Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Poniedziałek, 9 lutego
Imieniny: Apolonii, Cyryla
Czytających: 15283
Zalogowanych: 96
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Kaplica tajemnic

Piątek, 19 sierpnia 2005, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 13 stycznia 2006, 22:04
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska

Dla jednych to przypadek. Inni twierdzą, że to cud. Zaginiony w latach PRL-u zabytek przeleżał prawie ćwierć wieku na drugim końcu Polski.
Już traciliśmy nadzieję, że go odnajdziemy – mówi Stanisław Grzegocki, mieszkaniec Sosnówki zaangażowany w odrestaurowanie kaplicy św. Anny.

Obraz przedstawiający wizerunek św. Anny Samotrzeciej odnaleziono na uniwersytecie w Toruniu. – Leżał na korytarzu w zakładzie renowacji zabytków – opowiada Mariusz Witczak, proboszcz z Sosnówki.
Była przy nim karteczka, że pochodzi z Sosnówki k. Jeleniej Góry.

Zainteresowała się tym siostra zakonna, która znała jeleniogórskiego księdza Stanisława Bokieja. Kapłan skontaktował się z konserwatorem zabytków w Jeleniej Górze, który przekazał wiadomość parafii w Sosnówce.
Obrazu szukano od 1983 r. Wtedy parafia przejęła od gminy opiekę nad kapliczką.

Najprawdopodobniej na początku lat 70. malowidło przekazano do Torunia, do renowacji. Nikt nie przejmował się jego losem i w dokumentacji nie było po nim śladu. – Obraz jest zniszczony. Renowacja będzie kosztowała ok. 3000 zł – mówi proboszcz Witczak.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy zdarzyło Ci się, że samochodem wpadłeś/aś w poślizg, ale nic się nie stało?

Oddanych
głosów
1083
Tak
81%
Nie
19%
 
Głos ulicy
Do dziś lubię marchewkę – przypomina mi dzieciństwo
 
Warto wiedzieć
Dlaczego śnimy? Wpływ snu na życie
Rozmowy Jelonki
W sklepach mówią, że już tak jest, ale tak naprawdę jeszcze nie ma
 
Aktualności
Finał „The Voice Senior” z Violettą Kapcewicz
 
Aktualności
Lada dzień zaczną spuszczać wodę w Pilchowicach
 
Czechy
Tunel, który przybliża Pragę
 
Aktualności
Bal charytatywny Fundacji im. J. Szmajdzińskiego
Copyright © 2002-2026 Highlander's Group