Piątek, 7 października
Imieniny: Marii, Marka
Czytających: 6782
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Karkonoska nagroda literacka – II edycja

Sobota, 12 czerwca 2021, 8:03
Autor: WAC
Jelenia Góra: Karkonoska nagroda literacka – II edycja
Fot. WAC
Przy siedzibie rektoratu Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej odbyła się wczoraj (11.06) konferencja prasowa, poświęcona przygotowaniom do II edycji Karkonoskiej Nagrody Literackiej.

Karkonoska Nagroda Literacka ma na celu uhonorowanie twórców indywidualnych, organizacji, instytucji za wybitne osiągnięcia w dziedzinie literatury, związane z literaturą, kulturą i sztuką Śląska, które odznaczają się szczególną wymową humanitarną, służą duchowi porozumienia i przyczyniają się do wzbogacania życia literackiego regionu.

Przypomnijmy, że laureatem pierwszej edycji KNL był reportażysta Filip Springer, który spopularyzował tragiczną historię Miedzianki. Nagroda Specjalna trafiła do tłumaczki Lisy Palmes, która przełożyła na język niemiecki debiut literacki F. Springera pt. „Miedzianka – historia znikania”.

Nagrodę przyznaje Stowarzyszenie Pielęgnowania Kultury i Sztuki Śląska (VSK) wraz z Karkonoską Państwową Szkołą Wyższą w Jeleniej Górze przy wsparciu Saksońskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Partnerem jest Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego. Kandydatury do wyróżnienia mogą być zgłaszane do 30 września przez każdego mieszkańca Wolnego Państwa Saksonii i Śląska. Oceny dokona jury w składzie: dr Jens Baumann (Ministerstwo Spraw Zagranicznych Saksonii), dr Magdalena Gebala (Niemieckie Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej), Sven-Alexis Fischer (Stowarzyszenie Pielęgnowania Kultury i Sztuki Śląska), prof. dr Lucjan Puchalski (Uniwersytet Wrocławski), Christopher Schmidt-Münzberg (przewodniczący VSK), dr Józef Zaprucki (Karkonoska Państwowa Szkoła Wyższa w Jeleniej Górze i Stowarzyszenie Pielęgnowania Kultury i Sztuki Śląska). Uroczysta ceremonia wręczenia Karkonoskiej Nagrody Literackiej o wartości 3 tysięcy euro będzie miała miejsce 12 grudnia 2021 roku w auli KPSW.

Publikacja - aby wziąć udział w konkursie - nie musi być wydana na Śląsku, jednak swoją tematyką musi nawiązywać do Śląska – mówi przewodniczący jury Karkonoskiej Nagrody Literackiej dr Józef Zaprucki. - W tym roku rozszerzyliśmy zakres tej nagrody również na sztukę. Oznacza to, że do wyróżnienia mogą być zgłaszani malarze i rzeźbiarze oraz humaniści, badacze, którzy zajmują się Śląskiem. Przy ocenie zgłoszonych kandydatur będziemy zwracać uwagę na jakość prac i ta jakość, którą uznamy za najwyższą będzie predestynować danego twórcę do otrzymania tej nagrody.

Twoja reakcja na artykuł?

6
75%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
13%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
13%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group