Piątek, 22 września
Imieniny: Maurycego, Tomasza
Czytających: 5071
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szklarska Poręba: Kampania Nie śmiecę–sprzątam oczyści góry?

Piątek, 22 lipca 2016, 7:53
Aktualizacja: Sobota, 23 lipca 2016, 8:16
Autor: Robert Czepielewski
Szklarska Poręba: Kampania Nie śmiecę–sprzątam oczyści góry?
Fot. Robert Czepielewski
Z ciekawą inicjatywą wystąpiła Szklarska Poręba wspólnie z miejscowym nadleśnictwem. Chodzi o śmieci pozostawiane przez turystów w Karkonoszach i Górach Izerskich wokół Szklarskiej Poręby. Na szlakach ma stanąć 20 tablic z napisem „Nie śmiecę – sprzątam”.

Roczne koszty, jakie ponosi Nadleśnictwo Szklarska Poręba na usuwanie śmieci to ponad 50.000 zł, natomiast roczne wydatki Lasów Państwowych na usuwanie zanieczyszczeń to już kwota 15 mln zł.
Jak zauważa nadleśniczy Zyta Bałazy z Nadleśnictwa Szklarska Poręba, te pieniądze mogłyby być przeznaczone np. na remont szlaków lub stworzenie nowych miejsc parkingowych.

- Celem akcji dyskretne przypomnienie turystom, żeby nie pozostawiali śmieci i zabierali ze sobą ślady swojej bytności - mówiła na konferencji prasowej Grażyna Biederman z referatu promocji Urzędu Miasta w Szklarskiej Porębie. – Jest to ściśle związane z inicjatywą podjętą przez mieszkańców Szklarskiej Poręby, takich jak np. Bartłomiej Wójcikiewicz czy też Jakub Tymoczko, którzy bezinteresownie od lat sprzątają szlaki.

Duże nadzieje z rozpoczęciem kampanii „ Nie śmiecę – sprzątam” wiąże burmistrz Szklarskiej Poręby Mirosław Graf. - Mam nadzieję, że jest to program pilotażowy, który powinien być zaakceptowany przez inne gminy turystyczne mówi. Ale, jak dodaje, problem śmieci zalegających w górach to przede wszystkim problem ludzi.

- Możemy stwarzać najlepsze szlaki i najlepsze warunki dla turystów, jednak jeśli są one przez nich zaśmiecane stają się mniej atrakcyjne. Mamy więc apel do wszystkich, którzy korzystają ze szlaków i miejsc wokół Szklarskiej Poręby, żeby śmieci znosili na dół. Tak, jak się to robi w całej Europie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wiek 50 lat to już senior?

Oddanych
głosów
69
Tak
14%
Nie
86%
 
Głos ulicy
Drogo czy tanio w Jeleniej Górze?
 
Miej świadomość
Jak REALNIE zmieni się Twoje ciało, gdy odstawisz cukier
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
Piłka nożna
Karkonosze w ćwierćfinale [SKRÓT VIDEO]
 
Aktualności
Przedszkolaki poskakały
 
Aktualności
Kto znajdzie złoty bilet?
 
112
Radiowozy na prąd
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group