Piątek, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 6367
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Kapsuła czasu w "zameczku"

Czwartek, 20 maja 2021, 8:06
Aktualizacja: 8:18
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Kapsuła czasu w "zameczku"
Fot. Przemek Kaczałko
Trwa remont zabytkowej willi Maxa Erfurta na Zabobrzu. Wczoraj (19.05) w iglicy wieży tzw. "zameczku" zdeponowano przedmioty, które mają przyszłym pokoleniom opowiedzieć o naszych czasach.

W kapsule znalazły się m.in. flaga i znaczek Jeleniej Góry, maseczka i komin na znak czasów pandemii, plakat z nazwiskami i zdjęciami radnych obecnej kadencji czy pendrive z nagraniem prezydenta miasta.

To historyczna chwila. Chcemy powiedzieć tym, którzy będą po nas co działo się w 2021 roku i poprzednich - wkładamy rzeczy, które mówią o naszych czasach - powiedział Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.

Podczas remontu "zameczku", przy demontowaniu kopuły wieży, w iglicy nie znaleziono pamiątek po dawnych czasach. W budynku głównym odkryto jednak dawne freski, które mają być zachowane.

Sama iglica zostanie zamontowana na konstrukcji dachu, a następnie dach na wieży - w ciągu najbliższych dwóch tygodni - zapewnia Piotr Lulek, inżynier budowy z LK Invest. - Akcja przy pomocy dźwigu będzie trwała cały dzień, to skomplikowana operacja - zaznaczył przedstawiciel wykonawcy.

Na terenie zespołu pałacowo-parkowego kończą się prace przy remoncie altanki. Kończą się też prace rozbiórkowe i wykonawca wkrótce rozpocznie etap renowacji, prace nad elementami konstrukcyjnymi, oczyszczanie elewacji, naprawę dachu.

Wykonawcą zadania jest konsorcjum wrocławskich firm: LK INWEST sp. z o.o. i KB INWEST sp. z o.o., które zaproponowały cenę 9 492 128,66 zł. Inwestycja ma być wykonana do 30 września 2022 roku. Po remoncie do XIX-wiecznego zespołu pałacowo-parkowego przeniesie się Osiedlowy Dom Kultury. Obecnie placówka kulturalna wynajmuje pomieszczenia od Jeleniogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej (jak informował pod koniec 2019 roku prezydent Jerzy Łużniak, roczny koszt wynajęcia obiektu w kiepskim stanie to dla Miasta ok. 360 tys. zł).

Dawna willa Maxa Erfurta ulegała degradacji odkąd od Politechniki Wrocławskiej przejęło ją Miasto Jelenia Góra. Wyremontowano dach, a w 2019 roku MPGK za kwotę ok. 200 tys. zł uporządkowało teren parku przy willi. Władze miasta trzykrotnie bezskutecznie ubiegały się o dofinansowanie na remont obiektu. W 2020 roku udało się pozyskać dofinansowanie na remont oraz wyłonić wykonawcę.

Twoja reakcja na artykuł?

14
42%
Cieszy
5
15%
Hahaha
2
6%
Nudzi
1
3%
Smuci
1
3%
Złości
10
30%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group