Poniedziałek, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 7640
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Już powiat karkonoski

Piątek, 1 stycznia 2021, 7:02
Autor: WAC
Powiat: Już powiat karkonoski
Fot. Starostwo Powiatowe
Dziś (1.01) na mapie administracyjnej Polski pojawiła się nazwa powiat karkonoski, która zastąpiła dotychczas używaną, czyli powiat jeleniogórski.

Zmianę nazwy powiatu poprzedziła trwająca prawie rok procedura administracyjna. Jej początkiem było powołanie we wrześniu 2019 roku, zespołu do koordynowania prac w tej sprawie. Kolejnym krokiem było przeprowadzenie konsultacji społecznych, w których większość głosujących poparła koncepcję zmiany nazwy powiatu. Głos w tej sprawie zabrały też rady gmin leżących na terenie powiatu. Pięć z nich (Piechowice, Podgórzyn, Szklarska Poręba, Janowice Wielkie i Jeżów Sudecki) poparły pomysł zmiany nazwy powiatu, dwie były przeciw (Stara Kamienica i Mysłakowice), dwie nie zajęły stanowiska (Kowary i Karpacz). 27 lutego 2020 roku Rada Powiatu Jeleniogórskiego podjęła uchwałę, w której postanowiła wystąpić do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji za pośrednictwem Wojewody Dolnośląskiego z wnioskiem o zmianę nazwy powiatu jeleniogórskiego na powiat karkonoski. Wreszcie 29 lipca minionego roku premier Mateusz Morawiecki podpisał Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie zmiany nazwy powiatu jeleniogórskiego na powiat karkonoski.

To był bardzo intensywny czas, który wymagał podjęcia mnóstwa różnych działań: konsultacji społecznych, spotkań z organizacjami pozarządowymi, wizyt na sesjach rad gmin - mówi starosta karkonoski Krzysztof Wiśniewski. - Cieszę się, że wszystko kończy się sukcesem. Już w tej chwili słyszę wiele głosów od mieszkańców, którzy również podzielają naszą radość. W tym gronie są też sceptycy, którzy wcześniej krytycznie pochodzili do naszego pomysłu.
Zmiana nazwy przyniesie lepszą rozpoznawalność naszego powiatu i będzie też korzystna promocyjnie – wyjaśnia K. Wiśniewski. - Również mieszkańcy i organizacje pozarządowe chcą się identyfikować z Karkonoszami, umieszczając je w nazwach swoich instytucji. Znamy też liczne produkty regionalne: m.im karkonoskie sery, miody karkonoskie, likiery karkonoskie. Więc to właściwie ludzie zdecydowali, że marką, z którą chcą się identyfikować są Karkonosze.

Twoja reakcja na artykuł?

31
34%
Cieszy
16
17%
Hahaha
4
4%
Nudzi
1
1%
Smuci
32
35%
Złości
8
9%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (55)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
984
Tak
27%
Nie
66%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group