Czwartek, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 8978
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Kamery „pilnują” porządku w mieście

Piątek, 28 maja 2010, 8:06
Aktualizacja: Sobota, 29 maja 2010, 8:05
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Kamery „pilnują” porządku w mieście
Skwe przy cerkiewce – zakątek pijackich burd i awantur – jest pod czujnym okiem kamery.
Fot. TEJO
Złodzieje, włamywacze, bandyci, pijacy, wandale czy awanturnicy nie mogą czuć się już bezkarni na ulicach w Jeleniej Górze. Odebrano już pierwszy etap budowy monitoringu wizyjnego.

Wykonano szkielet sieci łączącej ratusz, budynek przy ulicy Sudeckiej, siedzibę straży miejskiej, policji, JCK oraz ulicę 1 Maja. Wykonano stację retransmisyjną, uruchomiono trzy centra dozoru i 20 kamer. Jedna z nich już pomogła w ujęciu złodzieja.

Od kilku dni to, co dzieje się na ulicach, śledzą kamery zamontowane w dwudziestu punktach w mieście: przy ulicach Mostowej, Sudeckiej, 1 Maja, Kopernika, na Placu Ratuszowym, Krótkiej, Obrońców Pokoju, Morcinka, Wolności, Pijarskiej i Grunwaldzkiej. Urządzenia zawieszono również na skrzyżowaniach Jana Pawła II – Sobieskiego, Sudecka – Wojska Polskiego, Poznańska – Sobieskiego, Krótka – Długa oraz przy Baszcie Grodzkiej.

– Dzisiaj możemy powiedzieć, że pierwszy etap budowy monitoringu został już zakończony i przyniósł pierwsze owoce. Kamery już przysłużyły się do identyfikacji wielu zdarzeń nieprzyjaznych mieszkańcom. Jedna z kamer nagrała np. złodzieja, który wyrwał kobiecie torebkę – mówi Marek Obrębalski, prezydent miasta Jeleniej Góry.

Obecnie prowadzone są prace związane z konfiguracją sprzętu oraz szkoleniami z zakresu obsługi monitoringu. – Pierwszy etap był najtrudniejszym, który miał spiąć wszystkie jednostki związane z realizacją i obsługą monitoringu, budową sieci szkieletowej, budową centrów dozoru, z systemem rejestracji, wyposażeniem ich w odpowiednie serwery i macierze dyskowe umożliwiające przechowywanie obrazów oraz nagrywania z poszczególnych kamer – wyjaśnia Tomasz Dumycz, naczelnik wydziału informatyki i obsługi technicznej magistratu.

Drugi etap trwać będzie do 30 czerwca, do kiedy zostaną zamontowane kamery w centrum i na Zabobrzu. Do 23 lipca doposażony zostanie specjalistyczny samochód do monitoringu. W III etapie do 31 sierpnia, zbudowane zostanie centrum monitoringu w Komisariacie Policji w Cieplicach, tam pojawi się też 11 kamer, a kolejne pięć zamontowane zostanie w Sobieszowie.

Ostateczne rozliczenie zadania potrwa do końca sierpnia. W kolejnych latach monitoring ma być doposażony w dodatkowe kamery, które będą montowane w miejscach szczególnie niebezpiecznych. System centrów monitoringu, który zostanie zainstalowany w mieście, jest zdolny obsłużyć do 200 kamer.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (50)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group