Sobota, 26 września
Imieniny: Łucji, Justyny
Czytających: 5420
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karkonoski Klaster Energii w elicie

Wiadomości: Region
Poniedziałek, 11 czerwca 2018, 7:33
Aktualizacja: 19:34
Autor: WAC
Fot. WAC
W Pałacu w Bukowcu odbyło się posiedzenie Rady Karkonoskiego Klastra Energii. Miało ono szczególny charakter, gdyż było pierwszym po przyznaniu mu Certyfikatu Pilotażowego Klastra Energii z Wyróżnieniem za pionierskie przedsięwzięcia w sektorze energetyki rozproszonej. Certyfikat przyznał 9 maja 2018 r. Minister Energii.

Do pierwszego konkursu dla klastrów energii zgłoszono 115 wniosków, z których 70 przeszło pozytywnie pierwszy etap oceny formalnej i zakwalifikowało się do oceny merytorycznej. Ministerstwo Energii przyznało 33 Certyfikaty Pilotażowego Klastra Energii. 10 najlepszych otrzymało certyfikat z wyróżnieniem. W tym elitarnym gronie znalazł się Karkonoski Klaster Energii

Przyznanie certyfikatu jest niejako podsumowaniem dwuletniej pracy nad zawiązaniem i określeniem ram funkcjonowania KKE.

Przypomnijmy. Porozumienie ustanawiające KKE 4 kwietnia 2017 r. zawarły: Związek Gmin Karkonoskich, reprezentujący interesy siedmiu gmin powiatu jeleniogórskiego: Karpacz, Kowary, Mysłakowice, Podgórzyn, Szklarska Poręba, Piechowice, Jeżów Sudecki, TAURON Ekoenergia sp. z o.o. (koordynator klastra), Karkonoskie Centrum Gospodarki Odpadami, Green Energy Power, „Poltegor – Instytut” - Instytut Górnictwa Odkrywkowego we Wrocławiu, Instytut Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych im. Włodzimierza Trzebiatowskiego Polskiej Akademii Nauk z siedzibą we Wrocławiu.

Główne cele KKE to: stworzenie samobilansującego się obszaru sieci elektroenergetycznej, rozwój energetyki odnawialnej, zapewnienie niezawodności dostaw oraz niskich cen energii i usług dystrybucyjnych, poprawa lokalnego bezpieczeństwa energetycznego, wsparcie gospodarki niskoemisyjnej

W trakcie ostatniego posiedzenia Rady KKE w obradach, poza przedstawicielami członków, brali udział: Agnieszka Przesmycka – starszy specjalista w Departamencie Energii Odnawialnej, Rozproszonej i Ciepłownictwa Ministerstwa Energii oraz Roman Gabrowski – prezes zarządu TAURON Ekoenergia. Dyskutowano o dotychczasowej współpracy oraz o kierunkach dalszego rozwoju klastra. Podjęto też decyzję o przyjęciu kilku nowych członków do klastra m.in. Gminy Janowice Wielkie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

Arno 11-06-2018 8:40
Wszystko fajnie, ale dlaczego jest tam udział Tauronu?? Nowe firmy pozyskujące energię odnawialną powinny trzymać się jak najdalej od współpracy z tą firmą, która obecnie jest monopolistom(z kilkoma innymi) i łupi swoich klientów. Chodzi chyba o to, żeby produkując energię z niezależnych i łatwo dostępnych żródeł, uwolnić się i uniezależnić od ich monopolu. Ja rozumiem, że Tauron widzi w perspektywie dla siebie zagrożenie, z powodu uniezależniania się ich odbiorców, dlatego też wciska się na siłę do takich przedsięwzięć i próbuje w dalszym ciągu trzymać łapę na rynku sprzedaży energii. Na to nie powinno być zgody!
~Taaaaa 11-06-2018 10:12
do: Arno (8:40)
Dokładnie!
~intersujące 11-06-2018 12:28
dobra uwaga co do TAURONA, chyba że nie będzie odbiorcą wytworzonego prądu, ciekawa byłaby ocena prawnika czy podjęte decyzje będą wiążące oraz czy ktoś nie podważy tego że jest tu konflikt interesów sam produkuję i sobie sprzedaję po drugie dlaczego tu nie ma Jeleniej Góry??? następny pomysł jak z wysypiskiem śmieci??? Jelonka za wszystko zapłaci czyli mrówka rządzi słoniem zabawne prawda?
~Anonim+ 11-06-2018 13:20
KKE to chyba jedno z wielu towarzystw "wzajemnej adoracji", czy tak na prawdę ma jakieś wymierne wyniki (jakie?) w propagowaniu energii odnawialnej? Znajduję pewną prawidłowość: im dłuższa i bardziej "naukowa" nazwa, tym mniejszy zakres ostatecznego działania. Przecie Polska węglem stoi i póki co, nic tego nie zmieni!!!
~__..__ 11-06-2018 17:52
Co do TAURONa--- przecież w klastrze musi być podmiot z K O N C E S J Ą na obrót energią elektryczną! więc kto inny niby taką ma/otrzyma jak nie spółka energetyczna, której nie trzeba od podstaw uczyć rynku.
Arno 12-06-2018 8:22
do: ~__..__ (17:52)
To jest właśnie to o czym piszę. Cwaniactwo Taurona polega na użyciu jakiegoś wydumanego argumentu "nie do przeskoczenia", po to żeby się wcisnąć w takie przedsięwzięcie. K O N C E S J A na obrót energią elektryczną nie zawsze jest potrzebna, a jeżeli jest, to można ją uzyskać po spełnieniu określonych warunków, bez ŻADNEGO udziału Taurona. Tak jak napisałem, to są przebiegłe sztuczki tej firmy, żeby nie zostać w przyszłości bliższej lub dalszej wywalonej z rynku. Ich rozbójnicze, obecne ceny energii i przesyłu generują więcej niż przyzwoite zyski, które pozwalają im na kosztowne a...lizy i próby utrwalenia obecnego stanu rzeczy, co w dalszej perspektywie i tak im się nie uda z racji tworzących się naturalnych możliwości rozproszenia pozyskiwania i wykorzystania energii elektrycznej. Tylko pytanie do członków klastra: po co im w tym pomagać???
~Wilek 12-06-2018 0:11
Fajnie jest poczytać opinie tych, którzy pojęcia nie mają o sprawie. Tauron Ekoenergia to wytwórca energii odnawialnej a nie spółka obrotu z koncesją - nie mylić z innymi Tauronami. Ja jestem z branży i coś tam wiem, i może dlatego nie potrafię sobie wyobrazić przyszłości tylko z lokalnym bilansowaniem wytwarzania z konsumpcją energii i likwidacją sieci przesyłowej i części dystrybucyjnej.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group