Czwartek, 21 września
Imieniny: Jonasza, Mateusza
Czytających: 10924
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Kapsuła czasu w "zameczku"

Czwartek, 20 maja 2021, 8:06
Aktualizacja: 8:18
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Kapsuła czasu w "zameczku"
Fot. Przemek Kaczałko
Trwa remont zabytkowej willi Maxa Erfurta na Zabobrzu. Wczoraj (19.05) w iglicy wieży tzw. "zameczku" zdeponowano przedmioty, które mają przyszłym pokoleniom opowiedzieć o naszych czasach.

W kapsule znalazły się m.in. flaga i znaczek Jeleniej Góry, maseczka i komin na znak czasów pandemii, plakat z nazwiskami i zdjęciami radnych obecnej kadencji czy pendrive z nagraniem prezydenta miasta.

To historyczna chwila. Chcemy powiedzieć tym, którzy będą po nas co działo się w 2021 roku i poprzednich - wkładamy rzeczy, które mówią o naszych czasach - powiedział Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.

Podczas remontu "zameczku", przy demontowaniu kopuły wieży, w iglicy nie znaleziono pamiątek po dawnych czasach. W budynku głównym odkryto jednak dawne freski, które mają być zachowane.

Sama iglica zostanie zamontowana na konstrukcji dachu, a następnie dach na wieży - w ciągu najbliższych dwóch tygodni - zapewnia Piotr Lulek, inżynier budowy z LK Invest. - Akcja przy pomocy dźwigu będzie trwała cały dzień, to skomplikowana operacja - zaznaczył przedstawiciel wykonawcy.

Na terenie zespołu pałacowo-parkowego kończą się prace przy remoncie altanki. Kończą się też prace rozbiórkowe i wykonawca wkrótce rozpocznie etap renowacji, prace nad elementami konstrukcyjnymi, oczyszczanie elewacji, naprawę dachu.

Wykonawcą zadania jest konsorcjum wrocławskich firm: LK INWEST sp. z o.o. i KB INWEST sp. z o.o., które zaproponowały cenę 9 492 128,66 zł. Inwestycja ma być wykonana do 30 września 2022 roku. Po remoncie do XIX-wiecznego zespołu pałacowo-parkowego przeniesie się Osiedlowy Dom Kultury. Obecnie placówka kulturalna wynajmuje pomieszczenia od Jeleniogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej (jak informował pod koniec 2019 roku prezydent Jerzy Łużniak, roczny koszt wynajęcia obiektu w kiepskim stanie to dla Miasta ok. 360 tys. zł).

Dawna willa Maxa Erfurta ulegała degradacji odkąd od Politechniki Wrocławskiej przejęło ją Miasto Jelenia Góra. Wyremontowano dach, a w 2019 roku MPGK za kwotę ok. 200 tys. zł uporządkowało teren parku przy willi. Władze miasta trzykrotnie bezskutecznie ubiegały się o dofinansowanie na remont obiektu. W 2020 roku udało się pozyskać dofinansowanie na remont oraz wyłonić wykonawcę.

Twoja reakcja na artykuł?

14
42%
Cieszy
5
15%
Hahaha
2
6%
Nudzi
1
3%
Smuci
1
3%
Złości
10
30%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wiek 50 lat to już senior?

Oddanych
głosów
38
Tak
13%
Nie
87%
 
Głos ulicy
Drogo czy tanio w Jeleniej Górze?
 
Miej świadomość
Jak REALNIE zmieni się Twoje ciało, gdy odstawisz cukier
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
Aktualności
Kto znajdzie złoty bilet?
 
112
Radiowozy na prąd
 
112
Aż 43 zatrzymanych!
 
Aktualności
Strażacy dostali pieniądze
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group