Niedziela, 15 września
Imieniny: Albina, Nikodema, Marii
Czytających: 40661
Zalogowanych: 80
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Już dziesiąta edycja akcji "Ratujmy dzieciom wzrok"

Sobota, 6 października 2012, 7:11
Aktualizacja: Niedziela, 7 października 2012, 10:25
Autor: mea
Region: Już dziesiąta edycja akcji "Ratujmy dzieciom wzrok"
Fot. Meal
Występami uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Jeleniej Górze rozpoczęła się wczoraj (5.10) dziesiąta edycja akcji „Ratujmy dzieciom wzrok” prowadzona przez Jeleniogórskie Zakłady Optyczne wraz z Miastem Jelenia Góra, okulistami oraz Rotary Clubem. W minionym roku szkolnym przebadano w Jeleniej Górze 1 500 dzieci, a koszt badań wyniósł 45 tys. zł. Wystawiono 164 recepty, JZO bezpłatnie ofiarowało 202 soczewki okularowe, a Rotary Club dofinansował oprawki 27 uczniom w trudnej sytuacji materialnej.

Ale nie tylko jeleniogórskie dzieci objęte są akcją. W roku szkolnym 2011/2012 w sumie przebadano 2 717 pierwszoklasistów ze szkół podstawowych i gimnazjów w Jeleniej Górze, Kowarach, Janowicach Wielkich, Karpaczu czy Kostrzycy.

- Badaniom podlegają uczniowie pierwszej klasy podstawowej, gdyż wtedy zaczyna się większa praca aparatu wzrokowego, następne badanie prowadzone jest w pierwszej klasie gimnazjum, by sprawdzić czy wada pogłębia się i ewentualnie skorygować okulary. Badania dowodzą, że u wielu uczniów wada wzroku jest nie do wykrycia, bez specjalistycznych badań, co może mieć wpływ na trudności w nauce u dziecka - powiedział Maciej Dzięciołowski, członek zarządu JZO sp. z o.o.

Głównym celem akcji jest skrócenie drogi dziecka od diagnozy okulistycznej do korekcji wzroku. - Badanie w okresie wczesnoszkolnym jest najważniejsze, bo to wtedy kształtują się parametry widzenia. Chciałabym, by w przyszłości akcja objęła również przedszkola - podkreślała Małgorzata Kadłudzka-Jędruszek, lekarz okulista z poradni „Lekarz Rodzinny” w Jeleniej Górze, która badała jeleniogórskich uczniów. - Mrużenie oczu jest typowym objawem dla krótkowzroczności, którą ma coraz więcej dzieci, niestety astygmatyzm, czy też nadwzroczność można rozpoznać jedynie poprzez specjalistyczne badanie – dodała.

Zakres badań obejmował: badanie ostrości wzroku i ruchomości gałek ocznych, badanie autorefraktometrem komputerowym oraz badanie dna oka. Z badania skorzystał m.in. Eryk Kaczmarek. - Miałem badany wzrok w pierwszej klasie i dostałem okulary. Teraz widzę dużo lepiej literki i łatwiej mi się uczy – mówił Eryk Kaczmarek, z 2 klasy SP nr 2. - Takie akcje są potrzebne, by pomagać dzieciom. Wcześniej nie zauważyłam, żeby syn miał problemy z czytaniem, jednak dzięki akcji „Ratujmy dzieciom wzrok” okazało się, że powinien nosić okulary – powiedziała Beata Kaczmarek, mama Eryka.

Jak co roku i tym razem JZO ofiarowało także 80 soczewek okularowych do korekcji wzroku dzieciom spoza klas pierwszych, będących w trudnej sytuacji materialnej oraz podopiecznym domów dziecka i placówek opiekuńczych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy Don Kichot powinien pozostać tam gdzie jest, czy lepiej przenieść go gdzieś do centrum?

Oddanych
głosów
789
Powinien zostać, gdzie jest
58%
Lepiej przenieść Don Kichota gdzieś do centrum
42%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Niż genueński – szybkie wyjaśnienie
 
Rozmowy Jelonki
Zakupy na grobach?
 
Aktualności
Zapora na Łomniczce w Karpaczu
 
Aktualności
Strumyk koło szpitala
 
Aktualności
Woda zalewa szlaki w KPN
 
Aktualności
Czy będzie gorzej niż w 1997?
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group