochodzi do zanieczyszczania parku – wymienia Andrzej Raj. – Stąd potrzeba wspólnych patroli, które są prowadzone przez cały rok i nasilają się w okresach zwiększonego zagrożenia wykroczeniami. - Wspólne działanie w układzie transgranicznym jest bardziej efektywne i skuteczne. Poza tym odkąd z Karkonoskiego Parku Narodowego wycofała się straż graniczna, jest to jedyna służba kontrolująca ruch turystyczny – dodaje dyrektor KPN.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (29)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group