Środa, 1 lutego
Imieniny: Ignacego, Seweryna
Czytających: 6441
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Już wiadomo, gdzie będzie obwodnica Maciejowej

Środa, 31 grudnia 2014, 7:39
Aktualizacja: 0:10
Autor: Angela
Jelenia Góra: Już wiadomo, gdzie będzie obwodnica Maciejowej
Fot. Archiwum MZDiM
Miasto wybrało jeden z trzech wariantów przebiegu obwodnicy Maciejowej i w drugim przetargu wyłoniło wykonawcę projektu: firmę „SMP Projektanci” Szuba, Matysik, Pokorski z Poznania. Do końca marca 2016 roku ma być kompletna dokumentacja obwodnicy, a do 29. czerwca 2016 r. – prawomocna decyzja o zezwoleniu na budowę.

- Mieliśmy trzy warianty przebiegu obwodnicy Maciejowej: od granic miasta w głąb, od pętli „dwójki” do granic miasta oraz wariant pośredni, który został wybrany do realizacji – mówi Czesław Wandzel, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jeleniej Górze.

W ramach tego wariantu przygotowany zostanie projekt budowlany i wykonawczy budowy obwodnicy Maciejowej o długości 5,7 km wraz z trzema skrzyżowaniami z: ulicą Wrocławską (w rejonie węzła Grabarów oraz w rejonie granicy miasta z gminą Janowice Wielkie), a także z ulicą Dzierżonia (łącznie z korektą przebiegu tej ulicy w obrębie skrzyżowania). Obwodnica ma być jednojezdniowa o szerokości 7 metrów. Będzie miała dwa pobocza bitumiczne po 2,5 metra stanowiące pasy awaryjne. Zgodnie z założeniami, na obwodnicy zmotoryzowani będą mogli rozwinąć prędkość do 70 km/h. Nie planuje się natomiast budowy drogi rowerowej wzdłuż obwodnicy, ponieważ cykliści mają korzystać z odciążonej od ruchu ulicy Wrocławskiej, która jest przystosowana do jazdy jednośladów.

Dodatkowo wykonawca musi przygotować projekt budowy trzech mostów drogowych (o długości 30, 15 i 10 m) przez Radomierkę oraz potok stanowiący jej dopływ (w rejonie ulicy Trzcińskiej), a także projekt: odwodnienia, usunięcia kolizji z istniejącym uzbrojeniem występującym na trasie inwestycji, oświetlenia drogowego w obrębie skrzyżowań, przepustów oraz mostów drogowych.

Po wybudowaniu obwodnicy zmieni się przebieg krajowej trójki: kierowcy będą zjeżdżali na nową drogę około 150 m za punktem gastronomicznym, znajdującym się niemal naprzeciwko zakładu Dr. Schneider i wyjadą około 200 metrów przed Węzłem Grabarów.

Koszt budowy obwodnicy Maciejowej szacuje się na około 55 mln zł, z czego około 10 mln zł Miasto będzie musiało najprawdopodobniej zapłacić za wywłaszczenia gruntów. Póki co, wnioski na dofinansowanie tego zadania nie zostały jeszcze złożone, ale jak zapewniają władze miasta, Jelenia Góra zamierza się starać o pieniądze na ten cel z nowego rozdania funduszy unijnych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (51)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1030
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group