Niedziela, 3 lipca
Imieniny: Jacka, Tomasza
Czytających: 4986
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Już dziesiąta edycja akcji "Ratujmy dzieciom wzrok"

Sobota, 6 października 2012, 7:11
Aktualizacja: Niedziela, 7 października 2012, 10:25
Autor: mea
Region: Już dziesiąta edycja akcji "Ratujmy dzieciom wzrok"
Fot. Meal
Występami uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Jeleniej Górze rozpoczęła się wczoraj (5.10) dziesiąta edycja akcji „Ratujmy dzieciom wzrok” prowadzona przez Jeleniogórskie Zakłady Optyczne wraz z Miastem Jelenia Góra, okulistami oraz Rotary Clubem. W minionym roku szkolnym przebadano w Jeleniej Górze 1 500 dzieci, a koszt badań wyniósł 45 tys. zł. Wystawiono 164 recepty, JZO bezpłatnie ofiarowało 202 soczewki okularowe, a Rotary Club dofinansował oprawki 27 uczniom w trudnej sytuacji materialnej.

Ale nie tylko jeleniogórskie dzieci objęte są akcją. W roku szkolnym 2011/2012 w sumie przebadano 2 717 pierwszoklasistów ze szkół podstawowych i gimnazjów w Jeleniej Górze, Kowarach, Janowicach Wielkich, Karpaczu czy Kostrzycy.

- Badaniom podlegają uczniowie pierwszej klasy podstawowej, gdyż wtedy zaczyna się większa praca aparatu wzrokowego, następne badanie prowadzone jest w pierwszej klasie gimnazjum, by sprawdzić czy wada pogłębia się i ewentualnie skorygować okulary. Badania dowodzą, że u wielu uczniów wada wzroku jest nie do wykrycia, bez specjalistycznych badań, co może mieć wpływ na trudności w nauce u dziecka - powiedział Maciej Dzięciołowski, członek zarządu JZO sp. z o.o.

Głównym celem akcji jest skrócenie drogi dziecka od diagnozy okulistycznej do korekcji wzroku. - Badanie w okresie wczesnoszkolnym jest najważniejsze, bo to wtedy kształtują się parametry widzenia. Chciałabym, by w przyszłości akcja objęła również przedszkola - podkreślała Małgorzata Kadłudzka-Jędruszek, lekarz okulista z poradni „Lekarz Rodzinny” w Jeleniej Górze, która badała jeleniogórskich uczniów. - Mrużenie oczu jest typowym objawem dla krótkowzroczności, którą ma coraz więcej dzieci, niestety astygmatyzm, czy też nadwzroczność można rozpoznać jedynie poprzez specjalistyczne badanie – dodała.

Zakres badań obejmował: badanie ostrości wzroku i ruchomości gałek ocznych, badanie autorefraktometrem komputerowym oraz badanie dna oka. Z badania skorzystał m.in. Eryk Kaczmarek. - Miałem badany wzrok w pierwszej klasie i dostałem okulary. Teraz widzę dużo lepiej literki i łatwiej mi się uczy – mówił Eryk Kaczmarek, z 2 klasy SP nr 2. - Takie akcje są potrzebne, by pomagać dzieciom. Wcześniej nie zauważyłam, żeby syn miał problemy z czytaniem, jednak dzięki akcji „Ratujmy dzieciom wzrok” okazało się, że powinien nosić okulary – powiedziała Beata Kaczmarek, mama Eryka.

Jak co roku i tym razem JZO ofiarowało także 80 soczewek okularowych do korekcji wzroku dzieciom spoza klas pierwszych, będących w trudnej sytuacji materialnej oraz podopiecznym domów dziecka i placówek opiekuńczych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group